Średzki kościół skrywa w sobie wiele tajemnic i ciekawostek architektonicznych. Zbudowany w XIII wieku najprawdopodobniej przez Henryka Brodatego, zaskakuje swoim niezwykłym kształtem, ale i kolejnymi rewelacjami.
W kolejnej części naszego cyklu poświęconego jednemu ze średzkich kościołów pw. Świętego Andrzeja Apostoła, opowiemy o niezwykłym elemencie architektonicznym, jaki odkryto w roku 2005.
- Były to badania archeologiczno-architektoniczne związane z wymianą posadzki. Dowiedzieliśmy się wówczas wielu nowych rzeczy związanych z dyspozycją kościoła, jego kształtem i architekturą, o czym wcześniej na łamach gazety Roland informowaliśmy - mówi dr Grzegorz Borowski, dyrektor Muzeum Regionalnego w Środzie Śląskiej.
I choć początkowo wydawało się, jak pisał również w latach 60-tych dr Kozaczewski, że XIII-wieczny kościół nie posiada elementów architektoniczno-rzeźbiarskich, podczas prowadzonych prac odkryto bardzo ciekawy element w podstawie jednego z filarów między nawą środkową, a nawą północną.
- Detal ten wieńczył gzyms filaru romańskiego z XIII wieku. W czasie barokowej przebudowy kościoła element został wykorzystany jako fundament jednego z barokowych filarów - dodaje dr Borowski.
Miejsce odkrycia zostało przeszklone, tak by każdy mógł obejrzeć XIII-wieczny element.
Miejmy nadzieję, że przy okazji kolejnych prac prowadzonych na terenie kościoła zostaną odkryte kolejne, tak ciekawe elementy.
(isz) fot. isz{jcomments on}
1. <Lepszy dobór kadry....< To teoria, a praktyka jest taka, że UM zmienił się ...