Otwarcie oczyszczalni ścieków w Malczycach

środa, 24 październik 2018 10:32 Dział: Malczyce
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Przebudowa i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Malczycach oraz modernizacja stacji uzdatniania wody w Malczycach, Dębicach, Mazurowicach i Wilczków to jedne z priorytetowych i proekologicznych inwestycji na terenie gminy Malczyce.

15 października 2018 r. odbyło się uroczyste przecięcie wstęgi przez wójta Piotra Frankowskiego, prezesa i kierownika Malczyckich Usług Komunalnych Krystiana Żygadło i Artura Uścińskiego, wiceprzewodniczącego Rady Gminy Stefana Grycza oraz prezesa firmy ABT Kazimierza Mroczka, wykonawcy inwestycji. W otwarciu uczestniczyli również zaproszeni goście przewodniczący Rady Powiatu Daniel Padewski, ks. prałat Bolesław Sylwestrzak, przedstawiciele służb mundurowych KPP Straży Pożarnej Marek Wawrejko, członkowie OSP Maczyce i Chomiąża, kierownicy jednostek organizacyjnych, prezesi lokalnych stowarzyszeń oraz inni zaproszeni goście.

Główną przyczyną podjęcia decyzji związanej z modernizacją istniejącej oczyszczalni były następujące kwestie: brak przepustowości, zwiększenie ładunków ścieków na przestrzeni ostatnich 10 lat, konieczność przygotowania się do włączenia następnych miejscowości z aglomeracji Malczyce oraz zabezpieczenie przepustowości dla nowych inwestorów przemysłowych.

Realizacja tak kluczowej inwestycji wiąże się z planowanym rozwojem sieci kanalizacyjnej na terenie gminy Malczyce. Na ten cel udało się pozyskać drugą co do wielkości dotację, rekordową z dotychczasowych z UE. Dofinansowanie w pierwotnej wysokości wyniosło 8 mln 600 tys. jednak kiedy pojawiła się możliwość odzyskania podatku VAT od całej inwestycji, wprawdzie samo dofinansowanie uległo zmniejszeniu do 7 mln 650 tys zł, jednak doliczając odzyskany VAT kwota środków, które wrócą do budżetu gminy Malczyce wyniesie prawie 10 mln zł. Kosztorys inwestycyjny opiewał na kwotę ponad 11 mln.

Specyfika i ogrom prac inwestycyjnych na oczyszczalni ścieków, jak również prace związane z modernizacją poszczególnych stacji uzdatniania wody, udało się zrealizować zgodnie z harmonogramem.

Zastosowane technologie na terenie oczyszczalni ścieków pozwolą na długotrwałe i bezawaryjne eksploatowanie tej inwestycji, co ma ogromne znaczenie jako efekt ekologiczny dla sąsiadującej z nią rzeki Odry i Obszarem Natury 2000.

Gmina Malczyce

 

Proponowane artykuły:

Komentarze (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację