URZĄD MIEJSKI WS. LIKWIDACJI 5 LINII AUTOBUSOWYCH

ratusz0Stanowisko Urzędu Miejskiego w Środzie Śląskiej ws. decyzji POLBUS-PKS sp. z o.o. dot. likwidacji 5 linii autobusowych.

 

5 lutego br. do Urzędu Miejskiego w Środzie Śląskiej wpłynęło pismo Prezesa Polbus-PKS sp. z o. o. z dni. 31 stycznia br. Zostaliśmy w nim poinformowani o likwidacji 4 linii autobusowych tego przewoźnika. Ogromnym zaskoczeniem jest dla nas fakt, że jako powód tego posunięcia Prezes Krzysztof Balawejder podaje utworzenie Średzkiej Komunikacji Publicznej. W piśmie POLBUS-PKS czytamy, że „linie autobusowe, które zostały uruchomione przez Urząd Miejski w Środzie Śląskiej dnia 30.01.2018. w istotny sposób kolidują z połączeniami realizowanymi przez naszą Spółkę na terenie Gminy Środa Śląska i Powiatu Średzkiego”.

Pan Prezes podaje również w piśmie połączenia, które zostaną zlikwidowane. Co istotne – tylko dwie z podanych pięciu linii pokrywają się z kursami Średzkiej Komunikacji Publicznej: Środa Śląska – Rzeczyca i Środa Śląska - Kobylniki. Na pozostałych liniach: Środa Śląska – Miękinia, Środa Śląska – Wojczyce, Juszczyn oraz w szczególności Środa Śląska – Wrocław Średzka Komunikacja Publiczna nie prowadzi kursów. Niezrozumiałym jest tym samym fakt podawania informacji, jakoby uruchomienie komunikacji gminnej na terenie Gminy Środa Śląska miało wpłynąć np. na kursy do i z Wrocławia. Nieprawdą jest również stwierdzenie, iż gminna komunikacja koliduje z kursami na terenie Powiatu Średzkiego, ponieważ Gmina Środa Śląska nie ma żadnego prawa prowadzenia kursów poza swoim terenem.

Dodatkowo zaznaczamy, iż podana w piśmie relacja Środa Śląska – Wojczyce Juszczyn obejmuje co prawda teren Gminy, jednak wprowadzenie kursów ŚKP na tej linii jest planowane w II etapie trwania projektu, a więc dopiero za 7,5 miesiąca.

Jesteśmy oburzeni faktem, iż niezrozumiałe i nielogiczne dla nas decyzje Prezesa POLBUS-PKS tłumaczone są działaniami Gminy Środa Śląska. Gminna komunikacja zbiorowa powstała, by zabezpieczyć interes Mieszkańców, tymczasem działania PKS-Polbus są dowodem na absolutne ignorowanie potrzeb pasażerów oraz lekceważenie osób, które wykupiły bilety miesięczne w POLBUS-PKS i zostały zaskoczone decyzjami POLBUS-PKS praktycznie z dnia na dzień.

Uważamy, że uruchomienie I etapu Średzkiej Komunikacji Publicznej stanowi pretekst dla Prezesa POLBUS-PKS do dalszej likwidacji wielu połączeń na terenie Gminy i Powiatu Średzkiego, co trwa już od kilku lat i jest elementem polityki przewozowej spółki POLBUS-PKS.

Urząd Miejski w Środzie Śląskiej

Komentarzy (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację