niedziela 28.02.2021

Imieniny: Romana Ludomira

Kontenery na gruz i odpady – jakie odpady można do nich wyrzucić?

Kontenery na gruz i odpady – jakie odpady można do nich wyrzucić?

Cz, 04.02.2021 13:31

Zanim przystąpimy do remontu lub przebudowy domu, zwykle poszukujemy firmy, która wywiezie z posesji gruz i odpady budowlane. Firmy zajmujące się wywozem dysponują kontenerami o różnym przeznaczeniu i pojemności, posiadają również worki big bag. Trzeba jednak wiedzieć, co można wrzucić do kontenera; nie może to być każdy odpad generowany podczas remontu i warto wcześniej ustalić, jakie odpady mają zostać wywiezione.Co można, a czego nie można wrzucić do kontenera

Do kontenera, przeznaczonego na odpady budowlane, można wrzucić gruz oraz elementy ceglane, betonowe lub ceramiczne. Ponadto można umieścić w kontenerze płyty kartonowo-gipsowe, drewno, papier, styropian, tynk, folię, framugi drzwiowe i okienne, resztki oklein i wykładzin oraz stare meble. Niektóre firmy zezwalają na wrzucenie papy pozostałej np. po remoncie dachu.

Natomiast nie jest dozwolone umieszczanie w kontenerze śmieci komunalnych, czyli takich, jakie produkujemy w codziennym życiu, zużytego sprzętu AGD i RTV, komputerów i ich elementów, urządzeń typu skaner, drukarka, baterii, akumulatorów, opon, azbestu i eternitu oraz odpadów medycznych. Nie wrzuca się do kontenera szkła tłuczonego ani odpadów niebezpiecznych.

Jeżeli wraz z gruzem w kontenerze znajdują się wymienione wyżej dozwolone odpady, wówczas są to zmieszane odpady budowlane i nie nadają się do recyklingu. Do ponownego przetworzenia nadaje się natomiast czysty gruz budowlany.

Gruz budowlany jako surowiec wtórny

Czystym gruzem budowlanym nazywamy:

 • wszystkie rodzaje ceramiki budowlanej: porotherm, porcelanę, armaturę łazienkową, dachówki ceramiczne, płytki, itp.
 • skute elementy betonowe, jak fundamenty, elementy zbrojenia, słupy, a także tynk ścienny i sufitowy
 • elementy ceglane.

Jeżeli gruz składa się ze wszystkich trzech powyższych kategorii, ewentualnie zawiera dodatkowo np. kawałki płyt wiórowych lub kartonowo-gipsowych, wówczas jest gruzem zmieszanym. Natomiast jeżeli oprócz tego zawiera inne domieszki – jest gruzem zanieczyszczonym, który – jak już wspomniano – nie nadaje się do dalszego przetwarzania.

Czysty i zmieszany gruz budowlany jest cennym surowcem wtórnym. Recykling polega na separowaniu poszczególnych materiałów, kruszeniu i separacji magnetycznej (usuwaniu resztek zbrojenia i innych elementów metalowych). Odbywa się to za pomocą specjalistycznych maszyn, z których kruszarka rozdrabnia gruz do zadeklarowanej średnicy. Po tym procesie gruz staje się pełnowartościowym kruszywem budowlanym. Jedynie około 10 proc. gruzu nie nadaje się do dalszego przetwarzania.

Jaki kontener do czego? Jak zamówić?

Rozróżnia się kilka rodzajów kontenerów na odpady:

 • kontenery na gruz
 • kontenery na odpady zmieszane
 • kontenery na pozostałe odpady budowlane i przemysłowe.

Pod względem pojemności kontenery dzielą się na małe, średnie i duże; najczęściej wykorzystywane są te o pojemności 3,5 m3, 5,5 m3, 7m3 i 36m3. Do kontenera o pojemności 7m3 można zmieścić nawet do 10 ton odpadów.

Do wywożenia gruzu i odpadów budowlanych najbardziej odpowiednie są kontenery typu mulda. Są one dostosowane do bramowego systemu załadunku, ponadto są zwrotne, nadające się wszędzie tam, gdzie jest dość mało miejsca na manewrowanie, np. wąskie ulice. Występują w kilku pojemnościach, od 1,3 m3 do 10 m3.

Kontenery mulda mogą być otwarte i zamknięte. W otwartych można przewozić gruz, odpady budowlane i inne. Pojemniki te mają specjalną, wzmocnioną konstrukcję, dzięki której mogą pomieścić odpady o znacznym ciężarze. Wyposażone są w hak albo uchwyt i sworznie boczne do mocowania lin. W muldach zamkniętych przewozi się odpady, które – zgodnie z przepisami – można przechowywać wyłącznie w zamkniętych pojemnikach.

Jeżeli chodzi o wywóz gruzu Warszawa, jako stolica, jest miastem, w którym działa najwięcej firm usługowych, a wśród nich Gruz Wóz. Wystarczy zadzwonić lub skontaktować się mailowo, określić objętość gruzu i odpadów, a firma podstawi kontener w wyznaczone miejsce w umówionym terminie. Może to być nawet tego samego dnia. Po ustalonym czasie firma odbierze pełen kontener i wywiezie jego zawartość do miejsca recyklingu lub utylizacji. Jest to bardzo wygodny sposób pozbycia się gruzu i odpadów, bowiem żadnych formalności nie trzeba załatwiać we własnym zakresie. Firmy usługowe mają wszystkie pozwolenia, zatem wywóz odbywa się całkowicie legalnie i zgodnie z zasadami ochrony środowiska.

Artykuł partnera
powrót na górę
 • Arek powiedział(a) Więcej
  Gdzie znajduje się  noclegownia dla mieszkańców Środy Śląskiej? 2 godziny temu.
 • Eivor powiedział(a) Więcej
  No i super, nareszcie koniec śmiesznych półprzyłbic i tego szajsu na samą brodę :) 5 godzin temu.
 • Wyborca powiedział(a) Więcej
  Może zorganizujemy komitet przygotowania głosowania nad odwołaniem Pana A.Rucinskiego z funkcji... 7 godzin temu.
 • Ada powiedział(a) Więcej
  Półtora kadencji A nasz wójt dalej nic nie rozumie. Dopiero gość z Warszawy musi mu tłumaczyć. Kończ... 11 godzin temu.
 • obserwator powiedział(a) Więcej
  Przy takiej p wójt to raczej zwijać gminę nie rozwijać. 11 godzin temu.
 • obserwator powiedział(a) Więcej
  a zechcesz podać choćby jeden przykład na swoją tezę? Ostatnie rankingi gmin dotyczące rozwoju pokazują... 11 godzin temu.

Wyszukiwarka artykułów:

Pogoda Powiat Średzki

Lokalne ogłoszenia drobne

25.02.2021 13:10 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - np.: po LIKWIDACJI NIERUCHOMOŚCI lub KOLEKCJI ANTYKÓW !!! Ramy, Obrazy , Obrazki, Ikony, stare Witraże, Porcelanę, Lampy,…

15.02.2021 10:48 wrote:

Poszukuję świadków policyjnych kontroli drogowych Poszukuję świadków policyjnych kontroli drogowych pojazdów, które miały miejsce na teren…

13.02.2021 19:49 wrote:

Śnieg zalegający na dachu budynku może stanowić śmiertelne zagrożenie dla ludzi. Aby uniknąć wypadków należy jedynie zadbać o regularne …

09.02.2021 13:03 wrote:

  POMOC BIEDNYM I UBOGIM PRZYNOSI RADOŚĆ,SIŁĘ I DUMĘ…DLA NAS OSÓB BIEDNYCH I WYKLUCZONYCH JEST TO TEMAT BARDZO WSTYDLIWY PROSIĆ O POMOC INN…

0
RAZEM