Straż Miejska prowadzi kontrole pieców. Jakie są wyniki?

środa, 12 grudzień 2018 11:22 Dział: Środa Śląska
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W październiku rozpoczęto okres grzewczy, od tego czasu do naszej redakcji wysyłane są zapytania oraz skargi dotyczące spalania niewłaściwych paliw stałych, które powodują ogromne zanieczyszczenia powietrza nie tylko w Środzie Śląskiej.

- Dziś po południu, w centrum był smród, a chmura smogu spowiła piękny rynek. Pytam się czy nie można w piecach palić tym co jest do tego przeznaczone? Tyle się mówi w tym temacie, a ludzie jak za przeroszeniem barany. Kiedy zrozumiecie, że szkodzicie nie tylko innym, ale także sobie??? – pisał niedawno zaniepokojony mieszkaniec. Po opublikowaniu jego listu, pojawiła się fala komentarzy,  udawadniająca tym samym, że w naszym mieście problem z zanieczyszczeniem powietrza w okresie zimowym powraca co roku jak bumerang.

- W całej Środzie nie ma czym oddychać. Początek sezonu grzewczego to początek chorób u mojego dziecka  – pisze czytelniczka. -  Mam nadzieję, że ktoś kompetentny w końcu się tym zajmie. Czasami czuje się jak w komorze gazowej. Nie ma czym oddychać. Żal przede wszystkim naszych dzieci – czytamy w kolejnym komentarzu.

Jak się okazuje problem ten dotyczy niemalże każdego zakątka powiatu średzkiego. Zdaniem naszych czytelników na wsiach panuje zwyczaj "samowolki" i spalania w piecach niemal wszystkiego co się da. W większości mniejszych miejscowości nie ma kontroli służb, więc nie ma obaw o niespodziewanych „gości” w kotłowni.  

Na terenie gminy Środa Śląska kontrolami przeprowadzanymi w związku z zadymieniem oraz niewłaściwym spalaniem paliw stałych zajmuje się Straż Miejska, która od października do dziś,  przeprowadziła 18 kontroli.

- W  13 przypadkach kontrole przebiegły bez uwag – nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości. W piecach wypalany był wyłącznie węgiel oraz drewno. Podczas 3 kontroli udzielono pouczenia, a zadymienie powstało przy wypalaniu pozostałości roślinnych na terenie nieruchomości. W 2 przypadkach nałożono grzywnę w drodze mandatu karnego – informują strażnicy miejscy w Środzie Śląskiej.

Zdaniem pracowników SM często duże zadymienia powstają na skutek nieprawidłowego palenia w piecach, przy rozpalaniu oraz z powodu złej jakości węgla. Należy pamiętać, że za spalanie niedozwolonych materiałów jak i spowodowanie zadymienia, grozi mandat w wysokości od 20 do 500 zł.

(kb)

Ostatnio zmieniany środa, 12 grudzień 2018 11:40

Komentarze  

Permalink +1 smog
teraz proponuje przejść sie po mieście
2018-12-13 19:24 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +2 Krystyna
Zapraszam do Rakoszyc Państwo którzy mieszkają przy szkole reguralnie wycinają lasek który jest terenem Gminnym , po co kupić opal jak można ostatnie Brzozy wyciąć a reszta na przelew .Panie Burmistrzu zrobicie z tym porządek .
2018-12-13 08:08 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +6 Krzysztof w
Panie burmistrzu, zamiast 30 kamer w rynku co wiaze sie z ich obsluga ,nie szczedzisz Pan na to, wiejskich festynow w rynku z udzialem "gwiazd" tv, i innych , zacisnij Pan pasa i zrobmy infrastrukture oparta na gazie ziemnym, wiem ze juz poraz szosty rozkopac trzeba bedzie te same asfalty chodniki, ale niech sie Pan nie martwi jeszcze conajmniej kilka razy bedziecie kopac to samo. Pisac do Unii dzwonic do Tuska, jak dali na swiatlowody ktore do tej pory sa nieczynne ,dadza na gaz. Ocknij sie Pan panie kochany, zrob Pan cos,
2018-12-12 19:57 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +6 marcin
Dzisiaj około 6 rano na Świdnickiej jeden siwy dym.
2018-12-12 18:59 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink -1 Radosław
Jeżeli straż wiejska nic nie robi, to proponuję wziąć sprawy w swoje ręce i powybijać szyby biedakom, widocznie nie stać ich żeby mieszkać we własnym domu tylko w schronisku.
2018-12-12 18:54 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +3 średzki
no raczej chyba przesadziłeś kolego :( są inne metody
2018-12-12 19:15 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +13 Zakopcony rom
Budynek na rogu daszynskiego i waskiej.
Jak z parowozu .plastik buty szmaty styropian nie wiem co tam jeszcze pala pewnie kable miedziane opony. Mozna nakrecic fajny material, statuetka gwarantowana. Wysylalem zdiecia filmy, niektorzy moga. Reka reke myje same znajomisci. Wybory nie rozbily tej kliki niestety
2018-12-12 18:44 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +7 Mieszkaniec
Ul. Wrocławska kopci od Duetu po CPN
2018-12-12 14:08 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +3 Gość
Ja zapraszam do Wrocisławic tam to dopiero jest prawdziwa huta. Auta zwalniają bo drogi nie widać.
2018-12-12 13:28 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +6 średzki
ale i tak środa zakopcona najbardziej :(
2018-12-12 13:26 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +7 młody
Przyjedźcie do Szczepanowa na ulicę Osiedlową. Tam to dopiero wieczorem jest smog i ostre gryzące powietrze od palenia śmieci, szmat i butelek. Jakim to trzeba być pustym łbem, żeby tak truć wszystkich w koło, nie mówiąc już o sobie.
Jedyne wyjście karać i to ostro!
2018-12-12 11:32 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.

Przed umieszczeniem wpisu, zapoznaj się z REGULAMINEM oraz Polityką Prywatności. Dziękujemy!


Kod antyspamowy
Odśwież