Przemysław Babiński: zamierzam kandydować na stanowisko burmistrza

czwartek, 12 lipiec 2018 16:14
Oceń ten artykuł
(34 głosów)

Przemysław Babiński, były wiceburmistrz Środy Śląskiej opowiada o najbliższych planach związanych z jego udziałem w nadchodzących wyborach samorządowych. Tym samym o jego wizji rozwoju miasta i gminy.

Do połowy kadencji pełniłem funkcję wiceburmistrza Środy Śląskiej. Złożyłem rezygnację, ponieważ nie mogę pozwolić sobie na przedmiotowe traktowanie mieszkańców, a przede wszystkim ich zdrowia.

Do samorządu trafiłem z biznesu, gdzie przez czternaście lat pracowałem w dwóch korporacjach na stanowisku dyrektora. Obecnie jestem Prezesem Zarządu Grupy Zakupowej, która skupia ponad 30 firm w całej Polsce. Doświadczenia z biznesu postanawiam przenieść na funkcjonowanie samorządu.           

Rozwiązania problemów, które napotyka gmina Środa Śląska oraz najlepsze wzorce funkcjonowania Jednostek Samorządu Terytorialnego, możemy czerpać od najlepiej funkcjonujących regionów w Europie, jak i na całym świecie.

Odwiedziłem ponad 30 krajów Europy, Azji, Afryki i Ameryki Południowej i jestem przekonany, że wiele nowoczesnych rozwiązań, które są standardem w rozwiniętych krajach można śmiało przenieść na nasz grunt. Pozostaje tylko kwestia odpowiedniego zarządzania zespołem, budżetem i umiejętność podejmowania decyzji.

BRAK SZPITALA TO PROBLEM WSZYSTKICH

Nie może być tak, że w takim mieście jak nasze nie funkcjonuje szpital.

Sami z żoną oraz dziećmi korzystaliśmy wiele razy z byłego już szpitala. Biorąc pod uwagę możliwości finansowe, jakie posiada gmina Środa Śl. należy myśleć o podstawowych sprawach, takich jak szpital. Dzisiaj musimy jeździć do Wrocławia, Wołowa czy Brzegu Dolnego, stać w kolejkach czekając w nieskończoność. Dlatego uważam, że jest to absolutny priorytet.

Śledzę historię średzkiego szpitala. Wiem, że jest tam syndyk i wiem, że przekazał on tę placówkę zewnętrznej firmie, która chce tam prowadzić zakład opiekuńczo-leczniczy. Pewne jest, że dzisiaj ten budynek nie spełnia już standardów obiektu szpitalnego i nie ma co się łudzić, że powstanie tam choćby oddział pediatryczny.

Reasumując uważam, że należy wybudować nowy szpital. Nie musi on być samodzielny, ale pozostający np. pod zarządem większych szpitali np. z Wrocławia. Jednak właścicielem jego będzie Gmina Środa Śląska. Bez dwóch zdań powinien mieć oddziały ginekologiczno-położniczy, pediatryczny oraz SOR. Nie potrzebujemy dwustu łóżek. Gminę stać na obiekt optymalnie zaspakajający potrzeby zdrowotne mieszkańców. Jeżdżąc po Europie widziałem takie budynki i mam gotową koncepcję na jego wybudowanie.

OŚWIATA NA WYSOKIM POZIOMIE

Od wielu lat działam w szkolnej radzie rodziców, u córki i syna. Problemy placówek oświaty znam od wewnątrz. Na przykład budynek, w którym funkcjonuje Gimnazjum w Środzie Śl. nie nadaje się już do takich celów. W naszym Urzędzie Miejskim leży gotowa koncepcja, która została opracowana pod moim kierownictwem. Wraz z dyrektorami szkół i nauczycielami dyskutowaliśmy, jak powinien wyglądać budynek gimnazjum. Byłaby to szkoła podstawowa spełniająca normy europejskie, byłby to obiekt niskoenergetyczny, z wyposażeniem najlepszych standardów. Lokalizacja budowy ma mieć miejsce na "Kajakach" tuż obok Średzkiego Parku Wodnego. Nie byłoby tak, że dzieci musiałyby tracić czas na dojście czy dojazd na pobliski basen i obiekty sportowe.

Mało tego, nieporozumieniem jest, że skoro Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych należy do starostwa, to tylko ono powinno się nim zajmować. Ta szkoła istnieje w naszym mieście, uczy się tam nasza młodzież i gmina również powinna zajmować się jej wsparciem. Współpracując z organem prowadzącym, powiatem, Gmina Środa Śląska powinna wspierać finansowo szkoły średnie w mieście. W szkołach tych kształtuje się przyszła elita intelektualna tej gminy. Na inwestycjach w młodzież, gmina na pewno nie może oszczędzać. Piastując urząd burmistrza dopilnuję tego.

LIPNICA Z KANALIZACJĄ

Problem z kanalizacją w Lipnicy istnieje od wielu lat. Rozmawiałem jakiś czas temu z mieszkańcami i otrzymałem wyraźny sygnał: Miejscowość, z której cała gmina czerpie wodę nie ma kanalizacji. Jest to sytuacja kuriozalna i dlatego jest to bezwzględny priorytet.

ŚRODA DLA ROWERZYSTÓW

Dzisiaj do Środy Śląskiej prowadzi kilka ścieżek rowerowych, ale bezpieczny przejazd rowerem przez samo miasto jest niemalże niemożliwy. Rowerzyści muszą jeździć po chodnikach, bo osoby podejmujące decyzje o budowie tych ścieżek sami na rowerach niestety nie jeżdżą.

Środa Śl. jako miasto historyczne powinno być otwarte dla turystów na rowerach, którzy w ten sposób podróżują. Władze miast na zachodzie Europy już dawno przystosowały infrastrukturę drogową do poruszania się rowerami i w Gminie Środa Śląska należy zrobić to samo.

Jako burmistrz we współpracy z zakładami strefy ekonomicznej wybuduję drogę rowerową, tak, aby dać pracownikom możliwość dojazdu do pracy rowerem. Zniweluje to problem korków w mieście oraz przyczyni się do poprawy zdrowia mieszkańców.

LAMPY, LAMPY, LAMPY…

Niezrozumiałe jest dla mnie wieszanie w każdej miejscowości lamp oświetleniowych, prawie na każdym słupie. To jakaś fobia osoby, która bojąc się czegoś chce wszystko oświetlić. W Komornikach na przykład stoi kilkanaście lamp, które oświetlają pole! Burmistrz wydaje Nasze pieniądze, pieniądze podatników. Tak nietrafione inwestycje są wynikiem podejmowania decyzji siedząc za biurkiem, a nie wizyt w terenie. Jako ekonomista i przedsiębiorca zanim wydam złotówkę, to oglądam ją dwa razy. Rozsądek i świadome gospodarowanie publicznymi pieniędzmi są najważniejsze w podejmowaniu decyzji o inwestycjach.

PODSUMOWUJĄC...

Budowa szpitala i szkoły, to obecnie dwa najważniejsze priorytety dla miasta i gminy. Jest też mnóstwo innych, które należy realizować. Ale, aby gmina mogła się rozwijać, musi być zapewniona edukacja. Dzieci i młodzież są przyszłością naszego świata.

Opieka zdrowotna w mieście przede wszystkim musi być. I to na najwyższym poziomie, tak, aby nikt nie musiał obawiać się o to czy pomoc zostanie mu udzielona teraz, czy za kilka godzin.

Szanowni Państwo, moje doświadczenia z biznesu oraz działalności w samorządzie mam zamiar w pełni wykorzystać, aby zapewnić Gminie Środa Śląska rozwój - tak, aby to średzkie szkoły zajmowały najwyższe miejsca w rankingach, żeby mieszkańcy mieli zapewnioną profesjonalną opiekę medyczną, a przedsiębiorstwa, których właścicielami są mieszkańcy gminy, dominowały w tworzeniu gospodarki Naszego regionu.

                                                                                                          Przemysław Babiński

Koncepcja budynku szpitala.

szpital

Source: POSSILPARK HEALTH & CARE CENTRE, GLASGOW

 

Koncepcja budynku szkoły podstawowej.

szkola

Fot. UM

PBabinski 01

Fot. WK

Ostatnio zmieniany piątek, 14 wrzesień 2018 18:19

Komentarze  

Permalink -28 bolek
Strzeżcie się wilków w owczej skórze....Gość już pokazał na co go stać. Tylko że teraz wybory na Burmistrza będzie można przyrównać na wybór pomiędzy dżumą i syfilisem.
2018-07-19 19:40 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +13 smuteczek
ojojoj al sie wysilles chyba sam nie wisz co piszesz
2018-07-21 20:53 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.

Przed umieszczeniem wpisu, zapoznaj się z REGULAMINEM oraz Polityką Prywatności. Dziękujemy!


Kod antyspamowy
Odśwież