Obwodnica Miękini - cieszy, a zarazem budzi zastrzeżenia...

wtorek, 18 grudzień 2018 14:42 Dział: Miękinia
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Obwodnica Miękini cieszy użytkowników dróg, a zarazem budzi wśród nich pewne zastrzeżenia. Ma to związek z dość częstymi tam kolizjami i wypadkami. Niejednokrotnie w naszych publikacjach pojawiało się skrzyżowanie Mrozów – Miękinia łączce z obwodnicą do Brzegu Dolnego.

Zdaniem kierowców ustawione tam znaki "ustąp pierwszeństwa przejazdu", powinny być zastąpione znakami "stop" lub "warunkową strzałką". Drugi problem zaczął pojawiać się, kiedy zmieniła się pora roku i dość szybko robi się ciemno. Obwodnica łącząca z Brzegiem Dolnym zawiera wiele skrzyżowań, które zdaniem kierowców są słabo oświetlone, co stwarza zagrożenie.

- Witam, mam pytanie odnośnie drogi Źródła— Kadłub, jeszcze przed otwarciem przez kilka miesięcy była oświetlona, teraz też, a jak to się ma do skrzyżowań na nowym odcinku obwodnicy Miękini? Na skrzyżowaniu na Klękę są światła, a na następnych już nie. Jak niebezpieczne to krzyżówki to redakcja wie. Może ktoś odpowie na to pytanie? – poprosił mieszkaniec gminy Miękinia.

To nie jest gminna droga

Obwodnica łącząca z Brzegiem Dolnym pomimo, że przebiega przez miejscowości gminy Miękinia należy do Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei we Wrocławiu. - W związku z tym mogę tylko odpowiedzieć, że przewidujemy postawienie dodatkowego oświetlenia przy zjeździe na miejscowość Głoska – mówi pracownik Referatu Inwestycyjnego ds. drogowych w Urzędzie Gminy Miękinia, Maurycy Siek.

Co na to zarządca?

- Obowiązujące zarząd drogi przepisy Rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie nie przewiduje budowy oświetlenia skrzyżowań dla warunków technicznych, jakie istnieją na skrzyżowaniu obwodnicy Miękini z drogą powiatową nr 2058D (ul. Mrozowska) i drogą powiatową nr 2056D (ul. Dolnobrzeska). Zarząd drogi nie widzi przeszkód, aby budowa oświetlenia skrzyżowań obejścia Miękini z drogami podporządkowanymi została zrealizowana jako zadanie własne UG Miękinia – zgodnie z Ustawą z dn. 10 kwietnia 1997 r. Prawo Energetyczne - Dz. U. z 2006 r. Nr 89, poz. 625, art. 18 ust. 1 pkt 2 i 3 z póź. zm. Proponowane rozwiązania dot. wprowadzenia dodatkowego oznakowania pionowego (znak B-20) nie mają uzasadnienia technicznego w świetle obowiązujących przepisów tj. Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach. Znak “B-20” STOP stosuje się, gdy brak jest dostatecznej widoczności na zatrzymanie pojazdu przed skrzyżowaniem, co nie ma miejsca na skrzyżowaniach obwodnicy z ul. Mrozowską i z ul. Dolnobrzeską. Zdarzenia drogowe, do których dochodzi  na nowo wybudowanej obwodnicy Miękini są spowodowane nieprzestrzeganiem przez kierowców przepisów ruchu drogowego, ze szczególnym uwzględnieniem braku  dostosowania prędkości jazdy do obowiązującego oznakowania (stopniowane ograniczenie prędkości na dojazdach do skrzyżowań – zarówno na drodze głównej jak i na drogach podporządkowanych). Zarząd drogi nie posiada uprawnień do egzekwowania przepisów Prawo o ruchu drogowym, dlatego nagminne przypadki łamania przepisów ruchu drogowego należy zgłaszać policji – poinformował nas Leszek Loch, dyrektor Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei we Wrocławiu.

(kb) / fot. kb

Ostatnio zmieniany wtorek, 18 grudzień 2018 16:18

Komentarze  

Permalink +1 mieszkaniec
dzisiaj, tj 20.12. br przed południem przy bardzo dobrej widoczności zderzyły się na tym nowym skrzyżowaniu Miękinia - Mrozów trzy auta (dwa osobowe i dostawczy).
2018-12-20 16:35 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +2 Anna
A kiedy jakieś rondo w Błoniach ???? Teraz to jakaś masakra
2018-12-19 14:08 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +6 Kierowca
Jak się w końcu nauczą jeździć i poznają podstawy znajomości znaków drogowych to do żadnej kolizji czy wypadku tam nie dojdzie...
2018-12-19 07:32 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +1 G
Było pytanie jest odpowiedź, to jako jest ze na tej samej obwodnicy, na krzyzowkach w stronę Zaboru, i dalej na krzyzowce przy m. Gloska, i przy rondzie w Brzegu jest oświetlenie a na nowym odcinku przepisy nie przewidują, tylko że to są te same przepisy, wskazuje na to data publikacji, chyba że coś źle zrozumiałem. A co do gminy to owszem można spróbować zachęcić ją do takich działań.
2018-12-18 20:38 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +7 Szymon
Po co jakieś dodatkowe oświetlenia dzięki ich braku widać z daleka światła zbliżającego się pojazdu, poza tym każdy w aucie powinien mieć światła które powinny mu wystarczyć, a to że ludzie nie patrzą na znaki to jest osobna kwestia!!!
Jeżdżą na pamięć nie myślą a potem są tego skutki.
Pozdrawiam zawodowy kierowca
2018-12-18 18:21 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +5 Mieszkaniec zielonej
Bo ludZie jeżdżą jak wariaty. Znak 50km/ H jada 60 no to o czym.my mówimy? Nie raz i powyzej100 lecą a w miekini to samo. Jedź autem 40km/H to trąbią a znaku na początku nie widzieli... Dramat. Hopki co 300m by rozwiązaly sprawę. Nawet między urzędem a szkoła jada powyżej 40 A znak jest 30... I to w dodatku wielunz nich to nauczyciele i urzędnicy...
...
2018-12-18 15:41 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +5 żenua
"Zarząd drogi nie widzi przeszkód, aby budowa oświetlenia skrzyżowań obejścia Miękini z drogami podporządkowanymi została zrealizowana jako zadanie własne UG Miękinia" -, ha, ha, dobre!!! ja też nie widzę przszkód żeby oświetiła jeszcze moją posesję :P
2018-12-18 14:58 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.

Przed umieszczeniem wpisu, zapoznaj się z REGULAMINEM oraz Polityką Prywatności. Dziękujemy!


Kod antyspamowy
Odśwież