×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 147.

STRAŻACY APELUJĄ: NIE WYPALAJ TRAW

osp miekiniaCo roku w okresie wiosenno-letnim jednostki straży pożarnej wyruszają nawet kilkukrotnie do pożarów traw. Tymczasem zgodnie z ustawą o ochronie przyrody proceder ten jest zagrożony karą aresztu lub grzywny.

 

Łagodna zima i stosunkowo wysokie, jak na tę porę roku temperatury sprawiły, że w wielu miejscach dochodzi do pożaru traw. Najczęściej na skutek podpalenia. Jednak, jak przestrzegają strażacy, wypalanie suchych traw i pozostałości roślinnych może spowodować niekontrolowany rozwój pożaru.

- Wypalania roślinności na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych, trzcinowiskach lub szuwarach, w świetle ustawy dnia 16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody jest zabronione. Naruszenie powyższego zakazu podlega karze aresztu albo grzywny wymierzanej w trybie postępowania w sprawach o wykroczenia, a jeśli wypalanie spowodować może sprowadzenie niebezpieczeństwa powstania pożaru , które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach podlega odpowiedzialności karnej – wyjaśnia Dariusz Domaradzki, oficer prasowy KP PSP w Środzie Śląskiej.

Niekontrolowane wypalanie traw przyczynić może się nie tylko do przeniesienia pożaru na obszary leśne i budynki gospodarcze, ale także powoduje zadymienie i ograniczenie widoczności utrudniające ruch drogowy.

- Wypalanie traw i pozostałości roślinnych skutkuje wyrządzeniem znacznych szkód w ekosystemie roślinnym i zwierzęcym. Zwrócić należy uwagę, a badania naukowe to potwierdzają, że wypalanie traw nie przyczynia się do do znacznego użyźnienia gleby i szybszego  wzrostu plonów – wyjaśnia strażak. - Biorąc także pod uwagę fakt, że gaszenie pożarów traw angażuje znaczne siły  jednostek ochrony przeciwpożarowej i niesie za sobą znaczne koszty należy powstrzymać się przed tym niechlubnym procederem – dodaje.

(red), Fot. zdj. ilustracyjne

Komentarzy (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację