niedziela 08.12.2019

Imieniny: Marii Swiatozara

 

CZY W MALCZYCKIEJ PRZYCHODNI BĘDZIE KIEROWNIK?

1516142935373 16 31415 91 malczyce15 maja br. na wniosek wójta gminy Malczyce odbyła się sesja, na której procedowano jedną uchwałę dotyczącą powołania komisji konkursowej do wyłonienia kierownika SPZOZ Malczyce.

Należy przypomnieć, że po zwolnieniu pani kierownik SPZOZ Malczyce pod koniec marca 2018 r. Wójt zwrócił się do Rady Gminy, aby zgodnie z obowiązującymi przepisami podjęła odpowiednią uchwałę by jak najszybciej zapewnić ośrodkowi zdrowia normalne funkcjonowanie. Niestety radni nie chcieli tego zrobić mimo, iż zaraz po zwolnieniu kierownika i odmowy wypełniania swoich obowiązków przez jej zastępcę, nastąpiło celowe sparaliżowanie funkcjonowania przychodni, doprowadzając do tego, że pacjenci musieli ponosić 100% wydatków za wszystkie recepty oraz nie można było wystawiać skierowań do specjalistów. Aby temu przeciwdziałać trzeba było powołać jak najszybciej komisję konkursową wybierającą nowego kierownika.

- Kiedy Rada odmówiła podjęcia odpowiedniej uchwały, zadecydowałem powołać komisję konkursową w trybie natychmiastowym, zarządzeniem wójta. Wyszedłem z założenia, że skoro Rada Gminy nie chce tego uczynić to muszę sam wziąć na siebie odpowiedzialność i to uczynić. Niestety jak się okazało, niektórym radnym nie zależy w ogóle na interesie mieszkańców bo zamiast pomóc, złożyli doniesienie do Urzędu Wojewódzkiego, że wójt sam podjął taką decyzję bez Rady Gminy. Aby nie eskalować konfliktów postanowiłem unieważnić swoje zarządzenie i złożyć ponowny wniosek do rady gminy o powołanie takowej komisji - mówi wójt gminy Malczyce Piotr Frankowski.

15.05.2018 roku odbyła się sesja, na której Rada Gminy powołała komisję złożoną z kandydatów zgłoszonych na tejże sesji. Przewodnicząca Klubu Radnych Razem dla Gminy Malczyce Leokadia Gancarz złożyła wniosek o powołanie do komisji konkursowej radnej Jadwigi Forenc, która została powołana na stanowisko przewodniczącej komisji, pani Jolanty Klimkiewicz oraz dr Krzysztofa Gerca Jest to o tyle kontrowersyjne, że toczy się postępowanie wyjaśniające w prokuraturze i policji w Środzie Śląskiej, na wniosek Wójta Gminy Malczyce w sprawie działania m.in. przez Krzysztofa Gerca na szkodę ośrodka zdrowia w Malczycach. Ośrodek zdrowia w Malczycach jest po kontroli NFZ, również po doniesieniu poprzedniego kierownictwa SPZOZ. Kontrola, dotycząca okresu kiedy dr Krzysztof Gerc pracował na stanowisku zastępcy kierownika SPZOZ Malczyce, wykazała wiele uchybień, za które zostaliśmy ukarani finansowo.

W chwili obecnej wszelkie działania zmierzające do wyboru nowego kierownika leżą w rękach przewodniczącego komisji konkursowej Pani Jadwigi Forenc, która jak do tej pory, a minął już prawie miesiąc od jej wyboru nie podjęła żadnych działań zmierzających do wyłonienia nowego kierownictwa SPZOZ Malczyce.

- Po raz kolejny niektórzy radni przejawiają skrajnie nieodpowiedzialną postawę i działają na szkodę własnej społeczności. Taka sytuacja jest skandaliczna i nie sprzyja naszemu ośrodkowi, daje poczucie braku stabilności pracownikom i lekarzom, którzy nie wiedząc co się dalej będzie działo z ośrodkiem i jaki stosunek będzie miał do nich nowy kierownik mogą najzwyczajniej w świecie zrezygnować z pracy. Bardzo proszę panią radną Jadwigę Forenc o wypełnienie swojego obowiązku i wszczęcie procedur mających na celu powołanie kierownika placówki, aby przywrócić jej właściwe funkcjonowanie - podsumowuje wójt Frankowski.

Gmina Malczyce, fot. Piotr Zawadzki

Komentarzy (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację