Po stopniu wodnym Malczyce, w planach jest kolejny

wtorek, 08 styczeń 2019 11:26 Dział: Malczyce
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Po nowo wybudowanym stopniu wodnym na Odrze w Malczycach, Wody Polskie szykują się do budowy kolejnego.

Jak informuje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie właśnie rozpoczęto poszukiwanie projektanta stopnia wodnego Lubiąż.

Inwestycja, która ma powstać na Dolnym Śląsku w powiecie wołowskim, jest kluczowa dla ochrony przeciwpowodziowej regionu i znacznie poprawi między innymi warunki żeglugowe na Odrze oraz zapewni ekologiczną produkcję energii elektrycznej. To kolejny stopień wodny na rzece po nowo wybudowanym w Malczycach.

Zasadniczym celem budowy stopnia wodnego Lubiąż jest zahamowanie procesów erozji w korycie rzeki Odry poniżej stopnia wodnego w Malczycach. Postępująca erozja denna powoduje obniżenie zwierciadła wody w rzece, bezpośrednio poniżej stopnia w Malczycach, sięgając aż do Ścinawy (przy wyklinowaniu do zera) i przesuszenie terenów przyległych do rzeki.

Projektowany stopień wodny Lubiąż umożliwi uzyskanie następujących efektów:

  • • zabezpieczenie stopnia w Malczycach przed podmywaniem i utratą stateczności;
  • • przywrócenie pierwotnych poziomów wód gruntowych, zapobieżenie przesuszaniu się przyległych terenów, w szczególności ochrona lasów łęgowych;
  • • powstrzymanie procesów erozyjnych w korycie rzeki poniżej stopnia;
  • • produkcję energii elektrycznej przez elektrownię wodną zlokalizowaną przy stopniu;
  • • przywrócenie parametrów szlaku żeglugowego.

 

Planowany do budowy stopień wodny Lubiąż zlokalizowany będzie na Odrze w rejonie wsi Gliniany, powiat wołowski, gmina Wołów, miejscowość Lubiąż, województwo dolnośląskie. Zakres inwestycji obejmie budowę nowego stopnia wodnego o konstrukcji modułowej. Budowa ma na celu ochronę przeciwpowodziową terenów przyległych i miejscowość Lubiąż, powstrzymanie procesów erozyjnych w korycie rzeki Odry, poprawę stosunków wodnych i gruntowo-wodnych oraz produkcję energii elektrycznej. Jednakże nadrzędnym celem będzie poprawa warunków żeglugowych poprzez przygotowanie Odry do klasy Va drogi wodnej.

Źródło: PGW Wody Polskie / fot. DUW we Wrocławiu

StopienWodnyLubiazMapaPogladowa

Proponowane artykuły:

Ostatnio zmieniany wtorek, 08 styczeń 2019 11:49

Komentarze  

Permalink -3 radek
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie właśnie rozpoczęło poszukiwanie projektanta stopnia wodnego Lubiąż. Bo w tym gospodarstwie wśród 6 tysięcy pracowników - specjalistów wszelakiej maści od wód takich nie ma? Czyli sami misiewicze bez kompetencji wiedzy i wykształcenia? Ktoś to ogarnia? Będą go szukać na ukrainie czy może w Szwecji?
2019-01-08 18:47 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink 0 janekBOROWY
tu akurat mają rację!
głupio by było jak by cały czas na etacie trzymali projektanta. najlepsi i najwięksi zlecają zawsze projekty na zewnątrz. tak jest taniej, nowocześniej, prościej- bo podaje się tylko wymagania. inny problem jest taki że te urzędasy z PGW to wszystko zasiedziałe, średniej jakości ludziki żywcem z poprzedniej epoki. z bobrami nie potrafią sobie poradzić a co dopiero z odrą......
2019-01-09 07:48 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink 0 janekBOROWY
to jak co 10km będzie śluzowanie to ktokolwiek jeszcze będzie żeglował Odrą?
i drugie: ciekawe ile zejdzie im z kolejnym stopniem skoro stopień Malczyce (Rzeczyca) ma 12 lat opóźnienia (Odra 2006 pierwotnie).......
2019-01-08 17:41 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.

Przed umieszczeniem wpisu, zapoznaj się z REGULAMINEM oraz Polityką Prywatności. Dziękujemy!


Kod antyspamowy
Odśwież