W październiku ma wejść ustawa, która zmieni oznakowania na dystrybutorach paliw i tzw. "pistoletach" w całej Unii Europejskiej. Także nowe pojazdy obok wlewu paliwa będą musiały posiadać nowe wzory.
Nowe tabliczki mają obowiązywać także w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Macedonii, Serbii, Szwajcarii i Turcji. Czy to rozwiązanie pomoże użytkownikom pojazdów uniknąć pomyłek? O tym przekonanym się już 12 października, bo do tego dnia wszystkie stacje mają być już oznaczone nowymi skrótami.
- kółko dla benzyny - litera E to skrót od etanolu, liczba obok to maksymalna procentowa zawartość etanolu w paliwie zalecana do użycia w pojeździe, np. E5, E10;
- kwadrat dla oleju napędowego - litera B oznacza bio-diesel, zaś wartość obok to maksymalna zawartość procentowa bio-diesla w paliwie dopuszczalna do użycia w pojeździe, np. B7, B10; kwadrat; kwadrat używany jest także dla XTL, który jest parafinowym olejem napędowym, wytwarzanym z surowców odnawialnych lub kopalnych innych niż ropa naftowa;
- romb dla paliw gazowych - informacja wewnątrz znaku określa czy pojazd może być napełniony wodorem (H2), sprężonym gazem ziemnym (CNG), skroplonym gazem ziemnym (LNG) lub gazem płynnym (LPG).
(kb) fot. zdj. ilustracyjne