Program „Czyste Powietrze”

czwartek, 20 wrzesień 2018 16:05 Dział: Środa Śląska
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Ruszył ogólnopolski program „Czyste Powietrze”, w ramach którego o dotacje z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej mogą się starać właściciele domów jednorodzinnych.

Celem programu jest zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery przed ogrzewanie domów jednorodzinnych. Na ten cel przeznaczono w skali całego kraju 103 mld zł do wykorzystania do 2029 roku na wymianę/zakup i montaż źródeł ciepła oraz termomodernizację budynków. Dotacje i pożyczki na terenie województwa dolnośląskiego udzielane będą za pośrednictwem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Program jest skierowany do osób fizycznych będących właścicielami domów jednorodzinnych oraz – co jest nowością – dla domów nowo budowanych – pod warunkiem, że osoba ubiegająca się o dotację posiada zgodę na rozpoczęcie budowy budynku jednorodzinnego.

 Program przewiduje dofinansowanie m.in. na:

  • wymianę starych źródeł ciepła (pieców i kotłów na paliwa stałe) oraz zakup i montaż nowych źródeł ciepła, spełniających wymagania programu,
  • docieplenie przegród budynku,
  • wymianę stolarki okiennej i drzwiowej,
  • montaż lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej,
  • instalację odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznej),
  • montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

Formą dofinansowania jest częściowa dotacja, a resztę poniesionych wydatków pokryć można pożyczką na preferencyjnych warunkach. Intensywność dofinansowania zależy od miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym wnioskodawcy.

O czym należy pamiętać?

  • dofinansowaniu podlegają przedsięwzięcia rozpoczęte nie wcześniej niż 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie,
  • przedsięwzięcie nie może jednak zostać zakończone przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie – data zakończenia realizacji potwierdzona będzie w protokole końcowym
  • realizacja programu odbywać się będzie w latach 2018 – 2029 r.

Spotkanie informacyjne w Środzie Śląskiej

Wszystkich zainteresowanych programem zapraszamy 12 października 2018 r. o godz. 18:00 do Sali Konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Środzie Śląskiej na spotkanie z przedstawicielem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

Więcej informacji można uzyskać:

(um)

Komentarze (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację