JUTRO POLICYJNE KONTROLE NA DROGACH POWIATU

1 223035Jutro (18 maja) od wczesnych godzin rannych do wieczora, funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Środzie Śl. prowadzić będą działania kontrolne pod kryptonimem „Pieszy kontra pojazd”.

 

Ich głównym celem będą kontrole drogowe pod kątem przestrzegania przepisów zarówno przez kierujących, jak też pieszych, a w szczególności wzajemne relacje kierujący - niechronieni uczestnicy ruchu drogowego.

Policjanci podczas działań kontrolować będą kierujących pod kątem stosowania się przez nich do obowiązujących przepisów ruchu drogowego wobec pieszych. Ale również od pieszych funkcjonariusze egzekwować będą stosowanie się do przepisów, w tym do stosowania elementów odblaskowych. Kierujący, którzy usiądą za kierownicę samochodu pod wpływem alkoholu muszą liczyć się z surowymi konsekwencjami.

- Pieszego określa się mianem niechronionego uczestnika ruchu drogowego. W zderzeniu z pojazdem nie chronią go, jak w przypadku kierowcy i pasażerów, poduszki powietrzne, pasy bezpieczeństwa, czy karoseria samochodu. Pieszy nie korzysta też z kasku ochronnego i ewentualnie ochraniaczy, jak rowerzysta, motorowerzysta, czy motocyklista. Jego jedyną ochronę stanowi ostrożność i stosowanie się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego, ale także elementy odblaskowe … o ile będzie o nich pamiętał. Pieszy w starciu z wielokrotnie cięższym i szybszym pojazdem praktycznie nie ma szans. Dlatego też policjanci z Ogniwa Ruchu Drogowego średzkiej komendy regularnie prowadzą działania ukierunkowane na podniesienie poziomu bezpieczeństwa tej właśnie grupy użytkowników dróg - podkreśla Marta Stefanowska, oficer prasowy KPP w Środzie Śl.

(rol/ms) fot. policja.pl

Komentarzy (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację