Salwa honorowa, apel pamięci... - Obchody Święta Niepodległości w Miękini

sobota, 10 listopad 2018 22:36 Dział: Miękinia
Oceń ten artykuł
(1 głos)

- Dzisiaj możemy się cieszyć, że jesteśmy wolnym narodem, że mamy bezpieczny sojuszników. To jest bardzo ważne. Kiedy wydawało się, że państwo polskie odzyskuje swobodę, Polacy w 1939 r. ponownie musieli stanąć do walki - przypomniano dziś w Miękini podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

Dzisiejsza uroczystość uczczenia 100-lecia Odzyskania Niepodległości prze Polskę rozpoczęła się mszą św. za Ojczyznę w miejscowym kościele p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Po mszy, orszak z orkiestrą i żołnierzami 10. Wrocławskiego Pułku Dowodzenia na czele, poprowadził  zaproszonych gości oraz zgromadzonych mieszkańców pod pomnik „W Hołdzie Walczącym o Niepodległość Polskę” przy Zespole Szkół w Miękini.  

Po symbolicznym wciągnięciu flagi na maszt , głos zabrał wójt gminy Miękinia Jan Marian Grzegorczyn, który przypomniał, jak ważną datą dla każdego z nas jest 11 listopada.

- Gdy w wyniku trzeciego zaboru Polska znikła z mapy Europy, nastąpiła noc... 11 listopada 1918 roku powstała Polska. Takim przełomowym momentem był powrót Józefa Piłsudskiego z Magdeburga do Warszawy. Wreszcie mógł orzeł biały być narodowym symbolem, a flaga biało – czerwona stanowiła symbol państwa polskiego. Język polski stał się urzędowym - mówił wójt.

Po odczytaniu apelu pamięci oddana została salwa honorowa. Następnie przedstawiciele gminy,   oraz wielu instytucji i organizacji, złożyli wiązanki pod pomnikiem. Chwilę później orkiestra dęta zagrała "Pieśń Legionów".

Po zakończeniu oficjalnej części, w szkole zaprezentowano program artystyczny w wykonaniu uczniów, upamiętniający wydarzenia historyczne.

(kb) fot. kb

Komentarze (1)

This comment was minimized by the moderator on the site

pięknie z wypasem :-)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację