Ruszyła budowa Centrum Kultury Alternatywnej

poniedziałek, 28 styczeń 2019 13:47 Dział: Powiat Średzki
Oceń ten artykuł
(5 głosów)

Budowa Powiatowego Centrum Kultury Alternatywnej stała się faktem. Już rozpoczęły się prace rozbiórkowe zbędnych pomieszczeń. W lutym rozpocznie się modernizacja. 

Centrum będzie największą inwestycją w historii Powiatu, warto więc dowiedzieć się o nim więcej.

Nazwa projektu

Zanim jeszcze rozpoczęły się pierwsze prace, projekt wzbudził dużo emocji. Jednym z tematów dyskusji była nazwa projektu. Na forach internetowych pytano co znaczy słowo „alternatywnej” i dla kogo w rzeczywistości będzie to obiekt? Istniejąca nazwa pojawiła się na samym początku tematu przebudowy starej sali sportowej. W 2015 roku zarząd powiatu ogłosił konkurs na zagospodarowanie tej sali. Mieszkańcy powiatu zgłosili osiem pomysłów, z czego najciekawszy należał do średzkiego oddział NSZZ Solidarność i zakładał utworzenie Powiatowego Centrum Kultury Alternatywnej. Nazwa ta trafiła do lokalnych dokumentów strategicznych, dokumentacji koncepcyjnej, a następnie już - trochę automatycznie - do projektu zgłaszanego do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020. Patrząc na tę nazwę teraz wydaje się, że bardziej należy się skupić na słowie „alternatywa” niż zwrocie „kultura alternatywna”. Pierwsze oznacza zwiększenie wariantów wyboru, drugie - wąskie i specyficzne grono twórców i ich odbiorców.

Z założenia powiatowe centrum ma być alternatywą dla propozycji lokalnych ośrodków kultury. Ma uzupełniać i poszerzać ich ofertę i w ten sposób dawać mieszkańcom wybór odnośnie ich aktywności – wyjaśnia wicestarosta powiatu Sebastian Burdzy, główny inicjator modernizacji. – Można też tę alternatywę z nazwy potraktować z lekkim humorem, jako wybór między siedzeniem w domu, a aktywnym spędzaniem czasu wolnego, między kulturą masową a jej wyższym poziomem – dodaje.

Parter budynku

Nowy obiekt będzie miał 1400 m2 powierzchni. Największym z pomieszczeń będzie, usytuowana na parterze, sala widowiskowa. Zajmie ona ponad 1/3 powierzchni parteru. Sala będzie wyposażona w system składanych automatycznie krzesełek oraz mobilną scenę. To, plus odpowiednie nagłośnianie, pozwoli organizować tam koncerty, występy kabaretów, spektakle teatralne, przeglądy artystyczne czy też okolicznościowe akademie.

Po złożeniu krzesełek w sali będzie można organizować studniówki, bale karnawałowe, wieczorki taneczne dla seniorów, lekcje jogi, pokazy sportów walki czy też turnieje tańca. Możliwości tego miejsca są naprawdę ogromne. Rzutnik i ekran pozwoli na organizowanie tam szkoleń, konferencji i uroczystych sesji. A jeśli liczba uczestników będzie mniejsza niż pięćdziesiąt, spotkania będzie można organizować w mniejszej sali konferencyjnej, również wyposażonej w niezbędny sprzęt.

Na parterze budynku będzie też mieścić się pracownia komputerowa z siedemnastoma stanowiskami. W godzinach porannych będzie ona służyć uczniom szkoły, a popołudniu mieszkańcom zainteresowanym kursem komputerowym.

I piętro

Cztery pracownie i trzy profesjonalne studia zaplanowano na piętrze budynku. Swoje miejsce znajdą tam miłośnicy ceramiki, malarstwa, grafiki oraz rękodzieła. Wszystkie pracownie zostaną kompletnie wyposażone. Zaplanowano nawet piec do wypalania gliny! Pracownie te będą służyć uczniom na zajęciach pozalekcyjnych, a wieczorem mieszkańcom miasta. Zgodnie z koncepcją średzkiego oddziału NSZZ Solidarność na piętrze zaplanowano salę prób,  studio nagrań oraz studio telewizji i radia, dlatego w ich planowanie i wyposażanie mocno zaangażowany był Mirosław Chołda. Zadowolić gusta kulturalne dzisiejszej młodzieży jest niezwykle trudno. Aby trafić do młodych ludzi należy przedstawić im ofertę zgodną z ich  zainteresowaniami tj. muzyką, filmem, nowoczesną sztuką, fotografią, internetem.

– Te trzy studia to znak czasów, coraz bardziej nowoczesnych i dynamicznych. Studia zaplanowano z myślą o lokalnych artystach. Będzie to miejsce które umożliwi próby zespołom amatorskim, nagranie pierwszej płyty ze swoją twórczością, ale też podzielenie się umiejętnościami z innymi muzykami. Młode kapele  będą mogłyby dawać kameralne koncerty, a grupy teatralne – występować przed publicznością. Uczniowie będą mogli też korzystać ze studia nagrań oraz studia radia, telewizji internetowej. Może dzięki takim zajęciom dochowamy się dziennikarzy o światowej skali. Nie mam wątpliwości, że utworzone studia, a właściwie cały obiekt z jego ofertą, umocni Środę Śląską na mapie kulturalnych wydarzeń w naszym kraju jak również w unii – mówi szef średzkiej Solidarności.

Dużą część lewego skrzydła zostanie przeznaczona na Dzienny Dom Opieki nad Seniorami. Znajdzie się tam sala spotkań, pomieszczenie rehabilitacyjne i pomieszczenie zabiegowe. Pomieszczenia te będą użytkowane głównie za dnia, a wieczorami i weekendami będą służyć słuchaczom Uniwersytetu Trzeciego Wieku, jeśli tylko taka organizacja zostanie powołana. Seniorzy, tak jak inni użytkownicy, będą mogli brać udział we wszystkich zajęciach i wydarzeniach odbywających się w centrum. Poprawa jakości życia osób starszych to szczególnie cenna inicjatywa.

Relaks

Projektując centrum nie zapomniano o strefie relaksu. Na parterze znajdzie się sympatyczna kawiarenka, z niezbędnym zapleczem, a w jej bliskim sąsiedztwie sala wystawowa. Tam będą organizowane wystawy lokalnych artystów, a także prac powstałych na zajęciach w centrum. W całym obiekcie będzie działać strefa wolnego Internetu. Jednym z pomysłów na ożywienie placówki i wykorzystanie jej potencjału jest powołanie stowarzyszenia lokalnych artystów. – Mamy w naszym powiecie wiele utalentowanych osób, czy to plastycznie czy muzycznie. Mamy zdolnych faktografów, tancerzy, pisarzy. Osoby te mogłyby współpracować z centrum, biorąc udział w organizowanych wydarzeniach lub inicjując własne – mówi Marcin Brzeziński. kierownik wydziału promocji średzkiego starostwa. Inny ciekawy pomysł to Uniwersytet Trzeciego Wieku, który zaktywizuje seniorów.

Cały obiekt, zgodnie ze współczesnymi standardami, będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Nie zabraknie też rozwiązań nowoczesnych takich jak panele fotowoltaiczne, które zaopatrzą  budynek w energię, zmniejszając koszty jego utrzymania. 

Jak widać centrum zapowiada się bardzo atrakcyjnie. Jeśli więc wykonawca należycie wywiąże się ze zleconego mu zadania, a zarządzanie obiektem zostanie powierzone osobie z pomysłem i potencjałem, to Powiatowe Centrum Kultury Alternatywnej ma ogromne szanse stać się przestrzenią publiczną, w której każdy znajdzie swoje miejsce, a w dalszej perspektywie będzie wizytówką miasta i powiatu.

(rfp) / fot. rfp

PROJEKT CKA: http://www.powiat-sredzki.pl/system/obj/4580_Projekt_centrum.pdf

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 28 styczeń 2019 13:52

Komentarze (11)

This comment was minimized by the moderator on the site

A gdzie miejsce dla dzieci, młodzież i dorosłych niepełnosprawnych? Dla seniorów tak ale dla dzieci nie... Nie ładnie... I tak z naszej gminy jest tam dość daleko... Wątpię by wypaliło to tak jak piszecie ale powodzenia

This comment was minimized by the moderator on the site

Oglądnąłem projekt i rzuty i rozczarowałem się.... kilka małych pomieszczeń i kliteczek....a sala prób i studio nagrań to dla onemen show.. masakra.
Myślałem (tak zachwalali) że będą sale prób z prawdziwego zdarzenia, sale plastyczne itp...a tu motel dla kurzu.
Znając Powait bedzie jak opieka lekarska nocna - chwalą sie, że jest a w rzeczywistości....artykuł na rolandzie ...mówi sam za siebie....
ehhhhh.....

This comment was minimized by the moderator on the site

Nim zaczniecie budowę to usuńcie te kolosalne topole spod inco. Niech (...)_z_osiru się wreszcie wykaże, bo o ile fajna inicjatywa, to wykonanie po polskiemu-urzędniczemu, czyli od strony stolca

This comment was minimized by the moderator on the site

Przecież (RODO) nie jest wulgarne, dlaczego cenzurujecie? A to że jest słabym kierownikiem wydziału rolnictwa to widać choćby po jej "pomniku" na przeciw poczty!

This comment was minimized by the moderator on the site

Głupi jesteś.

This comment was minimized by the moderator on the site

Zjedz snickersa bo strasznie gwiazdorzysz. <br />Albo jakiegoś kota......

This comment was minimized by the moderator on the site

kurcze aż niedowierzam!! super inicjatywa!! gdzie ma powstać ten obiekt?

This comment was minimized by the moderator on the site

w Środzie w miejscu starej hali sportowej przy liceum czyli PZSP nr 1

This comment was minimized by the moderator on the site

świetny pomysł z zagospodarowaniem placu i starego budynku, no jestem ciekawa jaki będzie efekt końcowy bo z opisu wynika że gruby

This comment was minimized by the moderator on the site

Piękny budynek powstanie nie rozumiem o co tyle krzyku. Ludzie zamiast się cieszyć, że zmienia się nasze otoczenie tylko potrafią marudzić smutne

This comment was minimized by the moderator on the site

Posted by Adek:

Piękny budynek powstanie nie rozumiem o co tyle krzyku. Ludzie zamiast się cieszyć, że zmienia się nasze otoczenie tylko potrafią marudzić smutne
<br />smutno to ci będzie Adku ,jak zachorujesz i będziesz musiał się leczyc w tym tzw.CKA u (RODO) i (RODO) zamiast w szpitalu powiatowym-pewnie mlody jeszcze jestes i takie drobiazgi jak choroby to dla ciebie abstrakcja...zdrowia zyczę ale i rozumu tez...

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Posting comment as a guest.
0 Characters
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację