Znana zapewne niemal wszystkim naszym czytelnikom średzka artystka Małgorzata Bogucka, która brała udział w wielu wystawach w Polsce, teraz zaprezentuje swoje prace malarskie i graficzne w Czechach.
16 kwietnia w Galerii Miejskiej w Otrokovicach (Czechy) odbędzie się wernisaż wystawy "Księga Małgorzaty. Malarstwo i rysunek Małgorzaty Boguckiej", organizowanej we współpracy miasta Otrokovice, Otrokovickiego Centrum Kultury BESEDA i Muzeum Regionalnego w Środzie Śląskiej.
Co będzie można zobaczyć na wystawie? O tym opowiada sama autorka: „Księgę Małgorzaty” tworzą prace malarskie i graficzne, z których każda jest opowieścią. Kiedy maluję, nie wystarcza mi kompozycja, barwa, plama czy rysunek. Muszę opowiadać. Im dłużej i precyzyjniej pracuję nad obrazem, tym więcej treści on w sobie zawiera. Zawsze jednak jest to jedna opowieść – moja. Odbiorcy mojej twórczości, patrząc na mój obraz, na jego poszczególne fragmenty, mogą snuć opowieść własną lub zasugerować się tytułem i poddać się mojej.
Moje prace często opiniowane są jako prace ilustracyjne. Nie przeszkadza mi to. Przed krytycznym okiem patrzącego odkrywam cały warsztat i odczuwam ogromną satysfakcję, kiedy widzę, ile czasu poświęca on mojemu obrazowi, jak blisko przysuwa twarz, żeby dojrzeć kreskę i jak długo potem jeszcze o nim myśli.
Wśród obrazów prezentowanych na wystawie są dwa tytułowe: „Księga Małgorzaty tom I” i „Księga Małgorzaty tom II”, stylem nawiązujące do kultury Średniowiecza, kiedy to kobieta nie miała wiele do powiedzenia, a tym bardziej do napisania. W obu obrazach tło stanowią zespoły liter, zdałoby się przypadkowo osadzonych, jednak zawarta jest w nich konkretna, krótka treść literacka, w każdym inna. Kiedy się w nie wpatrzyć, odkryją swoją tajemnicę.
MAŁGORZATA BOGUCKA
Urodziła się, mieszka i pracuje w Środzie Śląskiej. Od ponad trzydziestu lat zajmuje się działalnością artystyczną, kulturalną i oświatową. Jest inicjatorem i organizatorem imprez kulturalnych i artystycznych (plenery malarskie, wystawy, koncerty, wieczory autorskie, kameralne spotkania muzyczne, spektakle teatralne i kabaretowe, Święto Wina w Mieście Skarbów), autorką scenariuszy, scenografii teatralnych i kabaretowych, projektuje i wykonuje kostiumy historyczne i teatralne, projektuje foldery, katalogi i plakaty do wystaw, których jest kuratorem, prowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci i dorosłych. Malarstwem zajmuje się również od ponad trzydziestu lat. Preferowanymi przez nią technikami są: akryl, olej, akwarela tusz. Nieobca jej jest również plakatowa forma wyrazu artystycznego. Jest kuratorką wielu wystaw autorskich. Miała również swoje wystawy indywidualne, m.in.:
1988 – „Małgorzata Bogucka. Akwarele”, Wrocław
1989 – „Małgorzata Bogucka. Akwarele i inne”, Wrocław
1997 – „Z miłości do Aleksego. Plakat muzealny”, Środa Śląska
1998 – „Z miłości do Aleksego. Plakat muzealny”, Wrocław
2003 – „Oto ja”, plakat, malarstwo, kostiumy, Środa Śląska
2005 – „Claire de Lune”, akwarele, Środa Śląska
2007 – „Tajemniczy Ogród”, malarstwo, Środa Śląska
2009 – „Szepty”, malarstwo, Środa Śląska
2011 – „Widzę Was”, malarstwo, portret, Środa Śląska.
2013 - „Zapach zielonych jabłek”, malarstwo, Wrocław, Filharmonia Wrocławska
2014 - „Podwieczorek u Klary”, malarstwo. Grudziądz, Centrum Kultury TEATR
(z E. Gałustowem)
2014 - „Księga Małgorzaty”, malarstwo - Sobótka, Muzeum Ślężańskie
2016 - „Carnevale”, malarstwo i grafika – Międzyrzecki Ośrodek Kultury (z E.Gałustowem)
2016 – „Niech się spełni. Malarstwo i grafika Małgorzaty Boguckiej” – Muzeum Regionalne w Środzie Śląskiej
2017 – „A to moja bajka właśnie. Malarstwo i rysunek Małgorzaty Boguckiej” – Muzeum Regionalne w Barlinku
Jak już wspominaliśmy brała udział w wielu wystawach zbiorowych w całym kraju. Bierze udział w międzynarodowych plenerach malarskich. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce oraz za granicą (Niemcy, Austria, Australia, USA, Białoruś, Wielka Brytania, Francja i Włochy). W maju 2013 r. w Środzie Śląskiej otworzyła autorską Pracownię Artystyczną „NaPiętrze”.
(rol/mb) fot. zbiory M. Boguckiej / isz
1. <Lepszy dobór kadry....< To teoria, a praktyka jest taka, że UM zmienił się ...