poniedziałek 25.05.2020

Imieniny: Borysława Grzegorza

Reklama na portalu

oraz w bezpłatnym wydaniu gazety - kontakt

Czy Pierwsze Komunie Święte się odbędą? (list do redakcji)

Czy Pierwsze Komunie Święte się odbędą? (list do redakcji)

28.03. 2020

- Jak wiadomo, maj to czas Komunii Świętej. Jak to będzie wyglądało? Czy przez tego wirusa księża wiedzą co zrobić w tej kwestii??? Czy się odbędą? Czy też nie? Wiadomo, że każdy rodzić już zaczął plany związane z komunią swojego dziecka. Proszę jako ojciec o dowiedzenie się czy już coś wiadomo. My, rodzice, chcielibyśmy wiedzieć szybciej, bo nie wiadomo czy rozdawać zaproszenia, czy rezygnować z zamówionych lokali. Musimy o tym wiedzieć dużo wcześniej. Niektórzy muszą dać znać do połowy kwietnia. Będę wdzięczny jak się czegoś dowiecie droga Gazeto Roland!

Stały Czytelnik, 23.03.2020 r.

Od redakcji. Zapytanie Pana skierowaliśmy do lokalnych parafii i rzecznika prasowego Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej. W tej trudnej sytuacji, która może ulec zmianie z dnia na dzień, odpowiedzi nie udało nam się uzyskać do wczoraj, kiedy to ukazał się oficjalnie wystosowany Dekret dotyczący uroczystości Pierwszych Komunii Świętych w 2020 roku:

1. W związku z licznymi zapytaniami duszpasterzy oraz zainteresowanych rodziców, dotyczącymi tegorocznych uroczystości Pierwszej Komunii Świętej w parafiach Archidiecezji Wrocławskiej, Arcybiskup Metropolita Wrocławski postanawia, że:

§1 - jeśli stan epidemii nie zostanie odwołany i dzieci nie wrócą do szkół, należy odwołać wszystkie uroczystości Pierwszej Komunii Świętej.

§2 - jeśli po oktawie Wielkanocy dzieci wrócą do szkół i stan epidemii zostanie odwołany, decyzję o przyjęciu Pierwszej Komunii Świętej należy pozostawić rodzicom w porozumieniu z księdzem proboszczem.

§3 - każdy przypadek należy rozpatrzyć indywidualnie, nie może decydować głosowanie lub wola większości.

2. Pozostałe kwestie pozostawiam roztropnej ocenie proboszczów parafii. Jest to spowodowane faktem, iż w tym momencie trudno jest przewidzieć jak będzie przebiegać stan epidemii oraz jakie będą podejmowane decyzje przez władze państwowe.

3. Proszę zatem, aby w porozumieniu z rodzicami oraz przestrzegając wszystkich rozporządzeń władz kościelnych i państwowych ustalić na szczeblu parafialnym najbardziej odpowiednie rozwiązania, które będzie można modyfikować wraz ze zmianami okoliczności wynikających z wprowadzonego stanu epidemii.

4. W przypadku kiedy dzieci wrócą do szkół, przestawiam do rozważenia przewielebnych proboszczów następujące możliwości:

§1 - w parafiach gdzie jest mała liczba dzieci do Pierwszej Komunii Świętej możne ona odbyć się w wyznaczonych terminach przy zachowaniu limitu dotyczącego zgromadzeń (pozwalając na późniejsze przystąpienie do tego sakramentu, tym którzy bardzo obawiają się zarażenia)

§2 - w parafiach gdzie jest większa liczba dzieci należy rozważyć możliwość udzielenia Pierwszej Komunii Świętej w mniejszych grupach lub nawet pojedynczo (także w dni powszednie Okresu Wielkanocnego) lub podjąć decyzję o przeniesieniu uroczystości na inny termin po ustaniu epidemii (dając jednak możliwość tym, którzy chcieliby przystąpić do Pierwszej Komunii Świętej już w Okresie Wielkanocnym)

§3 - dopuszczalne są również inne roztropne i zgodne z prawem kanonicznym oraz prawem państwowym rozwiązania, które będą bardziej odpowiednie dla potrzeb duszpasterskich konkretnej parafii.

 

dekret i komunia27032020 1

 

 
Komentarzy (7)

This comment was minimized by the moderator on the site

tak wyglada mój ukochany Wrocław w czasach zarazy...przejmujace i jednocześnie dajace nadzieję,że wyjdziemy z tego horroru cali i mądrzejsi o to doświadczenie...trzymajmy się i stosujmy do wszelkich zaleceń-nie czas na jałowe spory !!!
https://www.*******.*********?v=iKwoaG7anPY&feature=youtu.be

This comment was minimized by the moderator on the site

do obejrzenia na *******-Wrocław w cieniu ciszy...

This comment was minimized by the moderator on the site

Komunia powinna być przesunięta i nie tylko proboszcz parafii ma głos to rodzice powinni zabrać decydujący słowo to ich dzieci mogą się zarazić to nie jest zwykła grypa ze położy się weźmie lek i ok

This comment was minimized by the moderator on the site

Bardzo dobre pytanie ojca bo tak nasze dzieci mają mieć komunie A księża odwlekaja decyzje z przeniesieniem bo czekają czy dzieci wrócą do szkoły nie dzieci tak szybko do szkoły nie wrócą! Księża już powinni przenieść na inne miesiace np. Sierpien badz wrzesien
to juz takie miesiace troche oddalone aby rodzice se mogli poplanowac a nie w dalszym ciągu nic nie wiedzą

This comment was minimized by the moderator on the site

Bardzo dobrze, że ktoś poruszył ten temat. Wnioskuję, że nawet jeśli komunie się odbędą to znacznie inaczej będą one wyglądały jak dotychczas. Rodzice mogą nie zdążyć przygotować przyjęć i wielu gości może się nie stawić...

This comment was minimized by the moderator on the site

no cóż, komunie to teraz się wyprawia jak wesela -zaoszczędzą przynajmniej . kryzys nadciąga

This comment was minimized by the moderator on the site

A niech se robią rodzice jak chcą !!! ale fakt faktem jest tak że księża odwołają A nic im nie szkodzi aby już teraz przenieść komunie na inne miesiace A nie odwołają informacje bo rodzice powinni ustalić Kpina rodzice się nie dogadają i powinno to leżeć w kwestii Księdza zadecydować o przesunięciu komunia A jak widać nic narazie z tym nie robią

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

Najbliższe wydarzenie

Wydarzenie zacznie się za:

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze

Tak tak dowożi temu z Ruska i temu do Malczyc chłopak pracuje cza z czegoś Życ nie stety to jest to ...
Z niekłamaną zazdrością patrze jak nasza sąsiednia Gmina się rozwija. Viva Miękinia. A w Środzie od ...
Bravo - Gratulacje. Tyle co Boguś dobrego zrobił z naszą młodzieżą - toż to medal jemu się należy i ...
Jerry-pisz waść po polsku ,bo my dopiero co wstapilim do Unii...:) ps.zamienię 2 kukabury na 1 szpak...

Lokalne ogłoszenia drobne

25.05.2020 12:32 wrote:

Wynajmę 3 pokojowe mieszkanie w bloku na parterze w centrum Środy Śląskiej, umeblowane, z balkonem. Kontakt tel. 601-393-425…

22.05.2020 08:55 wrote:

mieszkanie własnościowe, pokój słoneczny, umeblowany, w mieszkaniu wszystkie media, kuchnia, łazienka, balkon.  tel. 790 618 688…

14.05.2020 06:33 wrote:

Wykonam usługi spawalnicze (płoty, bramy, schody ,konstrukcje stalowe, zabudowy, stoły itp.) Jestem mobilny więc prace mogę wykonać w ter…

09.05.2020 07:52 wrote:

Interesują mnie do kupienia starodawne: Obrazy, Obrazki, Ikony, Witraże, Porcelana, Ceramika, Figurki, Szkło, kolorowe Szkło z PRL-u, Krysz…