Niektórzy z nas, karmieni czarną legendą Napoleona w czasach PRL-u, pomimo upływu lat, dalej powtarzają bzdury o „polskim mięsie armatnim” Bonapartego...
Dlatego warto przytoczyć słowa wielkiego polskiego patrioty, więzionego przez czterdzieści lat w carskich kazamatach, majora Wincentego Łukasińskiego, że „Napoleon oszukał Polaków dla własnej korzyści, to nam powtarzają już milion razy i w różnych językach. Niech ten wierzy, kto chce. Tylko Polaki, których to bliżej interesuje, temu nigdy nie uwierzą!”
Warto też przypomnieć, że na wojnę 1812 r. przeciwko naszemu zaborcy, Rosji ruszyła cała zjednoczona Europa – i Niemcy też. Podczas odwrotu spod Moskwy przeszli na stronę rosyjską Prusacy i Yorck, ten sam, który targnął się w 1793 r. na Twierdzę Jasnogórską! W lutym 1813 r. Fryderyk Wilhelm III podpisuje tajny układ z carem Aleksandrem, zdradzając Napoleona i Polaków. Napoleon, jak Państwo zapewne wiecie, wkroczył do Neumarkt czyli Środy Śląskiej 30 maja 1813 r. eskortowany przez polskich szwoleżerów, na terytorium zdrajców (terytorium Prus) -jako zdobywca i twardą ręką rządził i dzielił!
Pomimo zmiennych losów Bonapartego, Polacy pozostali Mu wierni do końca. 30 marca 1814 r. szarżowali na huzarów pruskich przy rogatce Clichy, na przedmieściach Paryża.
Na zakończenie przytoczę część odezwy, którą skierował do swoich żołnierzy książę Józef Poniatowski: „Niosę wam najchlubniejszą, jedyną polskich rycerzy prawdziwie godną nagrodę, głos wdzięcznej Ojczyzny, że "JAK POLAK DLA OJCZYZNY SIĘ RODZI, TAK ZAWSZE DLA NIEJ UMIERAĆ JEST GOTÓW".
Najwyższy czas upamiętnić pobyt Napoleona i polskich żołnierzy w naszym Polskim mieście, stosowną tablicą umieszczoną we wnęce po zamurowanym oknie w ratuszu (na parterze, od strony pomnika Żołnierzom Polskim). Najlepiej by było już podczas tegorocznych obchodów święta miasta - 30 maja, kiedy to Bonaparte 195 lat temu o godz. 18.00 wjeżdżał przez Bramę Legnicką do Środy Śląskiej. Dla mnie, Polaka, to sprawa bardzo ważna zważywszy, że za odzyskanie niepodległości naszego państwa życie oddało 200 tysięcy Rodaków.
Jeżeli włodarze miasta i powiatu nie ufundują jej, stanę pod urzędem i będę żebrał z kapeluszem w ręce, aż uzbieram stosowną kwotę.
Woytek Kopacz
To jest doskonałe miejsce na umieszczenie tablicy upamiętniającej pobyt Napoleona w Środzie Śląskiej