Powstanie Centrum Kultury Alternatywnej. Umowa podpisana!

piątek, 23 listopad 2018 11:35
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Dziś, w miejscu, gdzie powstanie nowoczesna powiatowa placówka kultury, starosta średzki Krzysztof Szałankiewicz i wicestarosta Sebastian Burdzy, podpisali umowę na realizację zadania z przedstawicielem wykonawcy, Maciejem Wierzbą.

Powiatowe Centrum Kultury Alternatywnej powstanie na ul. Wrocławskiej, w byłej sali sportowej przy Powiatowym Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1. Projekt powiatu zakłada modernizację sali sportowej i wyposażenie jej w system składanych siedzeń, scenę, nagłośnienie, oświetlenie a także akustyczne tynki i strop. Rozbudowana zostanie również przybudówka. Obejmie ona poszerzenie budynku oraz nadbudowę piętra, co pozwoli ulokować na parterze kawiarnię z salą wystawową, pracownię komputerową, szatnię, pomieszczenia sanitarne oraz magazyn. Na piętrze zaplanowano pracownie: grafiki, rękodzieła, rzeźbiarsko-garncarską, malarską a także salę prób. Obiekt zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, a jednym z jego ciekawszych elementów ma być antresola spinająca całość i nadająca mu wyjątkowy charakter.

Wszystko zaczęło się w  2015 roku, wtedy właśnie zarząd powiatu ogłosił konkurs na wykorzystanie starej sali. Spośród ośmiu propozycji za najciekawszą uznano pomysł średzkiego oddziału NSZZ Solidarność zakładający powstanie Powiatowego Centrum Kultury Alternatywnej. Kiedy pojawiła się możliwość aplikowania o środki zewnętrzne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020 plany zamieniono na działania.

Najpierw inwestycję wpisano do Lokalnego Programu Rewitalizacji miasta Środa Śląska. Następnie opracowano dokumentację koncepcyjną, a na jej podstawie Program Funkcjonalno-Użytkowy. Jego przygotowaniem zajęła się pracownia projektową FORMAT z Jeleniej góry oraz specjalnie powołany zespół projektowy. – To były miesiące intensywnej i ciężkiej pracy mieliśmy pomysł i wizje, które po każdym naszym spotkaniu nabierały kształtu i konkretnych rozwiązań. W efekcie opracowaliśmy i zaakceptowaliśmy koncepcję satysfakcjonującą wszystkich członków zespołu – mówił w kwietniu w 2017 roku starosta Burdzy. A tak komentował uchwałę zarządu: – To naprawdę wspaniała wiadomość. Projekt będzie dużym wyzwaniem. Jego wartość to blisko 5 mln zł, z czego dofinansowanie 4 mln zł. To rekordowa kwota w tym naborze, ale też i historii powiatu! Dziękuję pomysłodawcy projektu Mirosławowi Chołdzie oraz zespołowi projektowemu w składzie: Małgorzata Bogucka, Grzegorz Borowski, Jerzy Filarowski, a także Marcinowi Brzezińskiemu za merytoryczne i skuteczne przygotowanie projektu.

– Nasz projekt uzyskał 44 pkt. na 73 możliwych i uplasował się na 3 miejscu listy, z pośród 11 projektów złożonych w naszym obszarze interwencji. Duży wpływ na tak dobrą ocenę miały deklaracje partnerstwa ze strony gminnych instytucji kultury oraz Fundacji Kolegium Europy Wschodniej z Wojnowic. Bardzo cieszymy się z takiego rozstrzygnięcia i liczę na to, że realizacja tego projektu będzie opierać się na współpracy wszystkich instytucji kultury z naszego powiatu, co pozwoli na stworzenie wspólnej i ciekawej oferty kulturalnej dla mieszkańców – ocenia Marcin Brzeziński, kierownik wydziału promocji starostwa i architekt projektu.

Dane techniczne planowanego obiektu:

    powierzchnia zabudowy: 462,00 m2

    powierzchnia użytkowa: 477,20 m2

    sala gimnastyczna: 284,00 m2

    przybudówka: 198,20 m2

    całkowita kubatura: 3212,00 m3

(rol/rfp) / foto. i wideo: wk

centrum kultury

Proponowane artykuły:

Ostatnio zmieniany piątek, 23 listopad 2018 11:54

Komentarze  

Permalink 0 Mieszkanka
Jaka jest w końcu prawdziwa wartość tej inwestycji? Niektóre źródła podają koszt 9 mln, niech redakcja może zweryfikuje te dane i poda poprawne.
2018-11-26 14:06 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink 0 Egon
Fakty są przerażające! W powiecie rządzą ludzie którzy się do tego nie nadają! Wydają nie swoje pieniądze w wątpliwe pomysły i projekty. To tak jakbym swoje oszczędności oddał pijakom na przepicie. O szpitalu możemy zapomnieć. Ta cała rada jest tu pp to żeby przejeść i prze[oooops] nasze pieniądze z podatków. :-x
2018-11-26 09:46 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +2 Yogi
Świetna wizualizacja !!? Szczególnie na tle zadupia dawnego INCO . Chyba ze mają toto wyburzyć czego tutaj nie napisano a, co widzę . Generalnie "Piękna katastrofa" jak w GOK-u kino,popkorn,popkorn,popkorn,popkorn...
2018-11-25 21:20 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +5 24H
O szpitalu, mili mieszkańcy powiatu, musicie zapomnieć. Wybrane osoby na burmistrzów, starostów nigdy tego nie zrealizują. Jedyną osobą, która mogła temat udźwignąć i zrealizować nie została wybrana. A przed nami kolejne pięć zabawy w projektowanie i wydawania pieniędzy na rzeczy prawie nikomu niepotrzebne.
2018-11-24 08:13 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +4 Marek
Cytuję 24H:
O szpitalu, mili mieszkańcy powiatu, musicie zapomnieć. Wybrane osoby na burmistrzów, starostów nigdy tego nie zrealizują. Jedyną osobą, która mogła temat udźwignąć i zrealizować nie została wybrana. A przed nami kolejne pięć zabawy w projektowanie i wydawania pieniędzy na rzeczy prawie nikomu niepotrzebne.

Napoleon chciałeś wprowadzić kreta do starostwa wystarczy już napsułeś
2018-11-24 15:23 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +2 24H
Bardzo dobra kontra - … ale odsyłam do definicji kreta, cyt. za wikipedią : "Kret europejski – gatunek owadożernego ssaka z rodziny kretowatych, zaliczanej do rzędu ryjówkokształtnych, zwyczajowo nazywany kretem. ". Więc, nie bój się kretów jakichkolwiek. Są niegroźne. A co do szpitala to musisz się zgodzić, pewnie z żalem, Ci co zostali wybrani: starostwie, burmistrzowie - żadnego szpitala lub czegoś do niego podobnego nie zbudują. I nie zapomnij za piąć lat to sprawdzić. Hejka - Bądź na drucie za 5 lat :)
2018-11-25 10:08 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +10 Kultur
A kto utrzyma ten obiekt. Etaty, ogrzewanie, woda, ścieki, prąd, materiały do pracy....kto tym będzie zarządzał ?
2018-11-23 17:52 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +14 Mieszkanka
Szkoda, że wciąż nie będzie beneficjentów szpitala to jest pierwsza i najpilniejsza potrzeba dla mieszkanców miasta i okolic.
2018-11-23 17:18 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +6 Adam
Idiotyzm nr 1. Mina, ktora tykać bedzie pod budżetami przez 5 lat. i dalej... Jeden wykonawca sie zgłosił i wygrał, będzie starosta i wice leczył sztuką alternatywną. 9 mln. Jacież pierniczę. A Szałankiewicz szedł do wyborów pod hasłami Bezpartyjnych i teraz Sebkowi zrealizuje marzenie.... :oops: Jaki poprzedni zarząd? Ten sam . "Przyklepać"? jest poziom.
2018-11-23 16:53 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +7 Mietek
To ma być dom propagandy, aby władza mogła się utrzymać na kolejną kadencję. Lemingi to kupią. Najpierw gadają, że nie ma szpitala, a później wybierają władze, która szpital sprzedała i daje im dom kultury. Nie ważne, że nie mają się gdzie leczyć. Ważne jest to, że będą mieć gdzie napić się wina przy pięćsetnym wernisażu i że ktoś połechce ich próżność gładkimi słówkami. Ot taka prawda o średzkich lemingach.
2018-11-23 13:56 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +13 Mieszkanka
Lepiej zainwestować w nowy szpital.
2018-11-23 13:43 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +12 Władek Kliczko
Kuźnia wojowników Tariela zamknięta.. :(
2018-11-23 12:08 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink -8 przecież
osir ma duzo sal tam mogą ćwiczyć
2018-11-23 12:12 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +7 tylko pytam
a po co w mieście tyle domów kultury?
2018-11-23 11:55 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.

Przed umieszczeniem wpisu, zapoznaj się z REGULAMINEM oraz Polityką Prywatności. Dziękujemy!


Kod antyspamowy
Odśwież