Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Środzie Śląskiej

sobota, 04 maj 2019 13:17 Dział: Środa Śląska
Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Wczoraj w całej Polsce obchodzone było Święto Konstytucji 3 Maja. 228 lat temu, po burzliwej debacie Sejm Czteroletni przyjął Ustawę Rządową, która przeszła do historii jako pierwsza w Europie i druga na świecie. Także w Środzie Śląskiej zorganizowano uroczystości upamiętniające to wydarzenie.

Świętowanie rozpoczęto mszą świętą w intencji ojczyzny w kościele p.w. św. Andrzeja Apostoła. Następnie uczestnicy, na czele ze Średzką Orkiestrą Dętą, żołnierzami 10 Pułku Dowodzenia we Wrocławiu oraz przedstawicielami pocztów sztandarowych, przeszli pod pomnik Żołnierzy Polskich na Plac Wolności (rynek dolny), gdzie przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego na maszt wciągnięto flagę Polski, która królowała wśród wielu powiewających w mieście biało – czerwonych symboli narodowych.

Podczas uroczystości głos zabrali - burmistrz Środy Śląskiej Adam Ruciński, starosta powiatu średzkiego Krzysztof Szałankiewicz oraz przedstawiciel wojska. Obaj samorządowcy wspominali o wydarzeniach historycznych oraz wybitnych i znanych na całym świecie osobistościach, które pojawiły się również w średzkiej historii, a był to m.in. Napoleon Bonaparte. 

Po wystąpieniach, lokalne władze, przedstawiciele instytucji oraz stowarzyszeń złożyli kwiaty pod pomnikiem. Również przedstawiciele młodszego grona, których reprezentowała delegacja przedszkolaków z Ciechowa, chwilą ciszy i pamiątkowym bukietem uczciła to doniosłe wydarzenie. 

Po części oficjalnej wszyscy zebrani na średzkim rynku wysłuchali patriotyczno – religijnych pieśni wykonanych przy akompaniamencie Średzkiej Orkiestry Dętej.

W wielu miastach Uchwalenie Konstytucji 3 Maja jest upamiętniane poprzez marsze i zawody sportowe. Organizowane są biegi, rajdy i maratony. W naszym mieście ponownie zorganizowano Rodzinny Piknik Rowerowy. Pod czujnym okiem Straży Miejskiej uczestnicy zmierzali ulicami gminnych miejscowości, aby w połowie trasy spotkać się w Przedmościu, gdzie dla wszystkich przewidziano przerwę na regenerację sił, ciepły poczęstunek oraz  konkurs wiedzy rodzinnej.

Pomimo niesprzyjającej pogody uczestnicy dotarli do mety z widocznym zadowoleniem na twarzach.

(kb) / fot. mw i kb

Ostatnio zmieniany sobota, 04 maj 2019 13:32

Komentarze (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację