Wielkie odliczanie rozpoczęte. Sabina i Inni liczą na pomoc!

wtorek, 06 listopad 2018 18:34 Dział: Udanin
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Przygotowania do akcji rejestracji potencjalnych Dawców szpiku dla Sabiny i Innych ruszyły pełną parą.

W listopadzie w kilkunastu lokalizacjach odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi i szpiku - dla Sabiny i Innych Pacjentów. Rodzina i przyjaciele Sabiny liczą na zaangażowanie świadomej problemu, jakim jest rak krwi, społeczności miejscowości w których odbędą się akcje rejestracji.

Koleżanka Sabiny, Aneta mówi: "Gdy dowiedziałam się o chorobie Sabiny, byłam przerażona. Jedyne pytanie- dlaczego Ona? Wesoła, młoda, piękna dziewczyna. Zarejestrowałam się w Bazie DKMS i zachęcam wszystkich do tego Małego- Wielkiego gestu. Sabinka jesteśmy z Tobą!”

Poniżej przedstawiamy Państwu historię Sabiny:

Mam na imię Sabina i mam 23 lata. Pochodzę z Różanej, małej miejscowości w powiecie średzkim. Jak każdy młody człowiek miałam swoje plany i marzenia, jednak diagnoza zmieniła całe moje życie.

O chorobie dowiedziałam się podczas podstawowych badań, które przechodziłam w pracy w związku z awansem. Nie spodziewałam się, że wyniki i wstępna diagnoza będą tak szokujące. W sierpniu 2015 zostałam skierowana do kliniki we Wrocławiu, gdzie przez trzy lata nie było pełniej diagnozy. W lutym tego roku dowiedziałam się, że choruje na jedną z najrzadszych chorób świata- Nocną Napadową Hemoglobinurię.

Obecnie przyjmuje lek, który miał ustabilizować moje wyniki. Niestety nie pomaga i muszę poddać się przeszczepowi szpiku kostnego. Mam ogromną nadzieję, że znajdzie się Dawca dla mnie, ale również i dla Innych chorych. Będziemy Cię szukać, mój Bliźniaku genetyczny!

Rodzina i przyjaciele Sabiny nie potrafią czekać bezczynnie – sami zainicjowali poszukiwania jej bliźniaka genetycznego. Przygotowania do akcji rejestracji dawców pod hasłem „Sabina i Inni liczą na Twoją pomoc!” ruszyły pełną parą: rozniesiono tysiące ulotek, porozklejano plakaty, zaangażowano lokalne urzędy, organizacje, szkoły, przedszkola, firmy i oczywiście media. Czekamy na Ciebie!

„Sabina to moja mała Siostrzyczka. W dniu gdy zadzwoniła ze szpitala cały świat się zawalił. Teraz to już prawie cztery lata walki z chorobą i ciągłe czekanie na cud. Nigdy nie czułam się taka bezradna. Chcę zobaczyć ją w białej sukni, szczęśliwą i uśmiechniętą. Chce żeby po prostu była z nami. Przyjdź, zarejestruj się, pomóż Sabinie i Innym wygrać z chorobą.”- mówi Kasia, siostra Sabiny.

Rejestracja podczas tego Dnia Dawcy będzie prowadzona za pomocą pobrania wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka, dlatego w akcji weźmie udział wielu ludzi o dobrym sercu, którzy chcą pomóc Sabinie i Innym chorym.

„Najbogatszym jest ten, kto ma wielkie serce i dzieli się nim z innymi. Podziel się tym cennym lekiem, który masz w sobie i podaruj szansę na życie chorej osobie”- apeluje Kasia, jedna z inicjatorek akcji.

Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się:

- 10 listopada 2018 r., 12:00 - 18:00

Sklep Bi 1, Fabryczna 3, Legnica

- 11 listopada 2018 r., 14:00 – 18:00

Zespół Szkolno- Przedszkolny, Udanin 48,

- 16 listopada 2018 r., 09:00 - 14:00

Zespół Szkół Elektryczno- Mechanicznych, Fryderyka Skarbka 4, Legnica

- 17 listopada 2018 r., 14:00 – 18:00

MRKS Kuźnia Jawor, Parkowa 8, Jawor

- 18 listopada 2018 r., 14:00 – 18:00

Strzegomskie Centrum Kultury, Paderewskiego 36, Strzegom

- 18 listopada 2018 r., 12:00 – 17:00

Gminny Ośrodek Kultury, Rynek 25, Kostomłoty

- 18 listopada 2018 r., 10:00 - 14:00

Parafia pw. Matki Boskiej Królowej Polski i Św. Franciszka z Asyżu, Marcinka 8a, Jelenia Góra

- 21 listopada 2018 r., 09:00 – 14:00

Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, Wrocławska 30A, Jawor

- 24 listopada 2018 r., 09:00 – 15:00

Średzki Park Wodny, Winogronowa 34, Środa Śląska

- 25 listopada 2018 r., 11:00 – 18:00

Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego, Wądroże Wielkie 169

- 01 grudnia 2018 r., 12:00 - 18:00

Galeria Piastów, Najświętszej Marii Panny 9, Legnica

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Metody pobrania:

- Pierwsza z nich to pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej . Metoda ta stosowana jest w 80% przypadków. Zazwyczaj wiąże się ona z jednodniową wizytą w klinice pobrania.

- Drugą metodą jest pobranie szpiku z talerza kości biodrowej. Metoda ta wiąże się z
2-3 dniowym pobytem w szpitalu ze względu na konieczność znieczulenia ogólnego.

O Fundacji

Fundacja DKMS to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest ponad 1 400 000 (październik 2018) potencjalnych dawców szpiku, a już 5 900 (październik 2018) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie.

(mpr)

sabina 1

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.

Przed umieszczeniem wpisu, zapoznaj się z REGULAMINEM oraz Polityką Prywatności. Dziękujemy!


Kod antyspamowy
Odśwież