Program „Czyste Powietrze”

czwartek, 20 wrzesień 2018 16:05 Dział: Środa Śląska
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Ruszył ogólnopolski program „Czyste Powietrze”, w ramach którego o dotacje z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej mogą się starać właściciele domów jednorodzinnych.

Celem programu jest zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery przed ogrzewanie domów jednorodzinnych. Na ten cel przeznaczono w skali całego kraju 103 mld zł do wykorzystania do 2029 roku na wymianę/zakup i montaż źródeł ciepła oraz termomodernizację budynków. Dotacje i pożyczki na terenie województwa dolnośląskiego udzielane będą za pośrednictwem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Program jest skierowany do osób fizycznych będących właścicielami domów jednorodzinnych oraz – co jest nowością – dla domów nowo budowanych – pod warunkiem, że osoba ubiegająca się o dotację posiada zgodę na rozpoczęcie budowy budynku jednorodzinnego.

 Program przewiduje dofinansowanie m.in. na:

  • wymianę starych źródeł ciepła (pieców i kotłów na paliwa stałe) oraz zakup i montaż nowych źródeł ciepła, spełniających wymagania programu,
  • docieplenie przegród budynku,
  • wymianę stolarki okiennej i drzwiowej,
  • montaż lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej,
  • instalację odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznej),
  • montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

Formą dofinansowania jest częściowa dotacja, a resztę poniesionych wydatków pokryć można pożyczką na preferencyjnych warunkach. Intensywność dofinansowania zależy od miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym wnioskodawcy.

O czym należy pamiętać?

  • dofinansowaniu podlegają przedsięwzięcia rozpoczęte nie wcześniej niż 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie,
  • przedsięwzięcie nie może jednak zostać zakończone przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie – data zakończenia realizacji potwierdzona będzie w protokole końcowym
  • realizacja programu odbywać się będzie w latach 2018 – 2029 r.

Spotkanie informacyjne w Środzie Śląskiej

Wszystkich zainteresowanych programem zapraszamy 12 października 2018 r. o godz. 18:00 do Sali Konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Środzie Śląskiej na spotkanie z przedstawicielem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

Więcej informacji można uzyskać:

(um)

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.

Przed umieszczeniem wpisu, zapoznaj się z REGULAMINEM oraz Polityką Prywatności. Dziękujemy!


Kod antyspamowy
Odśwież