DAWNY OBÓZ RAD W BŁONIACH (ciekawostka historyczna)

duma 0Odnalazł się unikalny album zawierający 86 zdjęć wykonanych w większości  na terenie nieistniejącego już obozu szkoleniowego Służby Pracy Rzeszy (Reichsarbeitsdienst) o nr 110/6 wybudowanego przy miejscowości Błonie (Gross Heidau) w gminie Miękinia.

 

Nieznany nam z imienia i nazwiska autor fotografii był szkolony na terenie obozu od 15 lutego 1943 r. do 15 stycznia 1944 r. Oprócz zdjęć pokazujących baraki, sceny z życia i pracy (zapewne wykonywanej w najbliższej okolicy) znalazły się w nim także portrety, zdjęcie grupowe znajomej rodziny z Lutyni (Leuthen) oraz panorama Lutyni i droga prowadząca na stację do Miękini (Nimkau).

Po odbytym szkoleniu autor albumu został wcielony do Wehrmachtu, przeszedł szkolenie artyleryjskie w Kostrzynie i w końcowej fazie wojny brał udział w obronie Berlina o czym świadczą fotografie wykonane w marcu 1945 r. Wiemy, że przeżył wojnę i po jej zakończeniu trafił do niewoli rosyjskiej. O dziwo został z niej zwolniony i ostatnie zdjęcie zamieszczone w tym zbiorze pochodzi z tego okresu – maja 1948 r.

Sam album od strony wizualnej nie wyróżnia się niczym szczególnym. Okładki wykonano z grubego kartonu obciągniętego płótnem. Front ozdobiono malowanym na granatowo kwadratem wykonanym z marszczonej skóry. W środku umieszczono 11 kart z grubego, czarnego kartonu. Większość fotografii została opatrzona podpisami. Zachowała się także cena napisana od wewnętrznej strony ołówkiem: 4,5 marki.

Co ciekawe obóz w 1945 r. został zajęty przez Armię Czerwoną, która jakiś czas po zakończeniu działań wojennych miała przetrzymywać na jego terenie swoich żołnierzy oskarżonych o różne przestępstwa. Obecnie teren byłego obozu jest porośnięty lasem a pamiątką po dawnych barakach są zachowane w niektórych miejscach ceglane schody i fundamenty. Do niedawna znane były tylko nieliczne pocztówki ukazujące wygląd założenia.

dr Paweł Duma (ARCHIWUM ŚREDZKIE){jcomments on}

duma 1

duma 2

duma 3

duma 4

Komentarzy (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację