Dzisiaj jest: 16 Styczeń 2018    |    IMIENINY MAJĄ: Marceli, Włodzimierz, Bernard

MASZ CIEKAWY TEMAT, ZDJĘCIE LUB FILM? ZADZWOŃ: 713 173 299 LUB NAPISZ: [email protected]

Odwiedza nas 1530 gości oraz 0 użytkowników.

SERWIS ELEKTRONARZĘDZI I NARZĘDZI…

Data publikacji: 2017-09-01 13:33:26 Serwisujemy: narzędzia akumulatorowe, wiertarki, szlifierki, młotowiertarki, pilarki... Czytaj więcej

NOWY SKLEP MAGAZYN AUTO…

Data publikacji: 2017-09-07 20:47:07 Potrzebujesz części do swojego auta w niskich... Czytaj więcej

Brak obrazów do dodania do pokazu slajdów.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

al 0Zaczynali rok temu tworząc inteligentny głośnik, który miał pomóc osobie borykającej się z problemami ze wzrokiem. Po roku jest o nich coraz głośniej w mediach. Kim są i czym jest stworzony przez nich inteligentny głośnik?

 

Z osobami tworzącymi Al-Speaker spotykam się w ich nowej siedzibie. Uśmiechnięci, otwarci i zdeterminowani z chęcią opowiadają o głośniku i najbliższych planach. W biurze pracuje ich troje, jednak jak mówią w projekt AI-Speaker bezpośrednio zaangażowanych w różnym wymiarze jest 12 osób - Andrzej Raczkowski, Sebastian Grzyś, Celina Raczkowska, Bartosz Głowacki, Michał Neumann, a także Piotr Pięta, Anżela Grzyś, Ryszard Sokołowski, Tomasz Raczkowski, Joanna Głowacka, Katarzyna Pięta i Anna Topolnicka.

- Można jednak powiedzieć, że mamy jeden z największych zespołów programistów na świecie, ponieważ AI-Speaker jest otwarto-źródłowy. Serwer muzyczny, którego używa AI-Speaker jest rozwijany od dwóch lat przez zespół 95 osób (58 wydań od tego czasu). Platformę do automatyzacji i sterowania, którą wybraliśmy do projektu AI-Speaker, rozwija od trzech lat zespół 667 osób (141 wydań od tego czasu). Python, język programowania wysokiego poziomu, który używamy w naszym projekcie powstał w latach 90-tych i jest rozwijany przez setki osób (335 wydań od tego czasu) – opowiada Andrzej Raczkowski. - Natomiast jądrem naszego systemu jest profesjonalny system Linux, który od 25 lat tworzy około 15 000 programistów z 1 300 firm (często najwięksi giganci IT tacy jak Intel, Google, Samsung itd.). Obecnie samo jądro ma 22 mln linii kodu. Społeczność rozwijająca to jądro dodaje 4,6 tys. linii kodu każdego dnia (7,8 - tyle wynosi przeciętna liczba zmian wprowadzanych do jądra w czasie jednej godziny, co oznacza 187 zmian każdego dnia i prawie 1310 tygodniowo). I to znaczy, że po prostu mamy bardzo mocne komponenty programowe w naszym projekcie – dodaje.

Początki głośnika

Historia głośnika i prac nad nim zaczęła się na początku 2016 roku od Ryszarda, ojca Celiny - prywatnie żony Andrzeja.

- Ryszard, obecnie nasz senior tester, po przepracowaniu całego życia jako informatyk, z upływem lat stracił prawie całkowicie wzrok. Andrzej, który uwielbia takie wyzwania, postanowił umilić Ryśkowi życie projektując i budując radio internetowe sterowane głosem lub pilotem z możliwością udostępniania treści audio (aby bliscy mogli udostępniać Ryśkowi np. audiobooki, podcasty czy audycje radiowe). I tak zaczęła się nasza przygoda - opowiadają. - Pierwsze urządzenie powstało na bazie popularnego minikomputera RaspberryPi, ale z czasem znaleźliśmy urządzenie bardziej wydajne, dużo bardziej efektywne ekonomicznie oraz open hardware. Był to czas, kiedy Amazon Alexa był już dostępny na rynku amerykańskim. Z czasem do naszego urządzenia dodaliśmy dwa porządne głośniki (stawiamy na dobry dźwięk), rozpoczęliśmy również prace nad znalezieniem idealnej obudowy (stanęło na jednolitym kawałku drewna). Później przyszedł czas na dopracowanie aplikacji, która ułatwi zarządzanie głośnikiem. W trakcie naszych prac, na zachodzie pojawiły się inteligentne głośniki Google i Apple. Ponieważ mamy urządzenie, które na naszym rynku może spokojnie konkurować z głośnikami produkowanymi przez światowych gigantów, postanowiliśmy spróbować swoich sił – dodają.

Jak mówią, podczas prac nad radiem, pojawiają się jego nowe funkcjonalności, takie jak: odtwarzanie audiobooków, podcastów, muzyki z serwisów internetowych. A prace nad głośnikiem są coraz bardziej intensywne i nabierają rozpędu. Rozpędu nabiera również kampania marketingowa, a w sam projekt zaangażowanych jest coraz więcej osób. Trwają również przygotowania do kampanii społecznościowej, która ma pomóc w uruchomieniu produkcji.

 

Głośnik Al-Speaker konkurencją dla Google i Amazon

W głośniku zaprojektowanym przez mieszkańców naszego powiatu sterowanie odbywa się poprzez komendy głosowe. Jest to możliwe dzięki wbudowaniu w produkt minikomputera i oprogramowania “wirtualnego asystenta”.

- To właśnie wirtualny asystent przetwarza mowę na tekst, a następnie klasyfikuje go tak, żeby zrozumieć intencję mówiącego i wykonać polecenie, jak również opcjonalnie odpowiedzieć. Przykłady komend: “Włącz radio Zet”, “Czytaj audiobook Behawiorysta Remigiusza Mroza” , “Graj Metalica One”, “Jaka będzie pogoda w Środzie Śląskiej?”, “Która godzina” - opowiadają o głośniku. - Dla Polaków ważne jest to, że z naszym głośnikiem można rozmawiać po polsku. Zachodnie produkty jeszcze tego nie potrafią. Wyróżnia nas również poszanowanie prywatności użytkowników - mikrofon włączamy tylko wtedy, gdy użytkownik chce powiedzieć komendę głosową, w przeciwieństwie do konkurencji, która ma włączony/nasłuchujący mikrofon cały czas - dodają.

Równie unikalną funkcjonalnością jest również współdzielenie biblioteki audio pomiędzy członkami rodziny. Dodatkowo do urządzenia dodano asystentów z produktów Google i Amazon.

- Dlatego, jeśli użytkownik chciałby porozmawiać po angielsku z inną asystentką niż nasza polska, to ma taką możliwość - wyjaśnia Sebastian.

 

Targi pracy i zainteresowanie mediów

Głośnikiem Al-Speaker interesują się media z całej Polski, w sieci pojawiają się również informacje o tym, że nasi informatycy stworzyli coś lepszego i tańszego niż Amazon i Google. Z głośnikiem obecni byli również na targach w Poznaniu. Kiedy pytam o uczucia, jakie towarzyszą im w związku z rosnącym zainteresowaniem ich głośnikiem, opowiadają o motywacji do dalszego działania.

- Utwierdza nas to w przekonaniu, że projekt będzie wypełniał pewną lukę na polskim rynku. Przed nami daleka droga i ciężka praca. Zdajemy sobie sprawę, że cena sprzętu może determinować nasz sukces rynkowy, dlatego staramy się, aby nasz głośnik był w konkurencyjnej cenie. Jest to możliwe przy masowej produkcji i zamówieniu komponentów w hurtowych ilościach, a do tego potrzebujemy znaleźć grupę osób chętnych do zakupu naszego głośnika. Dlatego pojawiamy się w mediach i zbieramy społeczność wokół projektu - wyjaśniają.

W listopadzie startuje kampania społecznościowa i zapisy na sprzęt. Jeżeli zakończy się sukcesem i zebrana zostanie tym samym odpowiednia ilość zamówień na sprzęt, od razu ruszy produkcja, ponieważ już teraz trwają ustalenia z podwykonawcami i producentami podzespołów.

Zbiórka na platformie i marzenia

Temat zbiórki pojawił się kilkukrotnie podczas naszej rozmowy. Jak się okazuje tylko zbiórka środków, czy też chętnych do zakupu głośnika, pozwoli Al-Speaker na ruszenie z produkcją masową, co gwarantuje z kolei niższe ceny zakupu wyjątkowego głośnika.

- Istnieją serwisy, na których można rozpocząć kampanię polegającą na zbiórce pieniędzy na określony cel (w naszym wypadku na rozpoczęcie produkcji głośnika na większą skalę). Obecnie rozważamy kilka opcji (Kickstarter, Indiegogo czy choćby polski PolakPotrafi.pl). W momencie, kiedy pojawimy się już na jednym z nich, będzie można wesprzeć nas na dwa sposoby: albo kwotą dowolną, pozwalającą nam szybciej dotrzeć do celu, bądź też kwotą, która będzie jednocześnie zakupem egzemplarza naszego głośnika – mówi Andrzej Raczkowski.

Kiedy pada pytanie o plany, zgodnie mówią o rozwoju funkcjonalności systemu głośnika, tak by za 2 lata system sterowania głosowego miał zastosowanie do różnych urządzeń. Kiedy pytamy o to, czego życzyć twórcom inteligentnego głośnika, odpowiadają: - Udanej kampanii, która spowoduje uruchomienie produkcji oraz spotkań z ludźmi, którzy wierzą, że się da i którym się chce.

I tego życzymy trzymając kciuki za powodzenie.

Iza Szczygieł fot. isz

04 IMG 7106

12 IMG 7114

17 IMG 7119

14 IMG 7116

27 IMG 7129

gazeta

30 IMG 7132

15 IMG 7117

24 IMG 7126

34 IMG 7136

19 IMG 7121

gazeta 1

10 IMG 7112

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.


Kod antyspamowy
Odśwież

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze komentarze

 • Milan
  I co to da że będą sklepy zamknięte śmiech na sali ludzie mniej zarobią bo za niedzielę więcej zarabiają ...

  Czytaj więcej...

   
 • Jan
  I bardzo dobrze jestem za zamknięciem sklepów szczególnie monopolowych lumpy na cpn nie pójdą bo tam ...

  Czytaj więcej...

   
 • MEGG
  mogli zrobic referendum i wyszło by kto chce wolne , a kto pracujące niedziele.

  Czytaj więcej...

   
 • 123
  W tym okręgu radnym chyba jest Lisiecki a nie Hamkało a więc moim skromnym zdaniem zmiana jak najbardziej ...

  Czytaj więcej...

   
 • mieszkaniec
  Moim zdaniem to kampania i dlatego jestem na nie.Na pewno nie zagłosuję na kogoś kogo lansuje się po ...

  Czytaj więcej...

   
 • kaufman
  kurcze ja mam troche za daleko :-x

  Czytaj więcej...

   
 • CykCyk
  Wszystkie sklepy będą się nazywać ORLEN i będą otwarte 24/H

  Czytaj więcej...

   
 • taktak
  będzie czas przywyknąc ;)

  Czytaj więcej...

   
 • Dyzio
  Będzie rozpacz i tragedia w Środzie. W sobotę murowany paraliż sklepów, jakby je mieli na tydzień ...

  Czytaj więcej...

   
 • staryESELDUCH
  Wielce Możny Szanowny Pan Miłościwie nam panujący komendant niech się zajmie parkowaniem między ...

  Czytaj więcej...

Polecane filmy

MOJE miasto Środa Śląska

Facebook Box

Google plus Box