niedziela 28.02.2021

Imieniny: Romana Ludomira

Czy Pierwsze Komunie Święte się odbędą? (list do redakcji)

Czy Pierwsze Komunie Święte się odbędą? (list do redakcji)

So, 28.03.2020 21:39

- Jak wiadomo, maj to czas Komunii Świętej. Jak to będzie wyglądało? Czy przez tego wirusa księża wiedzą co zrobić w tej kwestii??? Czy się odbędą? Czy też nie? Wiadomo, że każdy rodzić już zaczął plany związane z komunią swojego dziecka. Proszę jako ojciec o dowiedzenie się czy już coś wiadomo. My, rodzice, chcielibyśmy wiedzieć szybciej, bo nie wiadomo czy rozdawać zaproszenia, czy rezygnować z zamówionych lokali. Musimy o tym wiedzieć dużo wcześniej. Niektórzy muszą dać znać do połowy kwietnia. Będę wdzięczny jak się czegoś dowiecie droga Gazeto Roland!Stały Czytelnik, 23.03.2020 r.

Od redakcji. Zapytanie Pana skierowaliśmy do lokalnych parafii i rzecznika prasowego Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej. W tej trudnej sytuacji, która może ulec zmianie z dnia na dzień, odpowiedzi nie udało nam się uzyskać do wczoraj, kiedy to ukazał się oficjalnie wystosowany Dekret dotyczący uroczystości Pierwszych Komunii Świętych w 2020 roku:

1. W związku z licznymi zapytaniami duszpasterzy oraz zainteresowanych rodziców, dotyczącymi tegorocznych uroczystości Pierwszej Komunii Świętej w parafiach Archidiecezji Wrocławskiej, Arcybiskup Metropolita Wrocławski postanawia, że:

§1 - jeśli stan epidemii nie zostanie odwołany i dzieci nie wrócą do szkół, należy odwołać wszystkie uroczystości Pierwszej Komunii Świętej.

§2 - jeśli po oktawie Wielkanocy dzieci wrócą do szkół i stan epidemii zostanie odwołany, decyzję o przyjęciu Pierwszej Komunii Świętej należy pozostawić rodzicom w porozumieniu z księdzem proboszczem.

§3 - każdy przypadek należy rozpatrzyć indywidualnie, nie może decydować głosowanie lub wola większości.

2. Pozostałe kwestie pozostawiam roztropnej ocenie proboszczów parafii. Jest to spowodowane faktem, iż w tym momencie trudno jest przewidzieć jak będzie przebiegać stan epidemii oraz jakie będą podejmowane decyzje przez władze państwowe.

3. Proszę zatem, aby w porozumieniu z rodzicami oraz przestrzegając wszystkich rozporządzeń władz kościelnych i państwowych ustalić na szczeblu parafialnym najbardziej odpowiednie rozwiązania, które będzie można modyfikować wraz ze zmianami okoliczności wynikających z wprowadzonego stanu epidemii.

4. W przypadku kiedy dzieci wrócą do szkół, przestawiam do rozważenia przewielebnych proboszczów następujące możliwości:

§1 - w parafiach gdzie jest mała liczba dzieci do Pierwszej Komunii Świętej możne ona odbyć się w wyznaczonych terminach przy zachowaniu limitu dotyczącego zgromadzeń (pozwalając na późniejsze przystąpienie do tego sakramentu, tym którzy bardzo obawiają się zarażenia)

§2 - w parafiach gdzie jest większa liczba dzieci należy rozważyć możliwość udzielenia Pierwszej Komunii Świętej w mniejszych grupach lub nawet pojedynczo (także w dni powszednie Okresu Wielkanocnego) lub podjąć decyzję o przeniesieniu uroczystości na inny termin po ustaniu epidemii (dając jednak możliwość tym, którzy chcieliby przystąpić do Pierwszej Komunii Świętej już w Okresie Wielkanocnym)

§3 - dopuszczalne są również inne roztropne i zgodne z prawem kanonicznym oraz prawem państwowym rozwiązania, które będą bardziej odpowiednie dla potrzeb duszpasterskich konkretnej parafii.

 

dekret i komunia27032020 1
powrót na górę
 • Jn powiedział(a) Więcej
  Ja rozumiem noszenie maseczek pod nosem tylko u okularników 2 godziny temu.
 • Joanna powiedział(a) Więcej
  W czasie pandemi PEWNIE spowiedz jest najważniesza chyba dla moherów jak by nie było innych waznych spraw 3 godziny temu.
 • Robert powiedział(a) Więcej
  Tu NAPRADWĘ nie ma litości nad POJEBEM. Będzie miał ciężko w resztkach swojego życia. Jeżeli Nasze... 3 godziny temu.
 • Robert powiedział(a) Więcej
  Jeszcze nie wiadomo. Wczoraj próbowałem się dowiedzieć o datę pogrzebu ale nie została jeszcze ustalona.... 3 godziny temu.
 • Malczyce powiedział(a) Więcej
  Czy już wiadomo kiedy pogrzeb Edwarda 4 godziny temu.
 • do mieszkańca powiedział(a) Więcej
  A konkretnie to gdzie nie świecą szanowny MIESZKAŃCU ? 5 godzin temu.

Wyszukiwarka artykułów:

Pogoda Powiat Średzki

Lokalne ogłoszenia drobne

25.02.2021 13:10 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - np.: po LIKWIDACJI NIERUCHOMOŚCI lub KOLEKCJI ANTYKÓW !!! Ramy, Obrazy , Obrazki, Ikony, stare Witraże, Porcelanę, Lampy,…

15.02.2021 10:48 wrote:

Poszukuję świadków policyjnych kontroli drogowych Poszukuję świadków policyjnych kontroli drogowych pojazdów, które miały miejsce na teren…

13.02.2021 19:49 wrote:

Śnieg zalegający na dachu budynku może stanowić śmiertelne zagrożenie dla ludzi. Aby uniknąć wypadków należy jedynie zadbać o regularne …

09.02.2021 13:03 wrote:

  POMOC BIEDNYM I UBOGIM PRZYNOSI RADOŚĆ,SIŁĘ I DUMĘ…DLA NAS OSÓB BIEDNYCH I WYKLUCZONYCH JEST TO TEMAT BARDZO WSTYDLIWY PROSIĆ O POMOC INN…

0
RAZEM