Sieć defibrylatorów AED w gmienie Udanin

środa, 27 czerwiec 2018 11:24 Dział: Udanin
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Coraz więcej słyszy się o defibrylatorach AED, które trafiają na wyposażenie jednostek straży pożarnej, a także są umieszczane w przestrzeni publicznej.

 

Co to jest AED?

Defibrylator jest przenośnym urządzeniem, przy użyciu którego możemy przywrócić poprawny rytm serca u pacjenta, u którego zaszło nagłe zatrzymanie krążenia (NZK). AED podczas analizy u osoby poszkodowanej rozpoznaje rytm do defibrylacji AED, podczas której udziela elektrycznego wstrząsu defibrylacyjnego o odpowiednim poziomie energii.

Z takim sprzętem mamy o wiele większe szanse na uratowanie drugiej osoby, która potrzebuje natychmiastowej pomocy.

 

Czy każdy może używać AED?

Odpowiedz jest tylko jedna-> TAK. Defibrylator jest bardzo prostym urządzeniem, które obsłuży nawet największy laik. Urządzenie po uruchomieniu jest wyposażone w komunikaty, które informują co należy robić krok po kroku. Każdy z nas poradzi sobie z podłączeniem i wykorzystaniem możliwości AED jak tylko będzie uważnie słuchać komunikatów.

Na terenie gminy Udanin mamy aż 6 miejscowości wyposażonych w defibrylator AED, które mieszczą się w jednostkach OSP w Ujeździe Górny, Ujeździe Dolnym, Jarosławiu, Pichorowicach, Lusinie i Udaninie. Niemal każdy z nas zna strażaka i warto wykorzystywać tą wiedzę podczas nagłego zatrzymania krążenia i zadzwonić o pomoc.

Nawet mieszkańcy z ościennych miejscowości w chwili zagrożenia życia czy zdrowia powinni wiedzieć, gdzie szukać AED i w takiej chwili udać się po urządzenie, które na pewno strażacy udostępnią i sami pojadą pomóc osobie poszkodowanej.

Poniżej przedstawiamy mapę, na której zielonymi punktami zostały zaznaczone miejsca, gdzie są defibrylatory AED.

(ws) fot. gmina Udanin

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 06 sierpień 2018 20:17

Komentarze (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację