Współpraca średzkiej podstawówki z niemiecką fundacją

środa, 11 lipiec 2018 19:47 Dział: Środa Śląska
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W roku szkolnym 2017/2018 Szkoła Podstawowa nr 3 w Środzie Śląskiej po raz trzeci współpracowała z niemiecką Fundacją „Tschammendorf/Niederschlesien”, której jednym z głównych założeń jest promowanie i wspieranie nauki języka niemieckiego wśród polskiej młodzieży.

 

W wyniku tej współpracy uzyskano środki finansowe, dzięki którym zrealizowano następujące przedsięwzięcia:

  • 15 grudnia 2017 r. uzdolnieni językowo uczniowie klas czwartych i szóstych, wraz z opiekunkami, paniami: Natalią Aleksy, Urszulą Mytych, Moniką Matusik oraz panią dyrektor Aliną Kargol i panią wicedyrektor Anną Bandyk – Skrabuchą, uczestniczyli w wycieczce do Görlitz. Wyjazd został zorganizowany przez Biuro Podróży „My Travel” ze Środy Śląskiej, które zadbało o ciekawy program i bezpieczeństwo dzieci podczas wycieczki. Na wycieczce uczniowie zwiedzali Rynek Górny oraz Rynek Dolny, na którym podziwiali budynek Ratusza z zegarami słonecznymi na wieży, fontannę Neptuna i piękne kamienice. W programie przewidziane było również zwiedzanie kościoła św. Piotra i Pawła, kościół św. Trójcy, Plac Pocztowy. Uczniowie zwiedzili również wnętrze Grubej Wieży. W trakcie zwiedzania uczniowie robili zdjęcia, szkolili znajomość języka niemieckiego oraz zakupili pamiątki z wyjazdu na Jarmarku Bożonarodzeniowym.

  • 12 czerwca 2018 r. odbył się finał Szkolnego Konkursu Języka Niemieckiego dla uczniów klas czwartych i szóstych.   Finał poprzedzony był etapem klasowym, który odbył się w grudniu 2017r. oraz półfinałem, przeprowadzonym dnia 10 maja 2018r. Zadaniem uczniów na każdym etapie konkursu było napisanie w ciągu 45 minut testu znajomości reguł gramatycznych i słownictwa, dostosowanego do danego etpu edukacyjnego. W finale dodatkowo uczniowie musieli zaprezentować ustną wypowiedź na jeden z wcześniej wylosowanych tematów. Konkurs przebiegał w przyjaznej atmosferze pracy i uczciwej rywalizacji.

Zwycięzcami Szkolnego Konkursu Języka Niemieckiego zostali następujący uczniowie:

Klasy czwarte:

I miejsce: Maria Kułakowska, kl. 4 b.

II miejsce: Zuzanna Gałęzka, kl. 4 d.

III miejsce: Emilia Wysocka, kl. 4 e.

Klasy szóste:

I miejsce: Maximilian Grziwa, kl. 6 c.

II miejsce: Paweł Chabraszewski, kl. 6 b.

III miejsce: Alicja Kozłowska, kl. 6e.

Laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody w formie kart podarunkowych do salonu „Empik”. Zostały one wręczone na uroczystym apelu kończącym rok szkolny 2017/2018. Nagrody zakupione zostały ze środków finansowych pochodzących z fundacji ,,Tschammendorf/ Niederschlesien″.

W ramach współpracy z Fundacją zorganizowano również dodatkowe zajęcia z języka niemieckiego dla uzdolnionych uczniów klas IV i VI. Podczas tych lekcji uczniowie doskonalili sprawności językowe, poznawali również fakty o kulturze, historii i zwyczajach w Niemczech.

Trzyletnie wsparcie Fundacji„Tschammendorf-Niederschlesien” umożliwiło uczniom kontakt z językiem i kulturą niemiecką na wielu płaszczyznach. Każde z podjętych w ramach Fundacji działań sprawiło dzieciom wiele radości i satysfakcji.

Natalia Aleksy

IMG 20180622 121424

IMG 20180622 121431

20180622 114056

IMG 20180306 WA0006

IMG 20180306 WA0001

          

Ostatnio zmieniany wtorek, 17 lipiec 2018 00:14

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.

Przed umieszczeniem wpisu, zapoznaj się z REGULAMINEM oraz Polityką Prywatności. Dziękujemy!


Kod antyspamowy
Odśwież