poniedziałek 16.12.2019

Imieniny: Albiny Zdzislawy

 
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 147.

KIEDY RUSZY ROZBUDOWA PRZEDSZKOLA W SZCZEPANOWIE?

przedszkole szczepanowMarzec i kwiecień, to gorący okres dla rodziców maluchów rozpoczynających swoją przygodę ze żłobkiem czy przedszkolem. W tym czasie najczęściej w placówkach oświatowych prowadzone są nabory. W tej sprawie skontaktowali się z nami rodzice ze Szczepanowa.

 

- Dziecko mojej siostry, które ma 2.5 roku uczęszcza do żłobka w Szczepanowie. Siostra wychowuje je samotnie, łączy wszystkie obowiązki z pracą, bo przecież musi jakoś się utrzymać. I nagle się okazało, że pomimo obietnic burmistrza nie otworzono rekrutacji do grupy trzylatków w przedszkolu. Kierownictwo tłumaczy się, że nadal nie wybudowano dodatkowej sali, w której dzieci mogłyby przebywać. Była to obietnica burmistrza, która miała zostać spełniona już w 2017 roku – napisał do nas w tej sprawie czytelnik.

Jak dodaje mężczyzna, oburzający jest natomiast fakt, że w najlepsze trwa rekrutacja do grupy sześciolatków. Są to dzieci, które zdaniem mężczyzny, spokojnie już mogą iść do szkoły.

- Jaką alternatywę przedstawia się mojej siostrze i innym rodzicom? Staranie się i miejsca w przedszkolu w Środzie Śląskiej? Sama taka propozycja jest absurdalna, albowiem miejsca w Środzie się magicznie nie rozmnożyły i z pewnością te placówki nie pomieszczą dodatkowych 17 dzieci. Po drugie, w jaki sposób siostra ma dostarczać dziecko do Środy Śląskiej na 8 rano przy tak słabej siatce połączeń ŚKP w godzinach porannych pamiętając o tym, że jeszcze pracuje i na 8 musi być spowrotem na stacji PKP? A może burmistrz zapewni specjalne kursy busa który dowoził by rodziców z dziećmi i odwoził ich spowrotem do Szczepanowa? Jak można w ogóle proponować taką przerwę? Przecież dzieci już się zaaklimatyzowały, przyzwyczaiły do miejsca, rówieśników i opiekunek – pyta mieszaniec Szczepanowa. - Liczę, że zajmą się państwo tą sprawą, chociażby przez wzgląd na to, że chodzi o bezbronne dzieci, a także na to, że polityka prorodzinna to jeden ze sztandarów rządzących naszą gminą – dodaje.

Rozbudowa przedszkola - dwuetapowa inwestycja

Temat przedszkola w Szczepanowie został poruszony między innymi podczas sesji Rady Miejskiej 28 marca tego roku.

- Jesteśmy w toku inwestycji. Projekt został przygotowany przez panią projektant w ciągu 2,5 miesiąca, rada przyznała pieniądze i to jest kwestia tak naprawdę kilku miesięcy, kiedy sytuacja zacznie się normalizować – mówił wówczas burmistrz Środy Śląskiej, Adam Ruciński. - Nie chcę, żeby z tego powodu były jakieś konflikty, bo w tej kadencji zauważyliśmy problem. Bo ten problem był oczywisty, ale w poprzedniej kadencji dobudowano po jednym oddziale - wyjaśniał włodarz gminy.

Jak dodał burmistrz – wierzę, że problem zostanie rozwiązany w tej i następnej kadencji, bo będzie to dwuetapowy rozwój tego przedszkola. Podkreślając doskonałe położenie placówki, świetny budynek ze stołówką, jak również doświadczoną kadrę pracującą w placówce.

Jestem zmuszony zareagować

Tuż po zamieszczeniu na naszej stronie materiału z marcowej sesji Rady Miejskiej, skontaktował się z nami kolejny mieszkaniec Szczepanowa.

- Jestem zmuszony zareagować na zamieszczony przez Państwa materiał. Pan burmistrz Adam Ruciński robi to co każdy polityk potrafi najlepiej - zrzuca winę na poprzednią ekipę nie bacząc na swoje obietnice sprzed lat. Chwali się, że teraz podjął kroki, bo problem jest mu znany, projekt powstał w ekspresowym tempie, jest finansowanie, itp itd. Pytam więc - dlaczego w tej gminie kopie się studnie, gdy pożar strawił już niemal wszystko? Dlaczego tak późno obudzono się i pomyślano o realizacji tej niezmiernie ważnej inwestycji? Były ważniejsze? - pyta mężczyzna.

Jak podkreśla w wiadomości zaniepokojony rodzic, z dniem 31 lipca jego trzyletnie dziecko uczęszczające do żłobka w Szczepanowie zostaje pozbawione opieki.


- Tak, pozbawione, bo nie ma w gminie takiej placówki, która przyjmie z dnia na dzień siedemnaścioro nowych dzieci. Będę zmuszony zrezygnować z pracy, aby dzieckiem się opiekować. Już w 2016 roku burmistrz na łamach lokalnej gazety znał problem i obiecał, że przedszkole zostanie rozbudowane, w 2017 lub najpóźniej w 2018 roku. Na zdrowy rozsądek myślałem, że inwestycja będzie realizowana w pierwszym półroczu aby zapewnić dzieciom ciągłość opieki (przerwa wakacyjna jest w lipcu). Mamy już kwiecień, nie ma firmy która podjęłaby się realizacji tej inwestycji w tak krótkim czasie, to jest nierealne. Ja proszę o jasne wytłumaczenie - skąd to opóźnienie? Bo ja tego nie rozumiem – dodaje mężczyzna.

16 kwietnia zakończenie przetargu

20 lutego tego roku gmina Środa Śląska ogłosiła pierwszy przetarg na roboty budowlane. Zarówno do pierwszego, jak i drugiego przetargu nie zgłosił się żaden wykonawca. Dziś upływa termin zakończenia trzeciego już przetargu.

- Punktem wyjścia do prowadzonych działań jest rostrzygnięcie ogłoszonego przetargu. Rozbudowa przedszkola w Szczepanowie jest dla nas inwestycją priorytetową. Staramy się, żeby inwestycja była wykonana jak najszybciej, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że jest to dla rodziców kłopotliwa sytuacja – wyjaśnia Krzysztof Peryga, dyretor Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych w Środzie Śląskiej. - Staramy się szukać innych rozwiązań, tak by pomóc w zaistniałej sytuacji wszystkim rodzicom trzylatków ze Szczepanowa – dodaje.

Dziś rostrzygnięcie trzeciego już przetargu na wykonanie robót. Jeśli wyłoniony zostanie wykonawca inwestycji, rozbudowana placówka najprawdopodobniej przyjmie trzylatków we wrześniu 2019 roku.

Inwestycja i zakres jej rozbudowy

- Przedmiotem niniejszego zlecenia jest wybudowanie obiektu budowlanego w ramach inwestycji pt.: "Rozbudowa przedszkola w Lokalnym Centrum Aktywności Wiejskiej w Szczepanowie" zlokalizowanego w Szczepanowie (55-300) przy ul. Średzkiej 19A, obręb Szczepanów 0023, wraz z zagospodarowaniem terenu i infrastrukturą techniczną oraz niezbędnym wyposażeniem w oparciu o dostarczoną dokumentację projektową i kosztorysową – czytamy w informacji na temat inwestycji.

Przeglądając wykaz robót budowlanych, które będą wykonane w I etapie inwestycji, znajdziemy takie prace, jak: wykucie otworu w ścianie zewnętrznej korytarza na szerokość projektowanych drzwi do korytarza, rozebranie warstwy zewnętrznej ściany segmentu B, jak również przebudowę sieci infrastruktury technicznej: przebudowanie odcinka kanalizacji deszczowej i przebudowę części kanalizacji deszczowej.

Prace obejmowac będą również budowę dodatkowego segmentu:

- Segment przedszkolny C, korytarz oraz szatnia dla dzieci - etap I. Powierzchnia użytkowa: 145,63 m^2 Kubatura: 760,00 m^3 . W etapie I realizacji inwestycji zostanie wybudowany korytarz, szatnia dla dzieci i segment przedszkolny C. W segmencie tym znajduje się sala zajęć dla 25 dzieci, toaleta dla dzieci i pomieszczenie pomocnicze. Projektowany budynek, funkcjonalnie połączony z istniejącym budynkiem L.C.A.W. w Szczepanowie jest parterowy z poddaszem nieużytkowym – czytamy w zamieszczonej informacji.

Poza pracami budowlanymi wykonane zostaną również prace związane z zagospodarowaniem terenu:

ukształtowanie terenu i ukształtowanie zieleni, wykonanie nawierzchni poliuretanowo-gumowej, nawierzchni z kostki betonowej i nawierzhcni trawiastej. Powstanie również ogrodzenie oraz elementy małej architektury, takie jak: kosze na śmieci oraz ławki.

Jakie będą dalsze losy przedszkola w Szczepanowie? Czy wyłoniony zostanie dziś wykonawca I etapu inwestycji? Jakie rozwiązania dla rodziców 3-latków znajdzie gmina Środa Śląska?

Do sprawy wrócimy.

(red), Fot. gz, prg

przedszkole szczepanow 1

przedszkole szczepanow

Komentarzy (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację