Salwa honorowa, apel pamięci... - Obchody Święta Niepodległości w Miękini

sobota, 10 listopad 2018 22:36 Dział: Miękinia
Oceń ten artykuł
(1 głos)

- Dzisiaj możemy się cieszyć, że jesteśmy wolnym narodem, że mamy bezpieczny sojuszników. To jest bardzo ważne. Kiedy wydawało się, że państwo polskie odzyskuje swobodę, Polacy w 1939 r. ponownie musieli stanąć do walki - przypomniano dziś w Miękini podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

Dzisiejsza uroczystość uczczenia 100-lecia Odzyskania Niepodległości prze Polskę rozpoczęła się mszą św. za Ojczyznę w miejscowym kościele p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Po mszy, orszak z orkiestrą i żołnierzami 10. Wrocławskiego Pułku Dowodzenia na czele, poprowadził  zaproszonych gości oraz zgromadzonych mieszkańców pod pomnik „W Hołdzie Walczącym o Niepodległość Polskę” przy Zespole Szkół w Miękini.  

Po symbolicznym wciągnięciu flagi na maszt , głos zabrał wójt gminy Miękinia Jan Marian Grzegorczyn, który przypomniał, jak ważną datą dla każdego z nas jest 11 listopada.

- Gdy w wyniku trzeciego zaboru Polska znikła z mapy Europy, nastąpiła noc... 11 listopada 1918 roku powstała Polska. Takim przełomowym momentem był powrót Józefa Piłsudskiego z Magdeburga do Warszawy. Wreszcie mógł orzeł biały być narodowym symbolem, a flaga biało – czerwona stanowiła symbol państwa polskiego. Język polski stał się urzędowym - mówił wójt.

Po odczytaniu apelu pamięci oddana została salwa honorowa. Następnie przedstawiciele gminy,   oraz wielu instytucji i organizacji, złożyli wiązanki pod pomnikiem. Chwilę później orkiestra dęta zagrała "Pieśń Legionów".

Po zakończeniu oficjalnej części, w szkole zaprezentowano program artystyczny w wykonaniu uczniów, upamiętniający wydarzenia historyczne.

(kb) fot. kb

Ostatnio zmieniany sobota, 10 listopad 2018 22:44

Komentarze  

Permalink +2 ala
pięknie z wypasem :-)
2018-11-11 11:29 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.

Przed umieszczeniem wpisu, zapoznaj się z REGULAMINEM oraz Polityką Prywatności. Dziękujemy!


Kod antyspamowy
Odśwież