Średzka Kasa Oszczędności z filią w Malczycach (1937-1943)

wtorek, 18 wrzesień 2018 12:15
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W przeszłości bardzo popularną formą oszczędzania było wpłacanie drobnych sum pieniężnych na indywidualne konta w kasach oszczędności.

Dowodem posiadania takiego konta były m.in. książeczki zawierające dane posiadacza, adres kasy i regulamin korzystania z usług oraz wszystkie wpłaty razem z odsetkami.

Poniżej jedna z takich książeczek wydana przez Miejską i Powiatową Kasę Oszczędności w Środzie Śląskiej, filia w Malczycach (Kreis- und Stadtsparkasse Neumarkt/Schlesien, Zweigstelle Maltsch).

Jest to ciekawy dokument z niezwykłą historią. Kilka lat temu został wystawiony na aukcję internetową przez żyjącego jeszcze właściciela – Horsta Meistera urodzonego w Rusku (Rausse) w 1937 r. Książeczkę założyli dla niego rodzicie i odprowadzali drobne sumy pieniężne od urodzenia syna do stycznia 1943 r. Uzbierało się wtedy na koncie 67 marek 61 fenigów. Książeczka ma nr 1982. Prawdopodobnie numeracja odnosi się do łącznej liczby wydanych dokumentów przez placówkę do 1937 r.

Filia w Malczycach, jak możemy przeczytać, była otwarta w dni robocze od 8 do 13, z przerwą do 15 i następnie do 16:30. W soboty tylko od 8 do 13.

Może ktoś z czytelników ma podobne dokumenty?

dr Paweł Duma (Archiwum Średzkie)

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.

Przed umieszczeniem wpisu, zapoznaj się z REGULAMINEM oraz Polityką Prywatności. Dziękujemy!


Kod antyspamowy
Odśwież