czwartek 04.06.2020

Imieniny: Franciszka Karola

 

PRZEMYSŁAW BABIŃSKI: ZAMIERZAM KANDYDOWAĆ NA STANOWISKO BURMISTRZA

PBabinski 01Przemysław Babiński, były wiceburmistrz Środy Śląskiej opowiada o najbliższych planach związanych z jego udziałem w nadchodzących wyborach samorządowych. Tym samym o jego wizji rozwoju miasta i gminy.

 

Do połowy kadencji pełniłem funkcję wiceburmistrza Środy Śląskiej. Złożyłem rezygnację, ponieważ nie mogę pozwolić sobie na przedmiotowe traktowanie mieszkańców, a przede wszystkim ich zdrowia.

Do samorządu trafiłem z biznesu, gdzie przez czternaście lat pracowałem w dwóch korporacjach na stanowisku dyrektora. Obecnie jestem Prezesem Zarządu Grupy Zakupowej, która skupia ponad 30 firm w całej Polsce. Doświadczenia z biznesu postanawiam przenieść na funkcjonowanie samorządu.           

Rozwiązania problemów, które napotyka gmina Środa Śląska oraz najlepsze wzorce funkcjonowania Jednostek Samorządu Terytorialnego, możemy czerpać od najlepiej funkcjonujących regionów w Europie, jak i na całym świecie.

Odwiedziłem ponad 30 krajów Europy, Azji, Afryki i Ameryki Południowej i jestem przekonany, że wiele nowoczesnych rozwiązań, które są standardem w rozwiniętych krajach można śmiało przenieść na nasz grunt. Pozostaje tylko kwestia odpowiedniego zarządzania zespołem, budżetem i umiejętność podejmowania decyzji.

BRAK SZPITALA TO PROBLEM WSZYSTKICH

Nie może być tak, że w takim mieście jak nasze nie funkcjonuje szpital.

Sami z żoną oraz dziećmi korzystaliśmy wiele razy z byłego już szpitala. Biorąc pod uwagę możliwości finansowe, jakie posiada gmina Środa Śl. należy myśleć o podstawowych sprawach, takich jak szpital. Dzisiaj musimy jeździć do Wrocławia, Wołowa czy Brzegu Dolnego, stać w kolejkach czekając w nieskończoność. Dlatego uważam, że jest to absolutny priorytet.

Śledzę historię średzkiego szpitala. Wiem, że jest tam syndyk i wiem, że przekazał on tę placówkę zewnętrznej firmie, która chce tam prowadzić zakład opiekuńczo-leczniczy. Pewne jest, że dzisiaj ten budynek nie spełnia już standardów obiektu szpitalnego i nie ma co się łudzić, że powstanie tam choćby oddział pediatryczny.

Reasumując uważam, że należy wybudować nowy szpital. Nie musi on być samodzielny, ale pozostający np. pod zarządem większych szpitali np. z Wrocławia. Jednak właścicielem jego będzie Gmina Środa Śląska. Bez dwóch zdań powinien mieć oddziały ginekologiczno-położniczy, pediatryczny oraz SOR. Nie potrzebujemy dwustu łóżek. Gminę stać na obiekt optymalnie zaspakajający potrzeby zdrowotne mieszkańców. Jeżdżąc po Europie widziałem takie budynki i mam gotową koncepcję na jego wybudowanie.

OŚWIATA NA WYSOKIM POZIOMIE

Od wielu lat działam w szkolnej radzie rodziców, u córki i syna. Problemy placówek oświaty znam od wewnątrz. Na przykład budynek, w którym funkcjonuje Gimnazjum w Środzie Śl. nie nadaje się już do takich celów. W naszym Urzędzie Miejskim leży gotowa koncepcja, która została opracowana pod moim kierownictwem. Wraz z dyrektorami szkół i nauczycielami dyskutowaliśmy, jak powinien wyglądać budynek gimnazjum. Byłaby to szkoła podstawowa spełniająca normy europejskie, byłby to obiekt niskoenergetyczny, z wyposażeniem najlepszych standardów. Lokalizacja budowy ma mieć miejsce na "Kajakach" tuż obok Średzkiego Parku Wodnego. Nie byłoby tak, że dzieci musiałyby tracić czas na dojście czy dojazd na pobliski basen i obiekty sportowe.

Mało tego, nieporozumieniem jest, że skoro Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych należy do starostwa, to tylko ono powinno się nim zajmować. Ta szkoła istnieje w naszym mieście, uczy się tam nasza młodzież i gmina również powinna zajmować się jej wsparciem. Współpracując z organem prowadzącym, powiatem, Gmina Środa Śląska powinna wspierać finansowo szkoły średnie w mieście. W szkołach tych kształtuje się przyszła elita intelektualna tej gminy. Na inwestycjach w młodzież, gmina na pewno nie może oszczędzać. Piastując urząd burmistrza dopilnuję tego.

LIPNICA Z KANALIZACJĄ

Problem z kanalizacją w Lipnicy istnieje od wielu lat. Rozmawiałem jakiś czas temu z mieszkańcami i otrzymałem wyraźny sygnał: Miejscowość, z której cała gmina czerpie wodę nie ma kanalizacji. Jest to sytuacja kuriozalna i dlatego jest to bezwzględny priorytet.

ŚRODA DLA ROWERZYSTÓW

Dzisiaj do Środy Śląskiej prowadzi kilka ścieżek rowerowych, ale bezpieczny przejazd rowerem przez samo miasto jest niemalże niemożliwy. Rowerzyści muszą jeździć po chodnikach, bo osoby podejmujące decyzje o budowie tych ścieżek sami na rowerach niestety nie jeżdżą.

Środa Śl. jako miasto historyczne powinno być otwarte dla turystów na rowerach, którzy w ten sposób podróżują. Władze miast na zachodzie Europy już dawno przystosowały infrastrukturę drogową do poruszania się rowerami i w Gminie Środa Śląska należy zrobić to samo.

Jako burmistrz we współpracy z zakładami strefy ekonomicznej wybuduję drogę rowerową, tak, aby dać pracownikom możliwość dojazdu do pracy rowerem. Zniweluje to problem korków w mieście oraz przyczyni się do poprawy zdrowia mieszkańców.

LAMPY, LAMPY, LAMPY…

Niezrozumiałe jest dla mnie wieszanie w każdej miejscowości lamp oświetleniowych, prawie na każdym słupie. To jakaś fobia osoby, która bojąc się czegoś chce wszystko oświetlić. W Komornikach na przykład stoi kilkanaście lamp, które oświetlają pole! Burmistrz wydaje Nasze pieniądze, pieniądze podatników. Tak nietrafione inwestycje są wynikiem podejmowania decyzji siedząc za biurkiem, a nie wizyt w terenie. Jako ekonomista i przedsiębiorca zanim wydam złotówkę, to oglądam ją dwa razy. Rozsądek i świadome gospodarowanie publicznymi pieniędzmi są najważniejsze w podejmowaniu decyzji o inwestycjach.

PODSUMOWUJĄC...

Budowa szpitala i szkoły, to obecnie dwa najważniejsze priorytety dla miasta i gminy. Jest też mnóstwo innych, które należy realizować. Ale, aby gmina mogła się rozwijać, musi być zapewniona edukacja. Dzieci i młodzież są przyszłością naszego świata.

Opieka zdrowotna w mieście przede wszystkim musi być. I to na najwyższym poziomie, tak, aby nikt nie musiał obawiać się o to czy pomoc zostanie mu udzielona teraz, czy za kilka godzin.

Szanowni Państwo, moje doświadczenia z biznesu oraz działalności w samorządzie mam zamiar w pełni wykorzystać, aby zapewnić Gminie Środa Śląska rozwój - tak, aby to średzkie szkoły zajmowały najwyższe miejsca w rankingach, żeby mieszkańcy mieli zapewnioną profesjonalną opiekę medyczną, a przedsiębiorstwa, których właścicielami są mieszkańcy gminy, dominowały w tworzeniu gospodarki Naszego regionu.

                                                                                                          Przemysław Babiński

Koncepcja budynku szpitala.

szpital

Source: POSSILPARK HEALTH & CARE CENTRE, GLASGOW

 

Koncepcja budynku szkoły podstawowej.

szkola

Fot. UM

PBabinski 01

Fot. WK

Komentarzy (1)

This comment was minimized by the moderator on the site

Panie, może i przyszły BURMISTRZU? - Przemysławie Babiński. Pozwoli Pan, że dopytam,
- A co z chodnikami, które już ponad 40 lat Gmina nie potrafi wykonać?
- A co z chodnikami po których niebezpiecznie chodzić - szczególnie kobietom?
- Czy będzie Pan za zbudowaniem spowalniaczy prędkości na średzkich ulicach, bo często niebezpiecznie jest przez nie przechodzić, nawet na pasach?
- Czy będzie Pan dbał o to, aby Straż Miejska wykonywała swoje...

Panie, może i przyszły BURMISTRZU? - Przemysławie Babiński. Pozwoli Pan, że dopytam,
- A co z chodnikami, które już ponad 40 lat Gmina nie potrafi wykonać?
- A co z chodnikami po których niebezpiecznie chodzić - szczególnie kobietom?
- Czy będzie Pan za zbudowaniem spowalniaczy prędkości na średzkich ulicach, bo często niebezpiecznie jest przez nie przechodzić, nawet na pasach?
- Czy będzie Pan dbał o to, aby Straż Miejska wykonywała swoje założone zadania tak, do których była powołana?
- Mieszkańcy chętnie by usłyszeli, jak długie terminy na rozmowy z nimi Pan przewiduje - 1 - 2 - 3 a może 4 tygodnie?
- Mieszkańcy pewnie chcieliby też wiedzieć, czy słuchać ich Pan będzie do wyborów i miesiąc po, czy wtedy już Pan o nich zapomni? Bo smutne doświadczenia z mają i to już od dawna.

Pewnie teraz dostanie pan więcej pytań, proszę pamiętać, że uczciwość pomaga zespaja!
Życzę powodzenia

Czytaj więcej
Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

Najbliższe wydarzenie

Wydarzenie zacznie się za:

Najnowsze artykuły

Koronawirus / statystyki:

Najnowsze komentarze

Roman Edmund Orlik - Największy as pancerny w historii Polski. Czy o nim uczą w średzkich szkołach?...
Brawo Miasto Skarbów i Marketów
TAK SIĘ BAWI SZLACHTA......
Czaskalski - Dwie lewe ręce i taśma klejaca

Lokalne ogłoszenia drobne

31.05.2020 07:23 wrote:

Poszukuję instruktora tańca na już głównie chodzi mi o pierwszy taniec weselny kontakt e-mail magdalena20@spoko.pl …

28.05.2020 11:45 wrote:

Sprzedam działkę budowlaną nr 138/6 położoną w Szczepanowie przy ul.Lipnickiej 16. o powierzchni 2500 m2. Działka nie jest uzbrojona. Cena …

25.05.2020 12:32 wrote:

Wynajmę 3 pokojowe mieszkanie w bloku na parterze w centrum Środy Śląskiej, umeblowane, z balkonem. Kontakt tel. 601-393-425…

22.05.2020 08:55 wrote:

mieszkanie własnościowe, pokój słoneczny, umeblowany, w mieszkaniu wszystkie media, kuchnia, łazienka, balkon.  tel. 790 618 688…