Pięć osób otrzymało tytuł „Zasłużony dla Powiatu Średzkiego”

środa, 21 marzec 2018 23:39 Dział: Powiat Średzki
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W piątek, w Muzeum Regionalnym w Środzie Śląskiej pięciu mieszkańców powiatu średzkiego wręczono tytuł „Zasłużony dla Powiatu Średzkiego”. Wśród uhonorowanych znaleźli się m.in. Julian Honc, wieloletni sołtys Kulina i druh Leszek Gawliński.

W piątek, 16 marca, pięciu mieszkańców powiatu średzkiego zostało uhonorowanych tytułem „Zasłużony dla Powiatu Średzkiego”. Wyróżnieni otrzymali z rąk m.in. starosty średzkiego Sebastiana Burdzego, wicestarosty Grzegorza Pierzchalskiego, przewodniczącego Rady Powiatu Daniela Padewskiego i Witolda Rutkowskiego pamiątkowe dyplomy i statuetki. Uroczystości uświetnili swoim występem muzycy Średzkiej Orkiestry Dętej, z kaplemistrzem Kazimierzem Puchalskim na czele.

- To wyjątkowe wydarzenie. Stworzone z myślą o ludziach, którzy osiagnęli coś w życiu prywatnym i dali coś od siebie społeczności lokalnej, dla poszczególnej gminy, ale również i dla całego powiatu, dla naszej małej ojczyzny – wyjaśnił ideę odznaczenia „Zasłużony dla Powiatu Średzkiego” starosta średzki, Sebastian Burdzy.

10 lat minęło

Już w roku 2007 decyzją Rady Powiatu przyjęto uchwałę i regulamin przyznawania tytułu. A już w styczniu 2008 roku pierwszym Zasłużonym dla Powiatu został Mieczysław Rutyna, mieszkaniec Środy Śląskiej i dwukrotny uczestnik olimpiad w 1964 i 1968 roku w chodzie na 20km. Rok później, w 2009 roku tytułem uhonorowana została prezes Fundacji Polsat Małgorzata Żak. W roku 2014 z kolei zaszczytny tytuł przyznano czterem związkom działającym na terenie powiatu średzkiego: Związkowi Sybiraków, Związkowi Inwalidów Wojennych RP, Związkowi Kombatantów i byłych Więźniów, a także Polskiemu Związkowi Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

Odznaczeni i uhonorowani

Podczas tegorocznej edycji wydarzenia, uroczystości zorganizowano w sali rajców średzkiego Muzeum Regionalego w Środzie Śląskiej. Wśród uhonorowanych tytułem znaleźli się:

Ks. mitrat Michał Szlaga, proboszcz parafii prawosławnej w Malczycach od 1995 roku. Uhonorowany m.in. Orderem Św. Marii Magdaleny i Mitrą (w 2009r).

Roman Kozak, pełniący od 1986 roku funkcję sołtysa wsi Pielaszkowice, członek Stowarzyszenia Sołtysów w Legnicy, a także Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Forum Sołtysów Powiatu Średzkiego. Wśród zasług sołtysa, jakie podczas uroczystości wymienił przewodniczący rady, Daniel Padewski, znalazła się m.in.: budowa placu zabaw i wiaty przystankowej, modernizacja dróg, spotkania z rolnikami, montaż większej ilości puntków świetlnych we wsi.

Wacław Jaskuła. Mieszkający w Wichrowie samorządowiec z 28-letnim stażem przez całe życie związany jest z gminą Kostomłoty. Wieloletni nauczyciel matematyki. W latach 2006-2014 pełnił funkcję wójta gminy Kostomłoty.

Julian Honc. Wieloletni działacz społeczny. Od 1980 roku nieprzerwanie sołtys Kulina, prezes OSP Kulin, a także prezes oddziału rejnowego PCK w Środzie Śląskiej. Prezes i kierownik drużyny Czarni Kulin.

Druh Leszek Gawliński – od 1973 roku związany z ochotniczą strażą pożarną. Prezes jednostki OSP Lutynia, a także m.in. prezes ZOG ZOSP RP w Miękini. Jak mówiono o druhu podczas prezentacji, to człowiek instytucja i kolekcjoner przedmiotów związnych z ochotniczą strażą pożarną.

Wszystkim uhonorowanym serdecznie gratulujemy.

(red), Fot. isz

1 037 IMG 1296

1 fot

1 fot2

1 fot3

1 fot4

1 fot5

1 fot6

1 fot7

2 fot1

Więcej zdjęć TUTAJ

Proponowane artykuły:

Ostatnio zmieniany sobota, 31 marzec 2018 01:21

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.

Przed umieszczeniem wpisu, zapoznaj się z REGULAMINEM oraz Polityką Prywatności. Dziękujemy!


Kod antyspamowy
Odśwież