Zanieczyszczenie w Środzie Śląskiej powyżej norm

czwartek, 01 marzec 2018 15:57 Dział: Środa Śląska
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Przez siedem dni Środa Śląska, dzięki staraniom władz powiatu, objęta byłą akcją „Dolny Śląsk bez smogu”. Wyniki pomiaru jakości powietrza nie są optymistyczne.

 

Pomiary wykonywane były w zakresie stężenia pyłu zawieszonego PM10 przy pomocy profesjonalnego pyłomierza zamontowanego na jednym z budynków przy ul. Świdnickiej 31, teren Służby Drogowej.

28 lutego pyłomierz został zdemontowany. Wyniki pomiarów nie są optymistyczne. W ciągu sześciu dni poziom dobowy zanieczyszczeń powietrza w Środzie Śląskiej sześć razy przekraczał obowiązujące normy. Tak wygląda wykres z wynikami pomiaru, gdzie linia pozioma obrazuje normę średniodobową dla PM10 – 50 µg/m3.

smog 2

– Na pewno wpływ na takie wyniki miały panujące ostatnio niskie temperatury i związane z tym intensywniejsze ogrzewanie, niemniej obrazuje to, że mamy problem i to w całkiem poważnej skali – mówi starosta Sebastian Burdzy. – Aby temu zaradzić będziemy, po pierwsze, starali się, aby w Środzie Śląskiej pojawiła się profesjonalna stacja, która będzie na bieżąco badać jakość powietrza. Razem z wydziałem środowiska złożymy odpowiedni wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Po drugie planujemy przygotować wniosek do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego, który pozwoli na wymianę źródeł ciepła ze starych na nowe. Jeśli udałoby się nam uzyskać maksymalną pulę przeznaczoną w tym naborze, tj. około 2,5 mln złotych, wówczas mieszkańcy ponosiliby tylko 15 proc. kosztów wymiany pieców - twierdzi starosta.

(rfp) fot. sp

Raport Radia Wrocław

smog 1

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 05 marzec 2018 22:41

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.

Przed umieszczeniem wpisu, zapoznaj się z REGULAMINEM oraz Polityką Prywatności. Dziękujemy!


Kod antyspamowy
Odśwież