Średzka Kasa Oszczędności z filią w Malczycach (1937-1943)

wtorek, 18 wrzesień 2018 12:15 Dział: Historia
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W przeszłości bardzo popularną formą oszczędzania było wpłacanie drobnych sum pieniężnych na indywidualne konta w kasach oszczędności.

Dowodem posiadania takiego konta były m.in. książeczki zawierające dane posiadacza, adres kasy i regulamin korzystania z usług oraz wszystkie wpłaty razem z odsetkami.

Poniżej jedna z takich książeczek wydana przez Miejską i Powiatową Kasę Oszczędności w Środzie Śląskiej, filia w Malczycach (Kreis- und Stadtsparkasse Neumarkt/Schlesien, Zweigstelle Maltsch).

Jest to ciekawy dokument z niezwykłą historią. Kilka lat temu został wystawiony na aukcję internetową przez żyjącego jeszcze właściciela – Horsta Meistera urodzonego w Rusku (Rausse) w 1937 r. Książeczkę założyli dla niego rodzicie i odprowadzali drobne sumy pieniężne od urodzenia syna do stycznia 1943 r. Uzbierało się wtedy na koncie 67 marek 61 fenigów. Książeczka ma nr 1982. Prawdopodobnie numeracja odnosi się do łącznej liczby wydanych dokumentów przez placówkę do 1937 r.

Filia w Malczycach, jak możemy przeczytać, była otwarta w dni robocze od 8 do 13, z przerwą do 15 i następnie do 16:30. W soboty tylko od 8 do 13.

Może ktoś z czytelników ma podobne dokumenty?

dr Paweł Duma (Archiwum Średzkie)

Komentarze (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację