Otwarcie oczyszczalni ścieków w Malczycach

środa, 24 październik 2018 10:32 Dział: Malczyce
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Przebudowa i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Malczycach oraz modernizacja stacji uzdatniania wody w Malczycach, Dębicach, Mazurowicach i Wilczków to jedne z priorytetowych i proekologicznych inwestycji na terenie gminy Malczyce.

15 października 2018 r. odbyło się uroczyste przecięcie wstęgi przez wójta Piotra Frankowskiego, prezesa i kierownika Malczyckich Usług Komunalnych Krystiana Żygadło i Artura Uścińskiego, wiceprzewodniczącego Rady Gminy Stefana Grycza oraz prezesa firmy ABT Kazimierza Mroczka, wykonawcy inwestycji. W otwarciu uczestniczyli również zaproszeni goście przewodniczący Rady Powiatu Daniel Padewski, ks. prałat Bolesław Sylwestrzak, przedstawiciele służb mundurowych KPP Straży Pożarnej Marek Wawrejko, członkowie OSP Maczyce i Chomiąża, kierownicy jednostek organizacyjnych, prezesi lokalnych stowarzyszeń oraz inni zaproszeni goście.

Główną przyczyną podjęcia decyzji związanej z modernizacją istniejącej oczyszczalni były następujące kwestie: brak przepustowości, zwiększenie ładunków ścieków na przestrzeni ostatnich 10 lat, konieczność przygotowania się do włączenia następnych miejscowości z aglomeracji Malczyce oraz zabezpieczenie przepustowości dla nowych inwestorów przemysłowych.

Realizacja tak kluczowej inwestycji wiąże się z planowanym rozwojem sieci kanalizacyjnej na terenie gminy Malczyce. Na ten cel udało się pozyskać drugą co do wielkości dotację, rekordową z dotychczasowych z UE. Dofinansowanie w pierwotnej wysokości wyniosło 8 mln 600 tys. jednak kiedy pojawiła się możliwość odzyskania podatku VAT od całej inwestycji, wprawdzie samo dofinansowanie uległo zmniejszeniu do 7 mln 650 tys zł, jednak doliczając odzyskany VAT kwota środków, które wrócą do budżetu gminy Malczyce wyniesie prawie 10 mln zł. Kosztorys inwestycyjny opiewał na kwotę ponad 11 mln.

Specyfika i ogrom prac inwestycyjnych na oczyszczalni ścieków, jak również prace związane z modernizacją poszczególnych stacji uzdatniania wody, udało się zrealizować zgodnie z harmonogramem.

Zastosowane technologie na terenie oczyszczalni ścieków pozwolą na długotrwałe i bezawaryjne eksploatowanie tej inwestycji, co ma ogromne znaczenie jako efekt ekologiczny dla sąsiadującej z nią rzeki Odry i Obszarem Natury 2000.

Gmina Malczyce

 

Proponowane artykuły:

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.

Przed umieszczeniem wpisu, zapoznaj się z REGULAMINEM oraz Polityką Prywatności. Dziękujemy!


Kod antyspamowy
Odśwież