Dzisiaj jest: 17 Styczeń 2018    |    IMIENINY MAJĄ: Marian, Jan, Antoni

MASZ CIEKAWY TEMAT, ZDJĘCIE LUB FILM? ZADZWOŃ: 713 173 299 LUB NAPISZ: [email protected]

Odwiedza nas 888 gości oraz 0 użytkowników.

SERWIS ELEKTRONARZĘDZI I NARZĘDZI…

Data publikacji: 2017-09-01 13:33:26 Serwisujemy: narzędzia akumulatorowe, wiertarki, szlifierki, młotowiertarki, pilarki... Czytaj więcej

NOWY SKLEP MAGAZYN AUTO…

Data publikacji: 2017-09-07 20:47:07 Potrzebujesz części do swojego auta w niskich... Czytaj więcej

Brak obrazów do dodania do pokazu slajdów.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

napoleonW Muzeum Regionalnym w Środzie Śląskiej odbyło się spotkanie promujące książkę „Napoleon w Środzie Śląskiej” pod redakcją Grzegorza Borowskiego, Stanisława Rosika i Rościsława Żerelika.

W roku 1813 do Środy Śląskiej zawitał Napoleon. Jego wizyta w kontekście epoki, historii, wojskowości i pamięci stała się przedmiotem konferencji zorganizowanej w 2014 roku w Środzie Śląskiej, jak również książki „Napoleon w Środzie Śląskiej (1813)” zredagowanej przez Grzegorza Borowskiego, Stanisława Rosika i Rościsława Żerelika.

- W 2013 roku, jako Muzeum Regionalne w Środzie Śląskiej w 200. rocznicę wydarzenia postanowiliśmy na ten temat przygotować wystawę. Trudu jej przygotowania podjął się Zbyszek Aleksy – mówił o początkach powstania publikacji dr Grzegorz Borowski. - Wystawa zakończyła się w styczniu 2014 roku dwudniową konferencją zorganizowaną przez Muzeum Regionalne w Środzie Śląskiej, Towarzystwo Miłośników Ziemi Średzkiej i Instytut Historyczny Uniwersytetu Wrocławskiego - opowiadał dyrektor średzkiego muzeum.

Pozyskane środki i intensywne prace

Po zakończeniu konferencji rozpoczął się proces zbierania materiałów od wykładowców biorących w niej udział. Zrodził się zamysł wydania publikacji pokonferencyjnej. Dwa lata później pojawiło się „zielone światło” dla przedsięwzięcia. W 2017 roku projekt Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Średzkiej otrzymał częściowe dofinansowanie z gminy Środa Śląska. W kwietniu rozpoczęły się przygotowania do publikacji, a ich efektem jest książka redagowana przez Grzegorza Borowskiego, Stanisława Rosika i Rościsława Żerelika prezentująca wizytę Napoleona w różnym kontekście.

- Widać jak naród zagospodarowuje na nowo przestrzeń. Miejscom, w których działy się wydarzenia nadaje przez tradycje nowy sens i tego jesteśmy świadkami – mówił Stanisław Rosik. - Jeśli przedstawimy stulecie i dwusetną rocznicę tego samego wydarzenia w średzkiej perspektywie, to jest to jedna z cenniejszych, bardziej wartościowych treści, jakie wnosi do szerszego odbioru to opracowanie. Dla dwóch różnych obszarów pamięci możemy znaleźć wspólny mianownik; pamięć dialoguje z ustaleniami historyków – opowiadał profesor Rosik wspominając tak różne okoliczności setnej i dwusetnej rocznicy wizyty Napoleona w Środzie Śląskiej.

Podczas spotkania nie zabrakło również głosu kustosza Zbigniewa Aleksego, który jak wspominał dr Borowski, przygotowywał w 2013 roku wystawę. Głosu niezwykle charyzmatycznego, barwnego i zarażającego pasją do historii.

- Spotkanie się z takim tematem jest niezwykłym wyzwaniem. To nie jest tylko kwestia zebrania materiałów, ich wykorzystania, ale jest to nieprawdopodobna walka z sobą, ze świadomością historyczną i tożsamością. Była to dla mnie niezwykle interesująca przygoda – mówił Zbyszek Aleksy.

I z pewnością, patrząc na liczbę osób uczestniczących w promocji książki, temat Napleona i historia Środy Śląskiej jest tematem niezwykle ciekawym i pasjonującym. A dla tych, którzy nie uczestniczyli w pomocji i nie nabyli książki, w Muzeum Regionanym w Środzie Śląskiej czekają jeszcze „ciepłe” egzemplarze.

(isz) fot. isz

10 IMG 9352

05 IMG 9347

25 IMG 9367

32 IMG 9374

37 IMG 9381

46 IMG 9390

promocja

Więcej zdjęć TUTAJ

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.


Kod antyspamowy
Odśwież

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze komentarze

 • Jan
  Kiedy latarnie w Lutynia? Ul Nowa, Partyzantów, Pionierów to egipskie ciemności. 3-ci świat. Zamiast ...

  Czytaj więcej...

   
 • Milan
  I co to da że będą sklepy zamknięte śmiech na sali ludzie mniej zarobią bo za niedzielę więcej zarabiają ...

  Czytaj więcej...

   
 • Jan
  I bardzo dobrze jestem za zamknięciem sklepów szczególnie monopolowych lumpy na cpn nie pójdą bo tam ...

  Czytaj więcej...

   
 • MEGG
  mogli zrobic referendum i wyszło by kto chce wolne , a kto pracujące niedziele.

  Czytaj więcej...

   
 • 123
  W tym okręgu radnym chyba jest Lisiecki a nie Hamkało a więc moim skromnym zdaniem zmiana jak najbardziej ...

  Czytaj więcej...

   
 • mieszkaniec
  Moim zdaniem to kampania i dlatego jestem na nie.Na pewno nie zagłosuję na kogoś kogo lansuje się po ...

  Czytaj więcej...

   
 • kaufman
  kurcze ja mam troche za daleko :-x

  Czytaj więcej...

   
 • CykCyk
  Wszystkie sklepy będą się nazywać ORLEN i będą otwarte 24/H

  Czytaj więcej...

   
 • taktak
  będzie czas przywyknąc ;)

  Czytaj więcej...

   
 • Dyzio
  Będzie rozpacz i tragedia w Środzie. W sobotę murowany paraliż sklepów, jakby je mieli na tydzień ...

  Czytaj więcej...

Polecane filmy

MOJE miasto Środa Śląska

Facebook Box

Google plus Box