Powiatowa komunikacja publiczna. Kiedy oficjalna decyzja?

czwartek, 21 luty 2019 15:47 Dział: Powiat Średzki
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Sądząc po wielu naszych publikacjach, a także listach od czytelników, tematem tym zainteresowanych jest wielu mieszkańców powiatu średzkiego.

Wprowadzenie powiatowej komunikacji publicznej niewątpliwie byłoby idealnym rozwiązaniem problemów z dojazdami, szczególnie młodzieży szkół średnich spoza gminy Środa Śl.

12 lutego br. w Starostwie Powiatowym w Środzie Śląskiej odbyło się spotkanie dotyczące powstania publicznego transportu na terenie powiatu średzkiego. Udział w rozmowach wzięli starosta powiatu średzkiego oraz przedstawiciele gmin Malczyce, Kostomłoty i Udanin.

Skąd pieniądze?

Gdyby powiat wspólnie z gminami partnerskimi pozyskał środki na utworzenie komunikacji, została by ona uruchomiona we wrześniu 2020 roku. W 2016 roku udział w programie dotyczącym wdrażania strategii niskoemisyjnej wzięła gmina Środa Śląska, która pozyskała dofinansowanie na stworzenie Średzkiej Komunikacji Publicznej. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu ogłosił ponowny nabór składania wniosków do 25 marca. W związku z czym wspomniane gminy planują złożenie wniosku o utworzenie komunikacji powiatowej, której koncepcję działania opracował przedstawiciel firmy Trako, zalecając autobusy hybrydowe.

Zadanie powiatowego transportu publicznego…

Jak poinformował nas dziś Marcin Brzeziński, kierownik Wydziału Promocji Starostwa Powiatowego w Środzie Śląskiej:  - Projekt zakłada tabor autobusów, które będą przewozić młodzież do szkół  ponadpodstawowych i umożliwią dojazdy do Środy Śląskiej.  

Czy powiat stać na utrzymanie taboru?

W ramach projektu powiat ma możliwość otrzymać dofinansowanie w wysokości  85 % na zakup pojazdów, jednak jak tłumaczy kierownik wydziału promocji należy również pamiętać o utrzymaniu pojazdów i ten aspekt jest poddany szczegółowej analizie.

Kto będzie odpowiedzialny za komunikację? Co z obecnymi przewoźnikami?

Odpowiedzialna za nadzór nad powiatową komunikacją będzie wyłoniona w drodze przetargu prywatna firma i  jak zapewniono nas w starostwie - projekt nie zakłóci lokalnego rynku transportowego.

Oficjalna decyzja powstania powiatowej komunikacji publicznej zostanie rozstrzygnięta w momencie, kiedy po głębszej analizie zostaną obliczone koszty utrzymania pojazdów w poszczególnych gminach, a także gminy i powiat podpiszą list intencyjny w sprawie wspólnego uczestnictwa w projekcie.

(kb) / fot. rfp

Komentarze (2)

This comment was minimized by the moderator on the site

dotować może, ale jak coś się z biznesem wysypie znowu problem, jestem za komunikacją powiatową -niech działają liczę że to nie tylko zapowiedzi

This comment was minimized by the moderator on the site

Wszędzie trako chyba najdroższa firma, można się dowiedzieć ile kosztowała ich pomoc obecnie? I co oznacza jeden autobus na gminę? Bo np skomunikowane gminy Udanin jednym autobusem jest raczej nie możliwe.... Kostomlot oraz Malczyc również... I tylko utwierdzi i przeszkodzi to rozwojowi innym przewoźnikom lepiej dotowac... Malczyce doplacaja, kostomlot też mogli ustalić przetarg na obsługę transportu, wymusić jakieś odpowiednie autobusy w tym...

Wszędzie trako chyba najdroższa firma, można się dowiedzieć ile kosztowała ich pomoc obecnie? I co oznacza jeden autobus na gminę? Bo np skomunikowane gminy Udanin jednym autobusem jest raczej nie możliwe.... Kostomlot oraz Malczyc również... I tylko utwierdzi i przeszkodzi to rozwojowi innym przewoźnikom lepiej dotowac... Malczyce doplacaja, kostomlot też mogli ustalić przetarg na obsługę transportu, wymusić jakieś odpowiednie autobusy w tym przetargu jeżeli i tak doplacaja, byłyby nowoczesne autobusy i dużo taniej a teraz obecnie jeździ w powiecie z 10 autobusów różnych firm a chcemy ich zastąpić trzema bo i tak osłabimy obecne firmy... Zero pomysłu jeżeli komunikacja powiatowa to w pełnym aspekcie czyli z 20 autobusów wszystkie połączenia itp

Czytaj więcej
Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację