Okiem mieszkańca: Igrzysk i chleba!

poniedziałek, 17 wrzesień 2018 11:00 Dział: Listy / opinie
Oceń ten artykuł
(3 głosów)

„Lud rzymski można utrzymać w spokoju tylko rozdawnictwem zboża i igrzyskami” - mimo upływu ponad 2000 lat cytat jak najbardziej jest na czasie.

Rok wyborczy to zawsze rok na wypasie. Rzeczy niemożliwe stają się realne, a w ostatnich przedwyborczych miesiącach dzieją się inwestycyjne cuda. Do tego dochodzi okres imprez masowych organizowanych przez samorządy w całym kraju. Wszelkiego rodzaju gwiazdy, gwiazdeczki i gwiazdunie są wręcz rozchwytywane. Chciałoby się krzyknąć: „Igrzysk i chleba!”.

Marzący o stołkach krytykują i obiecują. Ci na stołkach sprężają ruchy i „coś” się robi. A my? A my mieliśmy jedno z najlepszych Świąt Wina, jakie odbyły się w tym mieście. Dla „Prawdziwych Polaków” zaśpiewał długo przez nich wyczekiwany Michał Szpak, dla niezidentyfikowanych odbiorców Cleo ruszyła pośladkami, Czarek puścił kilka żartów i absolutnie dla wszystkich wystąpiła Maryla Rodowicz. W skrócie dla każdego coś miłego.

Tak szczerze? Wyszło to naprawdę dobrze. Co z pewnością potwierdza liczba uczestników, tych miejscowych, jak i tych przyjezdnych. Tak wypełnionego rynku nie przypominam sobie na żadnej ze średzkich imprez. Jeżeli do tego dorzucimy całkiem spory wybór napitków i straw czy drenujących kieszenie rodziców atrakcji dla dzieci, to wszystko składa się w imprezę na poziomie, którą można się chwalić. I widać to w komentarzach mieszkańców w mediach społecznościowych. To takie nie polskie, kiedy słyszy się z ust rodaka słowa: „fajnie”, „super”, itp.

To czego mi brakuje, to brak realnego powiązania naszego miasta z przemysłem winiarskim, z jego tradycjami i obrzędami w całym roku, nie tylko w ten jeden weekend. Promykiem nadziei jest Bieg w Mieście Skarbów, rok do roku zwiększającą się liczbą uczestników. Mamy przecież porzuconą ekipę z wyburzonego kamiennego kręgu, ich potencjał  w takim „Biegu po wino” mógłby być motorem napędowym takiego wydarzenia. A i złotych medali z pewnością nie zabraknie.

Czas coś ruszyć także w tym temacie, bo możliwością są! Po wyborach również!

Życzyłbym sobie i nam wszystkim, żeby tej klasy wydarzenie było powtarzane z podobnym rozmachem i ogarnięciem organizacyjnym. Bo jest realna szansa, że Święta Wina w Mieście Skarbów będą czymś więcej, niż lokalnym festynem. Władza ta czy inna, ale liczę na podtrzymanie tradycji, Środa Śląska na to zasługuje.

(lp) fot. ak

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 17 wrzesień 2018 13:53

Komentarze  

Permalink 0 asa
Dmuchance, żarło fast food, gwiazdy muzyczne ... przepraszam co to wspólnego z Dniem Wina???
Dni Środy wchłonęły Dni Wina !
Pozdrawiam
2018-09-18 09:33 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +1 Gg
Tradycje winiarskie zniszczone przez realny socjalizm są nie do odtworzenia. No chyba, że grupa rekonstrukcyjna na zasadzie cepelli . Ci spod kamiennego kregu mogliby sie za to zabrać.
2018-09-17 16:54 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +5 Adi
Wszystko super ekstra i miodzio, ale szkoda że nie można było zjeść nic oprócz średniego cateringu. Rozumiem Święto Wina i na tym się skupiamy, ale serio nie dajemy szansy naszym Średzkim wioskom się wykazać w kwestii wyżywienia imprezy masowej ? Mamy na tyle KGW i wszystkich innych stowarzyszeń które zrobiłyby lepsza oprawę cateringowa niż ta pożal się Boże firma.
2018-09-17 16:27 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +3 artur
chyba nie był Pan obecny na tej imprezie bo ja naliczyłem tam co najmniej 5 kół gospodyń na przeciwko urzędu u ktorych mozna bylo skosztowac wielu potraw. Impreza extra. Brawo organizatorzy!
2018-09-17 18:35 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink 0 Adi
Byłem obecny na tej imprezie i wiem, że wyłączność na wyżywienie miała marna firma cateringowa. Były owszem, ale nie mogły zaoferować tego wszystkiego co mogłyby i chciałyby. Niestety ktoś zapłacił wiec ktoś musi cierpieć.
2018-09-18 19:46 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink -2 Stefan
Nie ma to jak publikować teksty o niczym.
2018-09-17 15:10 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +3 Ferdek
No jak się czytać ze zrozumieniem nie umie to pewnie tak jest w przypadku każdego tekstu. Tylko współczuć.
2018-09-17 15:20 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +1 eureka
ja rozumiem ;-) jest o Święcie wina i że było super , z czym się zgadzam w zupełności
2018-09-17 16:12 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +2 baba jaga
:D Jeśli ma się jakieś uwagi, przykryte nawet pod płaszczykiem ironii lub cynizmu, proszę się podpisać (lp), bo wrażenie jest takie, że autor też chce się wpisać w rok wyborczy, o którym mówi w pierwszym zdaniu.

pozdrawiam średzka baba jaga
2018-09-17 13:34 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink -1 Z ekipy
Szanowny "autorze",
EKIPA z kamiennego wcale nie jest porzucona!
Ma się dobrze i trzyma się razem.
2018-09-17 11:55 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +5 tak tak
a ja nawet wiem gdzi etraz urzęduje :-)
2018-09-17 12:09 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.

Przed umieszczeniem wpisu, zapoznaj się z REGULAMINEM oraz Polityką Prywatności. Dziękujemy!


Kod antyspamowy
Odśwież