Z okazji 100-lecia stoczni w Malczycach

piątek, 18 październik 2019 15:00 Dział: Malczyce
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

W Gminnym Ośrodku Kultury im. Władysława Stanisława Reymonta w Malczycach, 8 października odbyła się konferencja „Niezwykłości na Szlaku Odry” z okazji 100-lecia powstania stoczni w Malczycach.

Konferencja zorganizowana przez wójta gminy Malczyce Piotra Frankowskiego, Lokalną Grupę Działania „Kraina Łęgów Odrzańskich” oraz dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury Magdalenę Kożuszko rozpoczęła się o godz. 10:00. Goście mieli okazję poznać historię Malczyc, stoczni i jej założycieli, a także walory i piękno otaczające Odrę.

Prezentację o stoczni i jej historii przedstawili Kazimierz Szremski i Włodzimierz Świerczyński, historię Malczyc i jej okolic zaprezentował Adam Haładus. Następnie głos zabrał Andrzej Ruszlewicz, który opisał niezwykłość fauny i flory otaczającej Szlak Odry. Z kolei wójt Piotr Frankowski przedstawił prezentację pn. „Współczesne Malczyce na Szlaku Odry” oraz plany związane z przyszłością. Jako ostatni głos zabrał Jarosław Paczkowski – Prezes Stowarzyszenia Kraina Łęgów Odrzańskich.

W ramach konferencji goście zwiedzali także Izbę Muzealną znajdującą się na terenie Stoczni Malbo. Izba Muzealna powstała z inicjatywy Stowarzyszenia Sympatyków Malczyc i Okolic. W trzech pomieszczeniach różnych tematycznie udostępniono zwiedzającym wiele ciekawych eksponatów związanych z przed i powojenną historią Malczyc, fauną i florą.

Po konferencji uczestnicy mogli spróbować odrzańskich przysmaków, przygotowanych przez Krainę Łęgów Odrzańskich.

(gmal) / fot. ug

Proponowane artykuły:

Komentarze (10)

This comment was minimized by the moderator on the site

Konferencje zwykle bywają naukowe, niosące charakter edukacyjny. Z powyższej relacji jakoś trudno do takich zakwalifikować tę "jubileuszową" na 100. lecie stoczni. Czyżby w Malczycach mieszkała tylko garstka ludzi obecnych na tej, szumnie nazwanej, konferencji? Gdzie podziali się najstarsi mieszkańcy Malczyc, ludzie związani ze stocznią (im należało się imienne zaproszenie, podobnie jak ze strony gospodarza psu buda), no i najmłodsze...

Konferencje zwykle bywają naukowe, niosące charakter edukacyjny. Z powyższej relacji jakoś trudno do takich zakwalifikować tę "jubileuszową" na 100. lecie stoczni. Czyżby w Malczycach mieszkała tylko garstka ludzi obecnych na tej, szumnie nazwanej, konferencji? Gdzie podziali się najstarsi mieszkańcy Malczyc, ludzie związani ze stocznią (im należało się imienne zaproszenie, podobnie jak ze strony gospodarza psu buda), no i najmłodsze pokolenie, przyszłość gminy, uczniowie ze "skarbowej" szkoły? Na promocję regionu trzeba mieć pomysł, wiedzę i przede wszystkim szacunek do zwykłych ludzi, a nie, byle się działo, uskuteczniać przysłowiowy lot na drzwiach od stodoły...

Czytaj więcej
This comment was minimized by the moderator on the site

Aż się boję otwierać internet. Gdzie nie włączę to pojawia się albo wójt z Malczyc albo strażak tysiąclecia dh Adam (chyba z Malczyc?)

This comment was minimized by the moderator on the site

Raniuszki już pracują i piszą, ale fakt jest faktem i niektóre postacie ze zdjęć już zaczynają być męczące. Przed chwilą oglądałem fotki z wizyty Naszego Prezydenta i kogo tam widać? Naszego ukochanego Stefana z Wilczkowa, aktywnego działacza PZPR, SLD, PSL, LZS, szczypiorniaka i chyba nie ma organizacji z którą Nasz Stefan nie miał by zdjęcia. Ale FOTO robi wrażenie. A co robi na tym zdjęciu nasz BYŁY wójt SKÓŁA? Czy on jeszcze mieszka w...

Raniuszki już pracują i piszą, ale fakt jest faktem i niektóre postacie ze zdjęć już zaczynają być męczące. Przed chwilą oglądałem fotki z wizyty Naszego Prezydenta i kogo tam widać? Naszego ukochanego Stefana z Wilczkowa, aktywnego działacza PZPR, SLD, PSL, LZS, szczypiorniaka i chyba nie ma organizacji z którą Nasz Stefan nie miał by zdjęcia. Ale FOTO robi wrażenie. A co robi na tym zdjęciu nasz BYŁY wójt SKÓŁA? Czy on jeszcze mieszka w Malczycach - nigdzie go nie widać?

Czytaj więcej
This comment was minimized by the moderator on the site

A kto to taki? ten pierwszy z lewej. Widziałem go, jak wieszał plakaty tych "nie POkonanych" z którymi ten niewielki wzrostem gospodarz, łączył takie nadzieje....hehe

This comment was minimized by the moderator on the site

Malczyce obchodzą urodziny STOCZNI której już dawno nie ma?
Czy jest to sposób na wyprowadzenie KASY z budżetu?
A może się mylę? Może mieszkańcy Malczyc w tej stoczni pracują i pieniążki zarabiają?
To jak to jest?

This comment was minimized by the moderator on the site

Zobacz jak wyglądają zaproszenia i kto zapraszał na tą imprezę. Z tego co wiem to stare komuchy i sympatycy zostali zaproszeni przez Towarzystwo Łęgi. Wójt fatalnie wypadł na prezentacji (byłam i mocno się czerwieniłam). Kadencja 5 lenia nie bardzo edukacyjnie wpływa na rozwój intelektualny naszego WODZA. Mylił północ z południem zachód ze wschodem zero orientacji o terenie Malczyc i gminy. Sympatycy zawsze z odpowiednim wyprzedzeniem ...

Zobacz jak wyglądają zaproszenia i kto zapraszał na tą imprezę. Z tego co wiem to stare komuchy i sympatycy zostali zaproszeni przez Towarzystwo Łęgi. Wójt fatalnie wypadł na prezentacji (byłam i mocno się czerwieniłam). Kadencja 5 lenia nie bardzo edukacyjnie wpływa na rozwój intelektualny naszego WODZA. Mylił północ z południem zachód ze wschodem zero orientacji o terenie Malczyc i gminy. Sympatycy zawsze z odpowiednim wyprzedzeniem zapraszają na swoją imprezę, ale ciebie razem z zona nie widziałem.

Czytaj więcej
This comment was minimized by the moderator on the site

Dobrze ze była jakakolwiek informacja o wydarzeniu

This comment was minimized by the moderator on the site

No wlasnie... od 3 lat mieszkam w Malczycach i już się bałem że nie wiedziałem o stoczni.... A to taka stocznia duch?

This comment was minimized by the moderator on the site

Właśnie ciekawe gdzie były jakieś informacje o tym wydarzeniu,też bym przyszedł z żona i znajomymi bo to fajny temat,ale jak zwykle stare komuchy skuła,szremski,itp,szkoda Że Kubota i grycza jeszcze nie było, promują i propagują gminę tylko wśród swoich,wstyd wstyd......zero informacji,a tak wiele ludzi by przyszło.

This comment was minimized by the moderator on the site

Mieszkańcy byli nie proszeni. Klika dalej rządzi w Tym miasteczku!!!

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację