czwartek 16.07.2020

Imieniny: Eustachego Marii

 

Średzianka gościem Charliego Chaplina

 Mało kto na świecie miał zaszczyt gościć prywatnie w domu Charliego Chaplina w Szwajcarii, gdzie spędził ostatnie 25 lat swego życia. Średzianka, wybitna polska artystka cyrkowa, Teresa Stysiał, miała to szczęście ponad 30 lat temu.

Jak to się stało, że dostąpiła takiego wyróżnienia? W latach 70. ub.w., pani Teresa, uczęszczając do szkoły cyrkowej w Julinku koło Warszawy otrzymała kontrakt na występy artystyczne w bardzo znanym na świecie i istniejącym do dziś - narodowym cyrku austriackim KNIE. W 1977 roku występowała w Szwajcarii i tam została zaproszona przez legendę kina niemego, aktora i komika Charlie Chaplina. Spotkanie odbyło się w willi artysty w miejscowości Vevey wraz z właścicielami cyrku i Jego wnuczką.


Zdjęcie to zostało zrobione cztery miesiące przed śmiercią aktora. To prawdopodobnie ostatnia fotografia ze spotkania z artystami za życia tego wielkiego komika kina niemego. Teresa Stysiał, to pani o blond włosach siedząca na kanapie po lewej stronie, przyjaciółka Ewy i Wojciecha Kopaczów ze Środy Śląskiej.


Była średzianka czasami odwiedza nasze miasto i może przy okazji zgodzi się opowiedzieć nam o swojej karierze artystycznej w Europie i Stanach Zjednoczonych oraz o wrażeniach ze spotkania z gwiazdorem niemego kina. Należy ona do sławnej rodziny artystów cyrkowych, którą tworzą: starszy brat Edward Stysiał, jego żona, pani Teresa i jej mąż.

Warto nadmienić, że Podczas pobytu w Szwajcarii pani Teresa została przedstawiona najsławniejszemu w owym czasie kierowcy formuły pierwszej, Szkotowi Jackiemu Stewartowi.

(red.)

 

Chaplin i Jackie Coogan w filmie "Brzdąc" (1921 r.)

Charlie Chaplin
urodził się w Walworth w Londynie, w Anglii. Jego ojcem był Charles Chaplin, a matką Hannah Harriette Hill (w ćwierci romskiego pochodzenia). Oboje byli aktorami. Nadano mu imiona Charles Spencer Chaplin. Rodzice rozwiedli się niedługo po narodzinach Charliego, który odtąd pozostawał pod opieką matki. Żyli w bardzo trudnych warunkach przeprowadzając się do coraz mniejszych pokoi. W 1896 roku nie udało jej się znaleźć pracy i trafili do przytułku. Następnie Charlie i jego starszy przyrodni brat Sydney musieli pracować w warsztacie w Lambeth. Po paru tygodniach zostali przeniesieni do Hanwell School for Orphans and Destitute Children (Szkoły Hanwell dla sierot i biednych dzieci).
 
 
Scena z filmu "Dyktator" (1940 r.)

Charlie i jego brat Sydney mieszkali przez pewien okres z żoną ojca i ich synkiem, jednak byli tam źle traktowani (często macocha nie wpuszczała ich na noc do domu) i wrócili do przytułku. Kiedy Sydney opuścił przytułek wyjechał jako trębacz na statku wycieczkowym. Kiedy wrócił zajął się Charliem, który od dłuższego czasu był całkiem sam. Ojciec zmarł z powodu alkoholizmu, kiedy Charlie miał 12 lat, a matka przeszła załamanie nerwowe i wkrótce została umieszczona w szpitalu psychiatrycznym w Cane Hill obok Croydon. Zmarła w 1928 roku. 

Sir John Young Stewart znany jako Jackie Stewart (ur. 11 czerwca 1939 w Milton w Szkocji), brytyjski kierowca Formuły 1, trzykrotny mistrz świata. Określany przydomkiem The Flying Scot. Stewart zabłysnął w zespole F3 Kena Tyrrella, a w Formule 1 debiutował w 1965 w barwach BRM (British Racing Motors). W 1968 zespół Tyrrella awansował do F1 i Stewart będzie związany z tym konstruktorem już do końca kariery. Stajnia Tyrrela rywalizowała w F1 pod różnymi nazwami, zmieniającymi się w zależności od marki bolidu. I tak pierwszy tytuł mistrzowski zdobył jeżdżąc w zespole Matra – Ford w 1969, następne dwa w 1971 i 1973, jako kierowca teamu nazwanego od nazwiska właściciela - Tyrrell. W czasie trwającej 9 lat kariery Stewart wygrał 27 wyścigów. Wycofał się po zdobyciu trzeciego tytułu mistrzowskiego, po śmiertelnym wypadku swego przyjaciela i partnera z zespołu, Francuza Francoisa Ceverta.

W 1997 roku założony przez Jackiego Stewarta i jego syna Paula (we współpracy z Fordem) zespół Stewart Grand Prix zadebiutował w Formule 1. W serii GP startował przez 3 sezony. Najbardziej znanym kierowcą stajni był Rubens Barrichello, jedyne zwycięstwo na konto zespołu Stewarta zapisał jednak Johnny Herbert w 1999. W 2000 Stewart sprzedał swe udziały, a zespół przekształcono w Jaguar Racing.

Źródło: Wikipedia

Komentarzy (10)

This comment was minimized by the moderator on the site

Jak widać i czuć- w Środzie Śląskiej brak chryzmatycznych osobowości.

This comment was minimized by the moderator on the site

To ciekawa opowieść. Niestety obecne opowieści dotyczą , jak blisko bedę miał do supermarketu po byłym INCO..To jest smutne.

This comment was minimized by the moderator on the site

To się nazywa patriotyzm lokalny. Przypominać o wartościowych Średzianach.

This comment was minimized by the moderator on the site

Fajny tekst . Tylko gdzie to zdjęcie z Charlie Chaplinem i panią Teresą.

This comment was minimized by the moderator on the site

Czy pracownicy działu promocji i muzeum miejskiego opracowali życiorys Pułkownik pilota Jana Hryniewicza gdy przebywał w Środzie Śląskiej. Czy zabezpieczono pamiątki po nim. Wielcy i ciekawi średzianie a zapomniani , , najwyższy czas to zmienić.

This comment was minimized by the moderator on the site

O tej średziance - nigdy nie słyszeli ci od promocji Środy Śląskiej. No bo skąd. Oni promują się sami.

This comment was minimized by the moderator on the site

To bardzo interesująca historia.

This comment was minimized by the moderator on the site

Co tu gadać ,- teraz takich pięknych i światowych dziewczyn w Środzie Śląskiej brak.

This comment was minimized by the moderator on the site

Pamiętam wizytę u Teresy po jej powrocie ze Szwajcarii . I tą whisky którą wypiliśmy. Życie mialo smak przygody.

This comment was minimized by the moderator on the site

Warto przypominać miło spędzone razem chwile

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

Najbliższe wydarzenie

Wydarzenie zacznie się za:

Najnowsze artykuły

Koronawirus / statystyki:

Najnowsze komentarze

Twój profesor w maligmie przewidywał katastrofę Polski gdy będzie 500 zł dla Polskich dzieci. I co s...
Kibic' nie Dobrej Zmiany" skomentował/a W powiecie średzkim z większym poparciem Andrzej Duda
Brawo !!! Nie długo się dowiemy co to "Dobra Zmiana'Wszyscy lecimy Tupolewem ,tylko 10 mln z nas jes...
Guru Platformy Obywatelskiej oraz mędrzec Europy Lech Wałęsowicz.odebrał staranne wykształcenie . ...
Nie da się czterdziestu pięciu lat przespać na biurku. Nawet nie wiem, jak bardzo byś chciał i nie l...

Lokalne ogłoszenia drobne

09.07.2020 14:49 wrote:

Kupię praktycznie wszystko z Antyków, w każdym stanie, bez specyfikacji : Obrazy, Ikony, Porcelanę, Ceramikę, stare Szkło, przedwojenne Kry…

09.07.2020 09:24 Sprzedam umeblowane mieszkanie wrote:

Sprzedam umeblowane mieszkanie 48,8 m2, I piętro, pełna własność, 2 pokoje, piwnica, ul. Warzyńska, po generalnym remoncie w 2018 r.&nb…

02.07.2020 07:30 wrote:

Sprzedam dom wolnostojący, piętrowy, podpiwniczony o powierzchni 125 m2 ulokowany  na działce o rozmiarze 22 arów. Dom znajduje się  w miejs…

01.07.2020 14:37 wrote:

Jeśli remontujesz, zmieniasz wystrój, sprzedajesz albo kupiłeś mieszkanie, dom, wille, w której są Antyki, różne Poniemieckie przeróżne gra…