Upadek to nie przypadek

wtorek, 24 lipiec 2018 11:44
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Czas żniw jest okresem szczególnie wzmożonej pracy rolników. Podczas ich trwania, dochodzi do wielu zdarzeń wypadkowych,

które wiążą się nie tylko z eksploatacją maszyn i urządzeń rolniczych przez rolników, ale również z upadkami, w obejściach, ciągach komunikacyjnych, czy z wysokości. Grupa wypadkowa, jaką są upadki osób w gospodarstwach rolnych, jest najliczniejszą ze wszystkich grup – stanowi ponad połowę wszystkich zdarzeń.

Przyczyny upadków osób w gospodarstwach rolnych

Głównymi przyczynami tych wypadków są:

 • zły stan nawierzchni podwórzy i ciągów komunikacyjnych,
 • używanie nieodpowiedniego obuwia,
 • nieprawidłowy sposób wchodzenia i schodzenia z maszyn rolniczych
 • brak odpowiednich przejść i obejść
 • bałagan w obejściu, pomieszczeniach gospodarczych i produkcyjnych
 • niestosowanie drabin i podestów do pracy na wysokości
 • niezabezpieczone i nieprawidłowo skonstruowane drabiny
 • brak poręczy i barierek przy schodach
 • zbyt wysokie i nieoznakowane progi
 • niezabezpieczone otwory zrzutowe i kanały gnojowe
 • przebywanie na ładunkach podczas transportu
 • pośpiech

Jak zmniejszyć ryzyko upadku w gospodarstwie rolnym?

Dbanie o czystość w obejściu i w ciągach komunikacyjnych.

Niestety nadal zdarza się, że w gospodarstwach rolnych panuje nieład, którego konsekwencją są wypadki i związane z nimi obrażenia. Warto zatem pamiętać m.in. o usuwaniu nierówności terenu, dbaniu o właściwe odprowadzanie wody opadowej, odkładaniu na miejsce narzędzi i maszyn rolniczych, należytym oświetleniu miejsca pracy. Przy noszeniu ciężarów o dużych gabarytach, należy zadbać o to, żeby ładunek nie zasłaniał drogi.

Prawidłowe schodzenie i wchodzenie na maszyny i przyczepy rolnicze.

W tym szczególnym okresie - okresie żniw – każdy rolnik powinien wykorzystać swoją zdolność do przewidywania skutków nieprawidłowego zachowania. Przed przystąpieniem do prac polowych warto pamiętać więc o podstawowych zasadach BHP, które zwiększają nasz poziom bezpieczeństwa:

 • skacząc z maszyny nietrudno o kontuzję, w szczególności kończyn dolnych - o wiele bezpieczniej jest korzystać z drabinki, schodząc z niej twarzą do szczebli;
 • czyste obuwie robocze stabilizuje nasze stopy dodatkowo minimalizując ryzyko poślizgnięcia - buty powinny mieć metalowy przód, protektor na podeszwie i być dopasowane do danego rodzaju prac;
 • odpowiednio wysoka burta chroni przed upadkiem z przyczepy;
 • należy zapoznać się z instrukcją użytkowania maszyn, ponieważ stosowanie się do jej zasad, może nas uchronić przed wypadkiem;
 • w polskim systemie prawnym zabronione jest przewożenie ludzi na załadowanych przyczepach - niestosowanie się do tej zasady ruchu drogowego, często ma tragiczne skutki.

O czym jeszcze powinniśmy pamiętać…

Nie sposób określić wszystkie zagrożenia, jakie wiążą się z pracą na gospodarstwie rolnym. Część zdarzeń wypadkowych istnieje niezależnie od winy rolników. Niestety, wielu z nich można było uniknąć poprzez pamiętanie o kilku - z pozoru mało istotnych - zasadach. W natłoku pracy często zdarza się, że zapominamy o nich, a to przyczynia się do wzrostu wypadkowości.  Warto więc pamiętać ponadto o zabezpieczaniu wszystkich dziur i otworów zlokalizowanych w obrębie naszej posesji, stosowaniu odpowiednich drabin przy pracach na wysokości, unikaniu zbyt wysokich progów w wejściach, czy o należytym zabezpieczeniu ładunku na przyczepie. Niemniej istotne jest tutaj również nasze samopoczucie - przystępujmy do pracy wypoczęci, fizycznie dyspozycyjni                i przede wszystkim - nie będąc pod wpływem alkoholu czy środków odurzających. Praca pod wpływem substancji, które zaburzają naszą koncentrację, funkcje merytoryczne i instynkt samozachowawczy, nigdy nie powinna mieć miejsca.

Aby móc w pełni cieszyć się zwieńczeniem ciężkiej pracy przy uprawach zbóż, owoców, czy warzyw, zadbajmy o nasze bezpieczeństwo podczas wykonywania prac na gospodarstwie rolnym. Pamiętajmy o tym, że konsekwencją chwilowej nieuwagi, może być długotrwały lub stały uszczerbek na zdrowiu, który często prowadzi do całkowitego wyłączenia z prac rolniczych.

                                                                                                               KRUS PT Środa Śląska

Proponowane artykuły:

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.

Przed umieszczeniem wpisu, zapoznaj się z REGULAMINEM oraz Polityką Prywatności. Dziękujemy!


Kod antyspamowy
Odśwież