PODZIĘKOWAĆ MAMIE ZA TO, ŻE PO PROSTU JEST...

mothers day background 3389671 960 720Choć zapewne każdy z nas pamięta jeszcze szkolne przedstawienia wystawiane specjalnie dla wszystkich mam, a mama pamięta bukiety i życzenia, jakie otrzymała od swoich pociech, to czy każdy wie skąd pochodzi owe święto?

 

Gdy zaczniemy się zastanawiać, kiedy zaczęto obchodzić Dzień Matki, pewnie mało kto wie, że to święto ma swoje początki w czasach starożytnych Greków i Rzymian. Co prawda było ono nieco inaczej rozumiane, ponieważ wtedy nie tyle oddawano cześć matkom, a raczej boginiom, które były symbolem płodności i urodzaju. Wraz z rozwojem religii chrześcijańskiej i potępianiem kultu bogów, święto na jakiś czas przestało być praktykowane.

Zwyczaj ten na nowo powrócił w XVII-wiecznej Anglii, jednak pod zmienioną nazwą „Niedziela u matki”. Początkowo co roku w czwartą niedzielę postu odprawiano modły w najbliższej katedrze. W zwykłe niedziele odbywały się one w pobliskich kościołach. Dzień, w którym obchodzono to święto, był wolnym od pracy. Do tradycji należało także składanie podarunków, takich jak kwiaty i słodycze. Zwyczaj przetrwał do XIX wieku. Wybuch I, a później II wojny światowej spowodował zaprzestanie obchodzenia święta matki. Ponownie zaczęto go obchodzić dopiero po zakończeniu II wojny światowej.

Te dzieje dotyczą Dnia Matki w odniesieniu do Europy. Nieco inaczej historia tego święta wygląda w Stanach Zjednoczonych. W 1858 roku amerykańska nauczycielka Ann Maria Reeves Jarvis ogłosiła Dni Matczynej Pracy, zaś od 1872 roku Dzień Matek dla Pokoju promowała Julia Ward Howe. Annie Marie Jarvis, córce Ann Jarvis, w 1905 roku udało się ustanowić Dzień Matki. Z czasem zwyczaj ten rozpowszechnił się na niemal wszystkie stany, a w 1914 roku Kongres Stanów Zjednoczonych uznał przypadający na drugą niedzielę maja Dzień Matki za święto narodowe.

W Polsce Dzień Matki przypada na 26 maja, jednak nie w każdym kraju to święto obchodzone w tym samym czasie. Najszybciej obchodzone jest w Norwegii, bowiem już w drugą niedzielę lutego. W wielu krajach Dzień Matki pokrywa się z Dniem Kobiet, jest tak np. w Armenii, Bułgarii, Kazachstanie, Macedonii, Czarnogórze, Rosji czy w Wietnamie. 1 czerwca w Mongolii świętują nie tylko matki, ale również dzieci, ponieważ obchodzi się tam wtedy także Dzień Dziecka. Najpóźniej Dzień Matki obchodzony jest w Indonezji i wypada 22 grudnia.

Jednak najważniejsze jest, by w tym dniu pamiętać o matce, by szczególnie docenić jej trud, który wkłada w nasze wychowanie oraz, aby podziękować jej za to, że po prostu jest.

(ml) fot. pixabay

Komentarzy (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację