BLISKO 200 NOWYCH MIEJSC W ŻŁOBKACH, W TYM W MIĘKINI

fot2Kolejnych 187 nowych miejsc w żłobkach powstanie w dolnośląskich gminach. Projekt realizowany jest przez Dolnośląski Ośrodek Pomocy Społecznej, a pieniądze pochodzą z funduszy unijnych, które są w dyspozycji Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

 

 Projekt województwa dolnośląskiego, realizowany przez DOPS, to największe przedsięwzięcie konkursowe. Cieszę się, że dzięki unijnemu wsparciu prawie 200 nowych miejsc w żłobkach pojawi się w dolnośląskich gminach. To o tyle ważne, że brak opieki nad maluchami, to często bariera, która utrudnia rodzicom powrót na rynek pracy – mówi marszałek Cezary Przybylski.

Projekt opiewa na 4,3 mln zł. A partnerami w nim jest siedem dolnośląskich gmin.

W ramach „Dolnośląskich żłobków”:

  • w Brzegu Dolnym powstanie klub dziecięcy dla 30 osób;
  • w Długołęce w istniejącym żłobku zostaną utworzone 24 nowe miejsca opieki;
  • w Lądku-Zdroju powstanie nowy żłobek dla 20 dzieci;
  • we Wrocławiu powstanie nowy żłobek dla  32 dzieci;
  • w Wądrożu Wielkim w istniejącym żłobku zostanie utworzonych 8 nowych miejsc opieki;
  • w Miękini powstanie nowy żłobek dla 48 dzieci;
  • w Oleśnicy (gmina wiejska) powstanie nowy żłobek dla 25 dzieci.

Tym działaniem pokazujemy, że nie tylko wspieramy tworzenie nowych żłobków i klubów dziecięcych, ale też wspieramy rozwój istniejących placówek. Finansujemy remont i adaptację pomieszczeń do potrzeb maluchów, także z niepełnosprawnościami. Przekazujemy pieniądze na zakup i montaż niezbędnego wyposażenia, a także sprzęt do edukacji i wspierania rozwoju najmłodszych Dolnoślązaków – wylicza Ewa Grzebieniak, Dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Działamy kompleksowo, bo oprócz funduszy na przygotowanie żłobków i klubów dziecięcych, przekazujemy pieniądze na funkcjonowanie placówki przez rok łącznie np. z wynagrodzeniem personelu, kosztów wyżywienia i pobytu dziecka. To sprawia, że w takich placówkach odpłatność jest symboliczna i wacha się od 70 do 270 zł – dodaje Bartosz Kotecki, wicedyrektor DWUP.

Działanie 8.4 Godzenie życia zawodowego i prywatnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020. To projekty realizowane z  dofinansowaniem Unii Europejskiej. Do dziś dofinansowano 63 projekty, których wartość przekracza 74,5 mln zł. Co pozwoli na utworzenie ponad 2 tys. miejsc w żłobkach i klubach malucha oraz zatrudnienie 140 niań. Wsparciem objętych zostanie blisko 2,6 tys. najmłodszych Dolnoślązaków i ich rodziców. Obecnie DWUP ocenia kolejne wnioski w konkursie, w którym do rozdysponowania jest blisko 27 mln zł.

(mpr) fot. mpr

fot1

Komentarzy (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację