Wybory samorządowe 2018 - jak głosować?

środa, 17 październik 2018 12:48 Dział: Wybory Samorządowe 2018
Oceń ten artykuł
(1 głos)

W jakich godzinach będą czynne lokale wyborcze? Jak wyglądać będą karty do głosowania? Jak oddać głos? Odpowiadamy.

21 października 2018 r. lokale wyborcze będą otwarte w godz.: 07:00 – 21:00.

Karta do głosowania w wyborach na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta zawierać będzie nazwiska kandydatów na różowym tle. Pod każdym nazwiskiem znajdziesz skrót nazwy komitetu wyborczego kandydata a niekiedy symbol graficzny komitety o ile dany komitet go posiada. Głosujesz stawiając znak X w kratce przy nazwisku TYLKO JEDNEGO KANDYDATA.

Podobnie będzie wyglądała karta do głosowania w wyborach do rady gminy (do 20 tys. mieszkańców). Tu nazwiska kandydatów będą na szarym tle. Głosujesz, stawiając znak X w kratce przy nazwisku TYLKO JEDNEGO KANDYDATA.

Karta w wyborach do rady gminy (powyżej 20 tys. mieszkańców) ma inny układ. Listy kandydatów podzielone są w kolumnach. Znajdź listę kandydatów, na których chcesz zagłosować i postaw znak X w kratce przy nazwisku wybranego kandydata. Jeżeli postawisz znak X na więcej niż jednej liście kandydatów twój głos będzie nie ważny. 

Karta do głosowania w wyborach do rady powiatu zawiera nazwiska kandydatów na żółtym tle. Znajdź listę kandydatów, na którą chcesz zagłosować i oddaj swój głos stawiając X w kratce przy nazwisku wybranego kandydata. Jeżeli postawisz znak X  na więcej niż jednej liście kandydatów twój głos będzie nie ważny. 

Podobne zasady obowiązują w wyborach do sejmiku województwa. Wybierz listę z nazwiskami kandydatów na niebieskim tle, a następnie wybierz jednego kandydata, na którego chcesz oddać głos. 

(kb) Źródło: Państwowa Komisja Wyborcza

Proponowane artykuły:

Ostatnio zmieniany czwartek, 18 październik 2018 12:31

Komentarze  

Permalink +6 pukpuk
najważniejsze żeby chcieli głosowac bo boje się że znowu do wyborów nawet połowa nie pójdzie
2018-10-17 15:41 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.

Przed umieszczeniem wpisu, zapoznaj się z REGULAMINEM oraz Polityką Prywatności. Dziękujemy!


Kod antyspamowy
Odśwież