Rewolucyjne zmiany! Teraz urząd skarbowy wypełni twój PIT

poniedziałek, 11 luty 2019 12:01 Dział: Powiat Średzki
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Od 15 lutego br. obowiązywać będzie nowa usługa - „Twój e-PIT”, dzięki której podatnik nie będzie zobowiązany do samodzielnego wypełniania swojego zeznania podatkowego, zaoszczędzi swój czas i szybciej dostanie zwrot nadpłaty w podatku.

W 2019 r. Ministerstwo Finansów, mając na uwadze wygodę podatników, bezpieczeństwo, a także oszczędność czasu uruchomiło nową usługę „Twój e-PIT”.

Celem usługi jest przygotowanie w imieniu podatnika przez Krajową Administrację Skarbową na podstawie przesłanych do urzędów skarbowych przez płatników informacji PIT-11 oraz PIT-8C rocznego zeznania podatkowego. Przygotowany w wersji elektronicznej PIT-37 i PIT-38 udostępniony zostanie podatnikowi. Tak wypełniony „Twój e-PIT" będzie czekał  na Portalu Podatkowym.

Należy jednak wspomnieć, że usługa „Twój e-PIT w 2019 r.” będzie dostępna w tym roku jedynie dla podatników rozliczających się na formularzach PIT-37 i PIT-38. W kolejnym roku planuje się również nową formę rozliczeń dla osób prowadzących działalność gospodarczą i rozliczających się na innych formularzach  (PIT-36 i PIT-36L oraz PIT 28).

Z przygotowanym przez KAS PIT-37 oraz PIT-38 będzie można zapoznać się już od 15 lutego 2019r.  w serwisie podatki.gov.pl logując się za pomocą danych autoryzujących takich jak:

- PESEL/NIP,

- daty urodzenia,

- kwoty przychodu za rok poprzedni oraz

- kwoty jednego z przychodów za rok 2018 albo używając profilu zaufanego.

Aby więc uzyskać dostęp do swojego zeznania podatkowego za 2018 r., przygotowanego w ramach usługi Twój e-PIT, nie trzeba składać żadnego wniosku ani przynosić dokumentów do urzędu skarbowego – zeznanie będzie wystawione automatycznie i bezpłatnie dla wszystkich podatników, którzy rozliczają się na formularzach PIT-37 i PIT-38. Ich weryfikacji będzie można dokonać w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia 2019 r., wyłącznie elektronicznie na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów (podatki.gov.pl). 

Tak przygotowany PIT będzie można: 

- zweryfikować i zaakceptować zeznanie bez zmian, a następnie pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO),

- zmienić lub wskazać organizację pożytku publicznego (OPP), której chce się przekazać 1%,

- dodać lub uzupełnić o dane, których nie posiada urząd skarbowy, np.  odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa, kultu religijnego, wydatki na cele rehabilitacyjne, lub z tytułu użytkowania  Internetu, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego IKZE –a następnie zaakceptować zmieniony dokument i pobrać UPO,

- zrezygnować/ odrzucić przygotowany e-PIT  i rozliczyć się samodzielnie. Wówczas proponowane przez urząd skarbowy zeznanie nie będzie brane pod uwagę.

- można też nie zrobić nic, a wówczas przygotowane przez KAS zeznanie z dniem 30 kwietnia 2019 r. uznane zostanie za zaakceptowane  i przyjęte przez urząd skarbowy. 

Jak informuje naczelnik Urzędu Skarbowego w Środzie Śląskiej, w 2019 r. termin zwrotu nadpłaty dla zeznań złożonych elektronicznie wynosi 45 dni.  Podatnicy natomiast  posiadający Kartę Dużej Rodziny mogą liczyć na zwrot nadpłaty w terminie 30 dni od daty złożenia zeznania. 

Bez zmian pozostaje możliwość złożenia przez emerytów i rencistów oświadczenia o przekazaniu 1% podatku organizacji pożytku publicznego PIT-OP. Oświadczenie będzie można złożyć w terminie od 1 stycznia do 30 kwietnia br.

Więcej informacji oraz prezentacja,  jak skorzystać z opisanej usługi znajduje się na stronie internetowej pod linkiem: https://www.mf.gov.pl/ministerstwo-finansow/wiadomosci/aktualnosci/ministerstwo-finansow2/-/asset_publisher/M1vU/content/twoj-e-pit-rozliczymy-podatek-dla-ciebie

(rol/rś) / fot. mf.gov.pl

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 11 luty 2019 12:16

Komentarze (1)

This comment was minimized by the moderator on the site

zawsze zlecam wypełnianie pitów nie znam się na tym i płacę profesjonalnym formom więc jak teraz mam sprawdzić czy wszystko jest ok?

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Posting comment as a guest.
0 Characters
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację