Wiwat Niepodległa! Patriotycznie w szkole w Udaninie

wtorek, 13 listopad 2018 17:54 Dział: Udanin
Oceń ten artykuł
(1 głos)

11 listopada uczniowie Szkoły Podstawowej w Udaninie przygotowali dla mieszkańców gminy  patriotyczną uroczystość upamiętniającą 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Święto rozpoczęło się odśpiewaniem wszystkich zwrotek hymnu państwowego.

Doniosłość wydarzenia podkreślała obecność pocztów sztandarowych: SP Udanin, Kombatantów z gminy Udanin, OSP Lusina i OSP Udanin oraz przedstawicieli władz samorządowych, radnych, sołtysów, wojska, strażaków, społeczności szkolnej i bardzo licznie przybyłych mieszkańców gminy i okolic. Dostojny narodowy polonez przygotowany przez panią Małgorzatę Meusz z klasami ósmymi, wprowadził zgromadzonych w patriotyczną atmosferę, która potęgowała się w dalszej części  występów. Minutą ciszy uczczono pamięć poległych w walce o wolność ukochanej ojczyzny oraz złożono kwiaty pod obeliskiem.

Pięknie wyrecytowane wiersze przez uczniów z klasy VIb przygotowane z panią Moniką Cieślicką. Pieśni o Polsce zaśpiewane przez solistów: Elizę Łabędzką. Hannę Chohurę, Marcela Stolarskiego, najmłodszą uczestniczkę Hannę Pichowicz,  Marcina Malinowskiego, rodzinę Kulpińskich i zespół ludowy Cicha Woda z Udanina sprawiły, że na niejednym policzku pojawiła się spływająca łza. Emocje towarzyszyły całej imprezie. Piękna dekoracja, efekty specjalne, biało-czerwony tort ufundowany przez panie: Małgorzatę Kwiatek i Małgorzatę Jurek,  który wjechał na salę po zakończonych występach i spektakularny pokaz sztucznych ogni zakończony złotym deszczem, wprowadziły wszystkich w niemały zachwyt. Nie obyło się bez tradycyjnego, wspólnego śpiewania. Uczniowie z wielkim entuzjazmem prowadzili śpiewy, do których włączyli się wszyscy zgromadzeni. Sala rozbrzmiewała odważnym, pięknym śpiewem. Razem zaśpiewaliśmy dla Niepodległej!

Rada Rodziców pod okiem pani Katarzyny Wojcieszek, wraz z panią Justyną Rosińską-Tłusty i paniami kucharkami, zadbali o stronę kulinarną. Przygotowano pyszne ciasta, patriotyczne biało-czerwone desery i oczywiście wojskową grochówkę. Każdy mógł się posilić w szkolnej kawiarence. Żołnierze z  Dziesiątego Wrocławskiego Pułku Dowodzenia prezentowali w holu szkoły radiostację, a druhowie z OSP Udanin uczyli zasad pierwszej pomocy. Zaproszeni goście na pamiątkę tego, tak ważnego wydarzenia otrzymali przygotowane przez panią Janinę Hojwę i dzieci oryginalne, oczywiście patriotyczne kwiaty.

Dzień świętowania wolności to również okazja do udzielenia pomocy absolwentce szkoły Sabinie, która czeka na leczenie w postaci przeszczepu szpiku kostnego. Przez cały czas trwała akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi i szpiku. Zainteresowanie było bardzo duże. Pomoc finansową dla Sabiny przekazał również pan Paweł Szkocny, który podczas imprezy miał swoje stoisko z ozdobami świątecznymi w holu szkoły.

Organizatorzy: dyrektor SP Udanin Bożena Basa oraz panie Monika Cieślicka i Violetta Leńska, dziękują bardzo serdecznie ludziom dobrej woli, którzy bezinteresownie pomogli w przygotowaniu święta. Dziękujemy, że jako prawdziwi Polacy i Patrioci, w duchu jedności i solidarności,  pomogliście nam budować wśród młodego pokolenia postawę szacunku do zdobytej przez naszych przodków WOLNOŚCI i ukochania kraju, a w szczególności naszej małej ojczyzny – Gminy Udanin. Dziękujemy: wójt gmin Udanin Teresie Olkiewicz, wójtowi elektowi Wojciechowi Płaziukowi, Młynom Dolnośląskim, Gospodarstwu Rolnemu Bartosz Czurko, Bankowi Spółdzielczemu w Środzie Śląskiej, Agrochem Serwis Daniel Mikła, Sklepowi „U Radka” z Udanina, LGD Szlakiem Granitu, Iwonie i Grzegorzowi Okłom, radnym: Markowi Mytych, Krzysztofowi Urbańczyk, Arturowi Młynarczyk, Bolesławowi Stachurskiemu, Halnie Mikle, Danielowi Hurlak oraz mediom powiatowym za promocję przedsięwzięcia. Wiwat Niepodległa!

LeV  / fot. kb

Komentarze (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację