Wsparcie dla seniorów

czwartek, 27 wrzesień 2018 11:51
Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Koncepcji utworzenia Dziennego Domu Seniora poświęcone było spotkanie zorganizowane 20 września br. w Urzędzie Miejskim w Środzie Śląskiej. Wzięli w nim udział m.in. przedstawiciele stowarzyszeń zrzeszających seniorów.

Inicjatywa spotkania zrodziła się w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Środzie Śląskiej, którego pracownicy, współpracując z lokalnym środowiskiem seniorów, zauważyli potrzebę rozszerzenia usług społecznych skierowanych do osób starszych. W całej Polsce dominuje typ społeczeństwa starzejącego się. W samej Gminie Środa Śląska systematycznie spada liczba osób w wieku produkcyjnym, a zwiększa się ilość seniorów, którzy w 2015 roku stanowili 18% gminnej populacji, a w bieżącym roku już ponad 20%. GOPS już działa na rzecz seniorów, na przykład w te wakacje ośrodek zorganizował np. akcję „Wolontariat dla Babci i Dziadka” – współpraca uczniów szkół ponadgimnazjalnych z seniorami. Te formy wsparcia muszą być jednak rozwijane.

 – Najlepszą i najbardziej potrzebną na ten moment formą działania byłoby utworzenie Dziennego Domu Seniora. Tego samego zdania byli m.in. ankietowani przez nas seniorzy i ich opiekunowie. Przykłady takich placówek w innych miastach, np. we Wrocławiu, pokazują, że te działania przynoszą świetne efekty aktywizując osoby starsze, ale też skutecznie wspierają opiekunów – mówi Joanna Sadowska, kierownik GOPS w Środzie Śląskiej. Jednogłośnie pomysł ten poparli także obecni na sali seniorzy, mieli także pytania dotyczące zasad funkcjonowania tego rodzaju placówek. Kompendium wiedzy na ten temat przedstawiła zebranym Justyna Hołyst, pracownik średzkiego GOPSu. Głos zabrał również Burmistrz Środy Śląskiej, podkreślając wagę tego projektu. – Aktualnie szukamy dogodnej lokalizacji dla funkcjonowania Dziennego Domu Seniora, ponieważ chcemy, aby miejsce to było usytuowane w centrum miasta, najlepiej w budynku jednopoziomowym. Z pewnością jest to ważny kierunek w rozwoju polityki senioralnej Gminy Środa Śląska – zapewniał Adam Ruciński.

DZIENNY DOM SENIORA:

– umożliwia osobie starszej dłuższe mieszkanie w swoim domu,
– zapobiega społecznemu wykluczeniu,
– zapewnia opiekę dla osób starszych, które w pewnym stopniu utraciły zdolność do samodzielnego funkcjonowania. Osoba starsza przez kilka godzin w ciągu dnia przebywając w   Dziennym Domu Opieki otrzymuje zintegrowane wsparcie, czyli różne formy pomocy,
– zapewnia wsparcie najbliższemu członkowi rodziny w pełnieniu roli głównego opiekuna;

Dzienne Domy Opieki otwarte są 5 dni w tygodniu (poniedziałek-piątek) przez 8 godzin. Pracuje w nich zazwyczaj m.in. 1 opiekun na 15 podopiecznych oraz fizjoterapeuta lub pielęgniarka, ratownik medyczny, psychoterapeuta lub dietetyk. Na miejscu prowadzona jest terapia zajęciowa, wdrażane są różne formy aktywności ruchowej, a także organizowane są zajęcia integracyjne i okolicznościowe. Atutem tych placówek jest również koszt utrzymania podopiecznych, który po refundacji z programu Senior + wynosi miesięcznie ok. 500 zł za osobę.

(um) fot. um

Proponowane artykuły:

Komentarze  

Permalink +3 Basia
Dobrze, że wreszcie w GOPSie pracuje osoba, której się chce, bo to na dzień dzisiejszy rzadkość. Gratuluje dobrego wyboru kadry !
2018-09-27 13:42 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink 0 ala
brawo dobry pomysł burmistrz górą jezeli to jego pomysł jeszcze raz brawo brawo
2018-09-27 13:38 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +5 Mieszkanka
Wspaniały pomysł ! Brawo za prezentację i rzeczowe podejście do tematu. Taki pomysł to dobra alternatywa dla osób, które opiekują się taką osobą na codzień rezygnując przy tym z pracy. Trzymam kciuki aby się udało !
Pozdrawiam.
2018-09-27 11:59 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.

Przed umieszczeniem wpisu, zapoznaj się z REGULAMINEM oraz Polityką Prywatności. Dziękujemy!


Kod antyspamowy
Odśwież