Rekultywacja wysypiska w Rusku. Jak jest i jak będzie?

piątek, 11 styczeń 2019 12:34 Dział: Malczyce
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Mieszkaniec gminy Malczyce twierdzi, że prowadzone obecnie prace związane z rekultywacją składowiska odpadów w Rusku są uciążliwe. - Nie jestem ekspertem w sprawie rekultywacji, ale według mnie to wszystko nie powinno tak wyglądać - twierdzi mężczyzna.

- Jak śmieci można zasypywać śmieciami i nazywać to rekultywacją, gdzie później ma powstać teren rekreacyjny, na chemii i resztkach wszystkiego co się da, od gum do żucia, pokruszonych butelek i wszystkim co się znajduje w śmietniku i poza nim oraz najważniejsze - odpady przywożone nocą, z których wydobywa się okropny smród, przez który nie da się funkcjonować i oddychać (...). To samo dotyczy przechodzenia ulicą koło śmietniska. Wydobywająca się para jest szkodliwa i dusząca (...). Jako zwykły mieszkaniec proszę o reakcję w tej sprawie, gdyż papier przyjmie wszystko. To co przyjeżdża autami zagraża pobliskim mieszkańcom oraz wodom gruntowym i wodzie otaczającej śmietnisko. Wszystko zasypią na koniec piaskiem i będzie ładnie, ale co będzie później jak zacznie to gazować oraz wpływać na pobliskie pola i wody? W załączniku przekazuję zdjęcia, jak to wygląda oczami zwykłego śmiertelnika - pisze nasz Czytelnik.

O ustosunkowanie się do powyższej korespondencji poprosiliśmy Urząd Gminy Malczyce, który zapewnia, że kontroluje oddziaływanie rekultywacji na środowisko oraz dołoży wszelkich starań, aby mieszkańcy bez obaw mogli cieszyć się efektem zakończonych prac.

- W ramach rekultywacji składowiska odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne w miejscowości Rusko, wykonywana jest okrywa rekultywacyjna uwzględniająca poszczególne warstwy: wyrównującą, izolacyjną, drenażową i urodzajną. Obecnie jesteśmy na etapie ostatniej warstwy (urodzajnej), do której wykorzystywane są masy ziemne i odpady, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa. Jednym z tych odpadów jest kompost nieodpowiadający wymaganiom, który owszem czasami może spowodować trochę uciążliwości, jednakże wszystkie zawiadomienia, które trafiają do Urzędu Gminy Malczyce są zgłaszane wykonawcy przedsięwzięcia, który stara się ograniczać negatywne skutki m.in. poprzez natychmiastowe rozplantowywanie warstw. Docelowo prace mają zakończyć się 30 kwietnia 2019 roku. Prace wykończeniowe mają polegać na wprowadzeniu roślinności zielnej, głównie trawy oraz roślinności drzewiastej obejmującej powierzchnię ok. 2,44 ha. Ponadto, na składowisku zlokalizowane są 3 piezometry monitorujące lokalne wody podziemne i powierzchniowe oraz po wykonaniu warstw utworzone zostaną studnie odgazowujące zakończone biofiltrami, które będą monitorowane jeszcze przez 30 lat po zakończeniu rekultywacji składowiska - informuje Olga Łodej z Referatu ROŚ w UG Malczyce.

(red) / fot. Czytelnik

Ostatnio zmieniany piątek, 11 styczeń 2019 12:41

Komentarze  

Permalink 0 on
Dzisiaj od rana smród nie do opisania. Jadąc w kierunku Wilczkowa trudno było przebrnąć strefę od torów do końca wsi. I nikomu to nie przeszkadza? Czyli prawdziwa dziura zabita dechami!
2019-01-16 21:32 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink 0 milord
Do tej dwójki brakuje tylko jeszcze pani z centrum Malczyc - lokalnemu przedsiębiorcy, zasłużonej działaczki społecznej działającej w gminie jeszcze od czasów PRL. Czyżby straciła werwę i uległa urokowi Franka?
2019-01-13 15:17 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink 0 kondor
Starostwo jak starostwo, ale gdzie są kontrkandydatki wójta z przed 2 miesięcy? Obrażone - już im nie zależy na dobru gminy i ich mieszkańców? W programach wszystkie pisał jak bardzo są zatroskane losem lokalnej społeczności i nigdy nie zależało im na pieniądzach. W końcu kilkaset głosów dostały i przynajmniej ich powinny reprezentować a nie mówić, że kogo sobie Malczyce wybrały to tylko pretensje do wójta. Bierzcie sie do roboty i zacznijcie coś robić z tą ekologiczną bombą.
2019-01-13 12:55 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink -1 mały
A gdzie są powiatowe struktury odpowiedzialne za środowisko i sprawujące dozur nad pracami rekultywującymi?. Tylko gładka gadka mówiąca, że ONI nie wiele mogą bo to zadanie gminy, lokalnego samorządu, mieszkańców itd..... Rozwiązać tą nic nie robiącą strukturę w starostwie.
2019-01-13 10:34 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +2 ovlo
tu nie ma na co czekać. Zawiadomić natychmiast WIOŚ, Sanepid a przede wszystkim Gazetę Wrocławska i rozpocząć badanie tego chłamu co jest przywożony codziennie przez kilkanaście ciężarówek. To nie jest warstwa urodzajna a najgorsza trucizna z osadników oczyszczalni ścieków z całego województwa. Teraz to dopiero będzie bomba ekologiczna która nam podrzucił wójt Frankowski
2019-01-12 23:00 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +1 obiektyw
wÓJT nic nie wie, wÓJT nie pamięta, wÓJT nie zna tematu- standard.
2019-01-11 21:44 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +2 Paweł
W dniu dzisiejszym /piątek/około 13-tej jechałem pociągiem do Wrocławia.
Z peronu/ a więc z dość daleka/ stacji Malczyce obserwowałem samochody ciężarowe stojące tuż za przejazdem na terenie PKP .Bylem przekonany że są to samochody firmy która plantuje plac po byłej bazie GS. O godzinie 13-tej samochody te wjechały w ulicę Różaną / trzy z nich były nakryte plandekami/ czwarty nie a za chwilę z ul. Różanej wyjechał 5 samochód ciężarowy/ też z plandeką/ i wszystkie pojechały w kierunku rekultywowanego wysypiska w Rusku.
Zastanawia mnie to dlaczego dzieje się to właśnie w piątek kiedy Urząd Gminy pracuje do godziny 14-tej , pewnie dlatego by nikt nikt nie zdążył zgłosić sprawy do nich lub ewentualnie do starostwa.
2019-01-11 20:49 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink 0 malczycki
ufam ze po zakończeniu będzie jak należy , poczekamy zobaczymy
2019-01-11 18:23 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.

Przed umieszczeniem wpisu, zapoznaj się z REGULAMINEM oraz Polityką Prywatności. Dziękujemy!


Kod antyspamowy
Odśwież