Tegoroczne żniwa - jakie straty w powiecie średzkim?

sobota, 21 lipiec 2018 11:47
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Tegoroczne żniwa rozpoczęły się wcześniej, niż w latach poprzednich, a w całym kraju mówi się o stratach spowodowanych przez długotrwałą suszę.

W ostatnich dniach ulewne deszcze spowodowały zatrzymanie prac na polach, ale rolnicy powoli wracają do koszenia upraw. 

W powiecie średzkim szacowanie strat przebiegało bardzo szybko. Wójtowie i burmistrz powołali w trybach natychmiastowych komisje do szacowanie strat na podlegających im terenach. W naszym powiecie Regionalna Izba Rolnicza szacuje straty w uprawach rzepaku 50/60%, w zbożach - jarym do 90% i ozimym do 70%.

- Ziarno zbóż jest nie wykształcone i nie spełnia podstawowych parametrów takich jak gęstość czy wyrównanie. Rzepak z kolei kiedy kwitł, czyli w maju, gdy potrzebował najwięcej wody, jej nie otrzymał z powodu suszy, dlatego straty w plonach są wysokie - mówi rolnik z Ujazd Górnego.

Regionalne Izby Rolnicze zwróciły się do rządu o pomoc w tegorocznych żniwach, w których straty są duże i widoczne.

Po zakończonych zbiorach plonów przedstawimy ostateczne dane dotyczące strat w powiecie średzkim.

(ws) fot. zdj. ilustracyjne

Ostatnio zmieniany sobota, 21 lipiec 2018 12:26

Komentarze  

Permalink -3 giga
jakby firmie prywatnej wypadł gorszy okres to państwo nie pomoże ale rolnik to inny gatunek, nie zapominajmy że rolnik pójdzie do gminy po odszkodowanie bo susza ale jeszcze najlepiej pójdzie do myśliwych bo mu sarenka troszkę zjadła daj z każdej strony państwo w państwie wstydu nie mają
2018-07-21 21:47 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +5 zgoda
jak plony mniejsze to są straty, ale faktycznie w tej dziedzinie są preferencje przyznaje - inni przedsiębiorczy najwyżej upadają i nikt się ich losem nie martwi, ale sprawiedliwości nie było ni nie będzie
2018-07-21 16:01 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink -9 Wojewoda
PS jakie straty. Skoro będą słabsze zbiory to i cena będzie lepsza w skupie. i tak zapłacą konsumenci czyli my wszyscy, za olej, mąkę, pieczywo.

Rolnikowi nigdy nie dogodzisz bo:
a) jak jest urodzaj, to olaboga, mało płacą za kwintal (bo jest wszystkiego w bród)
b) jak jest nieurodzaj, to olaboga, zebrałem tylko połowę tego co zwykle (ale już nie patrzy, że w skupie dostanie więcej za kwintal)

Więc w sumie rolnik (o ile mu zboże się nie spali lub grad mu nie wymłóci rzepaku) zawsze wyjdzie na swoje.
2018-07-21 13:10 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink -6 Wojewoda
Ach tak straty. Tylko jak jakiś przedsiębiorca ma starty w firmie to zapobiega im (klęska żywiołowa, pożar itp) ubezpieczeniami, obniżaniem kosztów itp.

A rolnik wyciąga rękę po pomoc od państwa (czyli od wszystkich Polaków) i mówi DAJ.

A co do zbiorów i ich szacowania. czy te szacunki dotyczą się zboża na tzw "pniu" czyli jeszcze nie zebranego.

Bo była do niedawna świetna pogoda (oprócz ostatnich kilku dni), czas na zbiór rzepaku już w sumie dawno za nami a miedzy Ciechowem a Chwalimierzem rzepak dalej stoi. Tacy to "Rolnicy" zabiegają o odszkodowania? (a rzepak jak za długo stoi to są duże straty przy zbiorze (ziarna sypią się na ziemię).

Następne, kilkadziesiąt hektarów pszenicy koło Chwalimierza przy drodze Ciechów - Środa Ślaska. Kłosy już czarne, dawno powinna być zebrana. Ale gospodarze maja czas, pewnie do września się wyrobią.
2018-07-21 13:04 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.

Przed umieszczeniem wpisu, zapoznaj się z REGULAMINEM oraz Polityką Prywatności. Dziękujemy!


Kod antyspamowy
Odśwież