Więcej miejsc w średzkim żłobku

wtorek, 29 styczeń 2019 15:18 Dział: Środa Śląska
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Do Żłobka Publicznego w Środzie Śląskiej uczęszcza 120 maluchów z terenu gminy Środa Śląska. Kadra liczy 24 pracowników, wraz z dyrektorem, 3 paniami opiekunkami w każdym oddziale, 4 paniami sprzątającymi i 2 paniami kucharkami.

W skład placówki wchodzi obecnie 5 oddziałów, a ten ostatni oficjalnie rozpocznie działalność już 4 lutego, kiedy już od godz. 6:30 do nowej klasy wbiegnie 24 „mróweczki.”  

- Bardzo się cieszę, że w tak szybkim tempie udało się stworzyć kolejną grupę, przyjmując kolejne dzieci do naszego żłobka – podkreślał dyrektor żłobka Zbigniew Biliński na wczorajszym spotkaniu zorganizowanym z okazji otwarcia nowej sali.

Nowa sala

- Żłobek funkcjonuje od 2016 r. Pomimo, że obiekt posiada bawialnię i 4 sale z zapleczem, w których jest w stanie pomieścić 96 dzieci, to niestety ta ilość miejsc nie wystarczyła, aby zaspokoić potrzeby mieszkańców. W 2016 roku, po złożeniu deklaracji, około 37 wniosków od rodziców wpisanych zostało do listy rezerwowej. W 2017 r. historia się powtarza. Około 38 dzieci trafia na listę rezerwową i w 2018 r. ponownie nie mamy gdzie pomieścić  37 dzieci. Czyli zawsze była ta rezerwa i niestety rodzice nie mogli posłać dzieci do naszej placówki –  mówił Z. Biliński.

Podjęto zatem decyzję o rozbudowie placówki. Wiele negocjacji m.in. z Urzędem Marszałkowskim pozwoliło na stworzenie nowej klasy w dawnej sali zabaw. Jak tłumaczy dyrektor: dzieci nie zostaną pozbawione miejsca do szaleństw. W najbliższym czasie planuje się zakup basenu z kulkami, który zostanie ustawiony w korytarzu, po wcześniejszym zabezpieczaniu miejsca. Już wczesną wiosną, dzieci będą miały okazję spędzać wolny czas na świeżym powietrzu, gdzie powstanie dodatkowo zadaszony ogródek.

- Wspólnie z Panem burmistrzem zastanawialiśmy się czy pomimo innego przeznaczenia salę zabaw można przekształcić na kolejną klasę. Wystąpiliśmy z wnioskiem do urzędu marszałkowskiego, gdzie uzyskaliśmy zgodę na zmianę funkcji tego pomieszczenia oraz do sanepidu powiatowego, który pozytywnie zaopiniował zmianę funkcjonowania toalety wspólnie z grupą "żuczków" – wyjaśniał dyrektor placówki. - Kryteria przyjmowania dzieci do naszej placówki są staranie weryfikowane, każdy wniosek sprawdzam. Obecnie do nowego oddziału zawitają maluchy z rocznika 2017, które znajdowały się na liście rezerwowej - mówił.

Nowa klasa została doposażona w meble, zabawki oraz przegrodę sali, która umożliwi spokojny sen dzieciom. - Kiedy przywieziono do nas meble w kartonach, postanowiłem poprosić o pomoc strażaków z jednostki KP Państwowej Straży Pożarnej w Środzie Śląskiej. Zgłosiło się 5 Panów, którym serdecznie dziękuje. Poświęcili swój  prywatny czas – z uśmiechem opowiadał dyrektor.

Wciąż pozyskiwane są środki

- Bardzo się cieszę, że spotykamy się dzisiaj. Jest to doskonały czas, aby powiedzieć kilka zdań o tej placówce. Jest to jedna z wizytówek opieki żłobkowej na terenie naszej gminy. Jest nowoczesna i przestronna, a jedynym mankamentem była wciąż za mała liczba wolnych miejsc. W wyborach na burmistrza obiecywałem zwiększenie liczby miejsc w żłobkach oraz przedszkolach i właśnie poczynione zostały pierwsze kroki, dzięki którym Żłobek Publiczny w Środzie Śląskiej pomieści kolejną grupę dzieci - mówił Adam Ruciński, burmistrz Środy Śląskiej.

- Placówka została wybudowana w 2016 r. w ramach programu Maluch, dzięki któremu stale mamy okazję pozyskiwać dofinansowanie na jej rozwój oraz modernizację. W ubiegłym roku kwota na funkcjonowanie żłobka wynosiła 158 tys. złotych. W tym roku zostały złożone dwa wnioski, jeden na dofinansowanie i stworzenie tych 24 miejsc i wyposażenie, zbudowanie dodatkowej przegrody oraz zabezpieczenie węzła sanitarnego. Ten wniosek nie jest wielki finansowo jeśli chodzi o doposażenie, ponieważ większość tych prac została wykona w zeszłym roku, więc w tym roku jest to dofinansowanie rzędu 12 tys. na dodatkowe sprzęty. Staramy się też o dofinansowanie funkcjonowania tego oddziału w kwocie 200 tys. Zawsze wnioskujemy o maksymalną dotację, która wynosi 80 %, ale ze względu na ilość obiektów, które są objęte wsparciem na terenie całego kraju, to dofinansowanie otrzymujemy w granicach 5-20 %. -  wyjaśniła Katarzyna Kulesza, inspektor w Wydziale Promocji i Rozwoju Gminy Urzędu Miejskiego w Środzie Śląskiej.

Są powody do zadowolenia

Jak podkreślają jednogłośnie rodzice, jest to dla nich miłe zaskoczenie zwłaszcza, że oddział zostanie  uruchomiony w połowie roku szkolnego: - Dla nas jest to możliwość podjęcia pracy zarobkowej, a dla naszych pociech miejsce, w którym będą spędzać czas bezpiecznie, rozwijając swoje umiejętności.

Kolejne miejsca dla najmłodszych mieszkańców powstaną w Szczepanowie, gdzie obecnie trwa rozbudowa placówki żłobkowo-przedszkolnej. Koniec inwestycji przewidywany jest na kwiecień br.

(kb) / fot. kb

Ostatnio zmieniany wtorek, 29 styczeń 2019 16:30

Komentarze (3)

This comment was minimized by the moderator on the site

zapotrzebowanie jak widać jest,"mały" kroczek w dobrym kierunku zrobiony
żeby powiat robił połowę z tego co gmina to byłby sukces
przydałby się Adam na stanowisku starosty to i szpital byśmy mieli

This comment was minimized by the moderator on the site

no bez przesady z tym wazeliniarstwem p. Radosławie

This comment was minimized by the moderator on the site

Aj Pani Maria przydałaby by sie tam na starostę, cały czas ws. szpitala ciśnie i ciśnie

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Posting comment as a guest.
0 Characters
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację