sobota 11.05.2024

Imieniny: Igi Ignacego

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

poleasingowe pl 970 250

Co nie tylko w maju w muzeum?

Skomentuj

 Otworzyliśmy nową wystawę pt. "CZAR STAREJ FOTOGRAFII". Z całego serca i z pełnym przekonaniem zapraszamy do jej obejrzenia. Ktoś musiałby się bardzo uprzeć, aby po jej obejrzeniu powiedzieć, że ta wystawa się nie podobała.

Ma ona taki klimat i urok, że nie chce się wychodzić z sali, w której jest prezentowana. Eksponowane są stare fotografie, spośród których najstarsze pochodzą z drugiej połowy XIX wieku, zaś najmłodsze z lat 50. wieku XX. Dla przypomnienia - początek fotografii, to 1839 r. Najstarsza z datowanych fotografii prezentowanych na naszej wystawie pochodzi z 1878 r., z warszawskiego atelier jednego z najsławniejszych pionierów polskiej fotografii Jana Mieczkowskiego. Eksponowane są przede wszystkim fotografie typu wizytowego (carte de viste), czyli fotografie atelierowe, wyróżniające się spośród zdjęć innego rodzaju, tematu i przeznaczenia specyficzną techniką wykonania, nadającą im elegancję i czarowny nastrój. Ponadto proponujemy zwrócić uwagę na fotografie studyjne rodzinne i okolicznościowe oraz zdjęcia wykonane przez wędrownych fotografów, robione najczęściej w plenerze lecz z wykorzystaniem tła malarskiego. Urok swój mają również, nieliczne na tej wystawie, "ustawiane" fotografie rodzinne wykonane przed domami i dworkami.

Ekspozycja uzupełniona jest zabytkowymi już sprzętami dawnej pracowni fotograficznej. Można zobaczyć kamerę fotogfraficzną firmy Globica z początku XX w., dawne studyjne aparaty fotograficzne typu miechowego, pulpit retuszerski, kopiarkę ciemniową, szklane klisze fotograficzne i kasety, obiektywy, "flesz" na magnezję, albumy na zdjęcia i album firmowy "Gevaert'a". Kolekcjonerem, który udostępnił naszemu Muzeum wymienione eksponaty oraz część swojej kolekcji starych fotografii jest Ryszard Żłobiński, który jest również jednym z kuratorów wystawy.

Ryszard Żłobiński jest mieszkańcem Środy Śląskiej, który w latach 60. był uczniem a później pracownikiem w zakładzie fotograficznym jednego z pionierów fotografii na Dolnym Śląsku Wacława Sikorskiego. Od ponad trzydziestu lat jest właścicielem tego zakładu. Prowadzi go wraz z żoną i córką Anną, która najprawdopodobniej kontynuować będzie pracę ojca. Poza tym, że jest zapalonym kolekcjonerem wszelkich materiałów i sprzętów fotograficznych, jest również świetnym fotografem, autorem zdjęć znajdujących się w kalendarzach i folderach promujących Środę Śląską i Ziemię Średzką. Zalicza się również do grona przyjaciół Muzeum.

Prezentowane na wystawie fotografie pochodzą z kolekcji Ryszarda Żłobińskiego, Olgi Saganowskiej, Anny Bystrzanowskiej, Bogdana Jasińskiego, Małgorzaty Boguckiej i Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu.

Kuratorzy wystawy: Ryszard Żłobiński i Małgorzata Bogucka.

 DRUGI RAZ NA LUDOWO!

Na Spotkanie Dziedzińcowe, którego gwiazdą będzie Kapela DOLNOŚLĄZACY  zapraszamy 4 maja (niedziela) o godz. 14.00. Myślę, że po niedzielnym obiedzie z przyjemnością posłuchamy, barwnej i energetyzującej, muzyki ludowej w wykonaniu tego znakomitego zespołu folklorystycznego.
Najprawdopodobniej będziemy mogli również wysłuchać recitalu Pawła Tumiły, grającego na saksofonie i pianinie.
Spotkanie realizowane jest we współpracy z Domem Kultury. 

 20. ROCZNICA ODKRYCIA SKARBU ŚREDZKIEGO

Skarb Tysiąclecia, czyli Skarb Średzki został odkryty 24 maja 1988 r. W związku z tym, że mija właśnie 20 lat od tego wydarzenia Muzeum Regionalne w Środzie Śląskiej (w którym skarb jest eksponowany) zaprasza do wspólnego uczczenia tego faktu. 16 maja o godz. 16.00 na dziedzińcu Muzeum obędzie się Konferencja poświęcona historii Skarbu Średzkiego. Prowadzić ją będzie dr hab. Artur Błażejewski (Instytut Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego) zaś wykładowcami będą: mgr Zbigniew Aleksy (Muzeum Regionalne w Środzie Śląskiej), mgr Grzegorz Borowski (Muzeum Regionalne w Środzie Śląskiej), prof. dr hab. Rościsław Żerelik (Instytut Archeologii Uniwersyteu Wrocławskiego), mgr Rainer Sachs (Konsulat RFN we Wrocławiu), dr hab. Jacek Witkowski (Instytut Historii Sztuki), mgr Elżbieta Gajewska-Prorok, mgr Jacek Witecki (Muzeum Narodowe we Wrocławiu), M.A. Maria Sturzebecher (Museum Alte Synagoge der Stadt Erfurt), dr Maciej Trzciński (Muzeum Miejskie Wrocławia).

Konferencji towarzyszyć będzie plenerowa wystawa prasowa, której tematem będzie oczywiście Skarb Średzki i jego zagmatwana historia. Wystawa powstała dzięki współpracy i uprzejmości Biblioteki Pu8blicznej w Środzie Śląskiej i jej pracowników.

Konferencja pod patronatem Starosty Powiatu Średzkiego Śląskiego Sebastiana Burdzy i Burmistrza Środy Śląskiej Bogusława Krasuckiego.

NOC W MUZEUM

Podobnie jak w roku ubiegłym, w tym roku również zapraszamy do spędzenia nocy w Muzeum Regionalnym w Środzie Śląskiej. W nocy z 17 na 18 maja Muzeum będzie czynne od 20.00 do 03.00. Zapraszamy do bezpłatnego, nocnego zwiedzania wystaw muzealnych. Ponadto proponujemy projekcje filmu uczeń mistrza Teofila  o renowacji i konserwacji Skarbu Średzkiego zaś o godz. 22.00 zapraszamy do Jazzowej Kawiarenki organizowanej przy współpracy z Domem Kultury. Tym razem pod gwiazdami (dziedziniec Muzeum) napijemy się kawy słuchając Anny Rejdy śpiewającej w klimacie bossa novy przy akompaniamencie gitarzysty Marcina Nowaka. Wstęp do Kawiarenki -  tradycyjne już 10 zł.

Bilety - wejściówki do Kawiarenki można nabyć w kasie Muzeum oraz w sekretariacie Domu Kultury. Ponieważ ilość miejsc na dziedzińcu jest ograniczona uprzejmie prosimy o wcześniejsze nabywanie wejściówek lub rezerwację miejsc.

 MALARSTWO I  RYSUNEK TERESY BUCZYŃSKIEJ oraz 100 NAJSŁYNNIEJSZYCH ODKRYĆ ARCHEOLOGICZNYCH W CHINACH W XX WIEKU

 Już 31 maja i 1 czerwca, w ramach obchodów Dni Środy Śląskiej, otworzymy kolejne wystawy w Muzeum. Pierwsza z nich prezentować będzie twórczość plastyczną znanej wrocławskiej artystki, pochodzącej ze Środy Śląskiej, Teresy Buczyńskiej.
Pani Teresa jest osobą niezwykłą i niezwykła jest jej twórczość o czym będzie można przekonać się oglądając wystawę i uczestnicząc w wernisażu 31 maja o godz. 11.00. Prezentowane będą przede wszystkim portrety, w tym wiele portretów mieszkańców Środy Śląskiej. Autorka przygotowuje niespodziankę w postaci specjalnie do tej wystawy malowanej pracy, będącej wyrazem szacunku i miłości dla naszego miasta. Innym prezentem wernisażowym będzie taniec flamenco w wykonaniu samej artystki i jej przyjaciółki. Myślę, że nie trzeba bardziej zachęcać. Po prostu przyjdźcie.

Druga wystawa, to fotografie obrazujące najważniejsze odkrycia archeologiczne, które miały miejsce w Chinach w XX wieku oraz kilkanaście bardzo starych i bardzo cennych eksponatów z tych odkryć pochodzących. Otwarcie tej ekspozycji - 1 czerwca 2008 r.

 W imieniu dyrektora Muzeum Regionalnego w Środzie Śląskiej  Grzegorza Borowskiego i wszystkich pracowników zapraszam.

Małgorzata Bogucka




Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )


Ja Wam naprawde wspolczuje. Daliscie sie wciagnac w telewizyjna narracje obrzucania sie blotem przez politykow zarowno ...
Bardzo ciekawe przesłaniem widzę w Twoim komentarzu, bo jest Bóg, Ojczyzna, oskarżenia, poniżenie, nienawiść, złorzeczenie. A ...
Aleksandra Perużyńska Nowi radni Rady Powiatu wybrani!
Jak można głosować na zdrajców Polski na ludzi którzy nawołują do wojny którzy chcą odebrać nam ...

Lokalne ogłoszenia drobne

06.05.2024 04:43 wrote:

Kupię przeróżne Antyki / Starocie z Domu, Mieszkania, Strychu, Willi ...Mniejsze Meble, Obrazy i Obrazki, Ikony, Porcelanę, Kilimy, Lampy, Sreb…

21.04.2024 10:58 wrote:

Kupię stare krajalnice do mięsa z kołem zamachowym na kolbe, wagi sklepowe oraz inne pamiątki z przedwojennych sklepów mięsnych oraz masarni. Pł…

19.03.2024 15:58 wrote:

Sprzedam mieszkanie 76,02m2 w Środzie Śląskiej przy ul. Jesionowej. Mieszkanie prawie w całości wykończone. https://www.otodom.pl/pl/oferta/mies…

20.02.2024 19:12 wrote:

Kupię kable płaskie podtynkowe 3x1,5 i 3x 2,5  20 rolek. Tel 500 844 143…

handlo

glory

ogrody pawlowski trawniki www


Nie przegap tych artykułów.