Pilnujcie swoich psów, jak nie chcecie płacić mandatów!

niedziela, 28 kwiecień 2019 14:02 Dział: Środa Śląska
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Na naganne zachowania niektórych właścicieli psów, szczególnie na wsiach, zwraca uwagę w swej prośbie skierowanej do nas mieszkaniec powiatu. Czytelnik prosi o zwrócenie uwagi osobom trzymającym psy, aby nie puszczały ich wolno.

 - Zwróćcie uwagę właścicielom, że psy biegające po wsiach są zagrożeniem - czytamy m.in. w korespondencji.

Spełniamy tę prośbę i przypominamy o obowiązkach wynikających z posiadania zwierzęcia, których niespełnienie jest karane.

Jak informuje Straż Miejska w Środzie Śląskiej: właściciele zwierząt zgodnie z Uchwałą Rady Miejskiej i przepisami kodeksu wykroczeń art. 77 są zobowiązani do zachowania zwykłych i nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierząt.

W związku z powyższym przypominamy, że właściciel (opiekun) zwierzęcia powinien: 
1. Zabezpieczyć nieruchomości w sposób uniemożliwiający wydostanie się zwierzęcia poza teren posesji.
2. Wyprowadzać psa na smyczy a groźne rasy psów powinny mieć również założony kaganiec.
3. Zapewnić opiekę nad swoimi zwierzętami (zgodnie z Ustawą o ochronie zwierząt).

- Niezastosowanie się do powyższych obowiązków skutkować będzie nakładaniem przez Straż Miejską mandatów karnych w wysokości do 250 zł. W razie odmowy przyjęcia mandatu, kierowany jest wniosek do sądu, który może zasądzić karę grzywny w wysokości do 5.000 zł – wyjaśnia pracownica SM.

Straż Miejska w Środzie Śląskiej w okresie od połowy do końca marca br. przeprowadziła blisko 20 interwencji w związku z art. 77 kw (niezachowania zwykłych i nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierząt) w trakcie których: zwierzę odwieziono do lekarza weterynarii (4x), właściciela zwierzęcia pouczono z art. 77 kw. (3x), a w jednym przypadku właściciel został pouczony art. 37 w zw. z art. 9 Ustawy o ochronie zwierząt. W ciągu minionego miesiąca kilku właścicieli psów zostało ukaranych mandatami.

- W przypadku, gdy na terenie zgłaszanej interwencji nie działa Straż Miejska, a właściciel zwierzęcia nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy jego trzymaniu, powyższe wykroczenie należy zgłosić do komendy policji  – informuje Straż Miejska w Środzie Śląskiej.

(kb) / fot. zdj. ilustracyjne

Komentarze (4)

This comment was minimized by the moderator on the site

Niestety fakt jest taki, ze nasza straz miejska nie ma pojecią jak postepowac ze zgłoszeniem o błąkającym sie psie. Żadnych procedur... DNO. Pozwolę sobie pominąć już szczegóły z dwóch przypadków zgłoszeń, ale jestem w "rozpaczy" do dziś jak nie mozna miec prostej procedury na sytuacje która nie jest nadzwyczajną tylko czymś niestety codziennym... porażka. Najlepiej zrobić wszystko za nich...

This comment was minimized by the moderator on the site

Taka prawda. Straż miejska jest zobowiązana do zajęcia się bezdomnymi zwierzętami. Kiedyś znalazłam kota, który wymagał pomocy weterynarza i poszłam z tym do Straży Miejskiej (bo lecznica była tego dnia zamknięta). A oni pytają dlaczego przyszłam z tym do nich. Ja do nich, że tak należy zrobić w takich przypadkach, a strażniczka do mnie "a kto pani tak powiedział?". Gdybym się nie uparła, to by mnie stamtąd wyrzucili z tym kotem, ale w końcu...

Taka prawda. Straż miejska jest zobowiązana do zajęcia się bezdomnymi zwierzętami. Kiedyś znalazłam kota, który wymagał pomocy weterynarza i poszłam z tym do Straży Miejskiej (bo lecznica była tego dnia zamknięta). A oni pytają dlaczego przyszłam z tym do nich. Ja do nich, że tak należy zrobić w takich przypadkach, a strażniczka do mnie "a kto pani tak powiedział?". Gdybym się nie uparła, to by mnie stamtąd wyrzucili z tym kotem, ale w końcu zadzwonili do weterynarza na prywatny numer, żeby przyjechał do lecznicy, do której musiałam z tym kotem pojechać.

Czytaj więcej
This comment was minimized by the moderator on the site

Psa pilnować, a koty to co? Latają wszędzie luzem, a potem płacz że samochód przejechał. Chodzą niepilnowane wszędzie, załatwiają swoje potrzeby gdzie popadnie (A niestety zapach kociego moczu nie należy do przyjemnych i nawet na ogródku pod krzaczkiem utrzymuje się dlugo), kleszcze roznoszą i rozmnażają się na potęgę ! Kot to także zwierzę domowe i właściciel kota powinien również stosować się do wspomnianych przepisów. Wszystkie koty...

Psa pilnować, a koty to co? Latają wszędzie luzem, a potem płacz że samochód przejechał. Chodzą niepilnowane wszędzie, załatwiają swoje potrzeby gdzie popadnie (A niestety zapach kociego moczu nie należy do przyjemnych i nawet na ogródku pod krzaczkiem utrzymuje się dlugo), kleszcze roznoszą i rozmnażają się na potęgę ! Kot to także zwierzę domowe i właściciel kota powinien również stosować się do wspomnianych przepisów. Wszystkie koty chłodzące luzem powinny być odławiane i wywożone do schroniska.

Czytaj więcej
This comment was minimized by the moderator on the site

O czym tu rozmawiamy???!!!! Kota się nie da utrzymać w domu.Widać odrazu że Pani nie ma zwierząt bynajmniej kota.Psa idzie kontrolować,weżmie się na smycz i pójdzie,a kota????bez przesady.Nawet kocury mogą być kastrowane...to taka kocia natura.

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację