Współpraca średzkiej podstawówki z niemiecką fundacją "Tschammendorf / Niederschlesien”

poniedziałek, 01 lipiec 2019 11:45 Dział: Środa Śląska
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W roku szkolnym 2018/2019 Szkoła Podstawowa nr 3 w Środzie Śląskiej po raz czwarty współpracowała z niemiecką Fundacją „Tschammendorf/Niederschlesien”, której jednym z głównych założeń jest promowanie i wspieranie nauki języka niemieckiego wśród polskiej młodzieży.

W wyniku tej współpracy uzyskano środki finansowe, dzięki którym zrealizowano następujące przedsięwzięcia:

  1. I) 40 uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 w Środzie Śląskiej, biorących udział w dodatkowych zajęciach z języka niemieckiego, uczestniczyło dnia 27 maja w warsztatach językowych, mających formę przedstawienia Teatru Lalkowego w języku niemieckim. pt. ,,Die Raupe″.

Przedstawienie trwało 30 minut i było skierowane dla uczniów klas 4-6 szkoły podstawowej uczących się języka niemieckiego.

Wcześniej nauczycielki j. niemieckiego i ich uczniowie otrzymali pełny tekst przedstawienia w wersji niemieckiej, aby krótko przed wyznaczonym terminem móc przerobić nieznane słownictwo i zwroty językowe. Spektakl był dla dzieci bezpłatny, a jego sponsorem była Fundacja ,,Tschammendorf/ Niederschlesien″. Rozpoczął się on od ogólnego omówienia treści sztuki i serii pytań prowadzącego w języku niemieckim, o wiek uczniów, hobby i stopień znajomości języka. Następnie uczniowie obejrzeli przedstawienie aktywnie włączając się w akcję poprzez odpowiadanie na pytania, wspólne liczenie oraz wyliczanie dni tygodnia.

Po zakończeniu spektaklu główny i jedyny aktor powtórzył z dziećmi najważniejsze słowa i zwroty ze sztuki. Był pod wrażeniem kultury naszych uczniów oraz ich dobrej znajomości języka niemieckiego. Zaskoczyła go również odwaga naszych dzieci i łatwość w nawiązywaniu kontaktów.

  1. II) W dniu 6 czerwca 2019 roku w szkole Podstawowej nr 3 w Środzie Śląskiej po raz czwarty odbył się finał Szkolnego Konkursu Języka Niemieckiego dla uczniów klas piątych z wiodącym językiem niemieckim. Organizatorki konkursu (nauczycielki języka niemieckiego: Jolanta Cirko, Urszula Mytych i Natalia Aleksy) przygotowały test leksykalno - gramatyczny oraz tematy części ustnej konkursu w formie reakcji. Zadania dostosowane były do poziomu trudności na danym etapie edukacyjnym.

Finalistki napisały w ciągu 45 minut test znajomości zasad gramatycznych i słownictwa, a następnie po krótkiej przerwie zaprezentowały ustnie pięć reakcji z wcześniej wylosowanych zestawów. Dziewczynki  wykazały się wysokim poziomem umiejętności językowych i wiedzą o krajach niemieckojęzycznych. Konkurs przebiegał w  przyjaznej atmosferze pracy i zasad uczciwej rywalizacji.

Zwyciężczyniami Szkolnego Konkursu Języka Niemieckiego klas 5 zostały:

                              Aleksandra Tomaszewska- klasa 5f- I miejsce

                              Emilia Wysocka- klasa 5e- II miejsce

                              Wiktoria Kobel- klasa 5d- III miejsce

Uczennice  otrzymały dyplomy oraz nagrody w formie kart podarunkowych do Empiku. Zostały one wręczone na uroczystym apelu kończącym rok szkolny 2018/2019. Nagrody dla zwycięzców Szkolnego Konkursu Języka Niemieckiego zakupione zostały ze środków finansowych pochodzących z Fundacji ,,Tschammendorf/ Niederschlesien″.

1. III) 7 czerwca 2019 r. odbył się kolejny wspólny wyjazd uczniów uzdolnionych językowo wraz z 4 opiekunkami do Szwajcarii Saksońskiej. Zwiedziliśmy najpierw twierdzę Königstein i obejrzeliśmy w niej skarbiec, zbrojownię, salę historyczną i aprowizacji. Następnie przeszliśmy wzdłuż murów ścieżką panoramiczną z widokiem na Szwajcarię Saksońską, wschodnie Rudawy oraz Drezno. Przy kasie muzealnej i w sklepiku z pamiątkami zakupiliśmy magnesy, pocztówki i breloczki dla naszych bliskich.

W trakcie zwiedzania znaleźli się pierwsi odważni, którzy próbowali konwersacji w języku niemieckim z innymi turystami. Prym wiodła Nadia z klasy 5d, która zaskoczyła wszystkich odwagą i znajomością języka niemieckiego. Następnie udaliśmy się do Bastei nad Łabą, która nazywana jest perełką Szwajcarii Saksońskiej. Z zachwytem obejrzeliśmy rezerwat skalny z punktami widokowymi i przespacerowaliśmy się wśród niesamowitych form piaskowców z widokami na przełom Łaby i wzgórza Czeskiej Szwajcarii. Przy punktach widokowych zrobiliśmy mnóstwo pamiątkowych zdjęć na tle  zapierających dech w piersiach pejzaży.

W czasie wycieczki wszystkim dopisywał dobry nastrój i plany  na  przyszłoroczny, równie udany wyjazd do Niemiec.

  1. IV) W ramach współpracy z Fundacją zorganizowano również dodatkowe zajęcia z języka niemieckiego dla uzdolnionych uczniów klas V. Podczas tych lekcji uczniowie doskonalili sprawności językowe, poznawali również fakty o kulturze, historii i zwyczajach w Niemczech.

Czteroletnie wsparcie Fundacji„Tschammendorf-Niederschlesien” umożliwiło uczniom kontakt z językiem i kulturą niemiecką na wielu płaszczyznach. Każde z podjętych w ramach Fundacji  działań  sprawiło dzieciom wiele radości i satysfakcji.

 Jolanta Cirko, Urszula  Mytych, Natalia Aleksy

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 01 lipiec 2019 11:56

Komentarze (1)

This comment was minimized by the moderator on the site

ZDOLNE DZIEWCZYNY

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację