poniedziałek 20.09.2021

Imieniny: Filipiny Eustachego

“Pani wójt naraża nas na niebezpieczeństwo”

“Pani wójt naraża nas na niebezpieczeństwo”

Wt, 23.02.2021 13:49
 •  

Z prośbą o interwencję napisali do naszej redakcji mieszkańcy gminy Kostomłoty, którzy obawiają się o swoje bezpieczeństwo. Przyczyną ich obaw jest wyłączanie latarni ulicznych w późnych godzinach nocnych spowodowane decyzją pani wójt Janiny Gawlik.


"Od ponad pół roku w miejscowościach Kostomłoty, Jenkowice, Zabłoto w nocy są wyłączane latarnie uliczne od około 23:00-6:00, w miejscowości Piersno natomiast święcą całą noc, a należy do tej samej gminy (...). Gmina tłumaczy się oszczędnościami jednakże jej obowiązkiem jest oświetlanie ulic w podległych miejscowościach - czytamy w jednej z korespondencji. - Wracam z pracy między 2 a 3 w nocy, to wrażenie jest takie jakbyśmy żyli w średniowieczu, nie wspomnę o bezpieczeństwie naszych domów, samochodów i mieszkańców" - podkreśla autor listu.

“Od północy do 4 nad ranem nie mamy możliwości wyjścia na zewnątrz. Zarówno ja, jak i ogrom Mieszkańców gminy jesteśmy bardzo oburzeni tą sytuacją. W nocy ludzie boją się wychodzić za drzwi własnych posesji, psy szczekają niemal cały czas. Czujemy się zagrożeni utratą mienia, zdrowia, a nawet życia. Czarne noce, to okazja dla złodziei. Pani wójt naraża nas na niebezpieczeństwo!” - pisze mieszkanka gminy. Zwraca uwagę, że swoją decyzję wójt tłumaczy oszczędnościami, ale mieszkańcy tego nie odczuwają. “Gdzie są pieniądze za ciemność na terenie gminy? Potrzebny jest audyt finansowy, bo nie wiemy, co Pani Wójt robi z pieniędzmi” - dodaje.

Odpowiedź gminy

O potwierdzenie informacji oraz uzasadnienie takiej decyzji zwróciliśmy się z prośbą do Urzędu Gminy Kostomłoty, który zapewnia, że nie była to decyzja łatwa, ale konieczna.

- Wójt zobligowany jest do zapewnienie dobrej kondycji finansowej gminy i dbałość o stan finansów publicznych. Wyłączenia latrii ulicznych w godzinach 00:00-04:00, ze względu na wzrost cen energii elektrycznej to praktyka, która stosowana jest przez większość samorządów w Polsce, zatem nie jesteśmy w tej kwestii odosobnieni. Podejście to pozwala zapewnić ciągłości działań bieżących gminy oraz realizację zaplanowanych na dany rok inwestycji, w tym inwestycji z zakresu oświetlenia ulicznego. W ciągu ostatnich dwóch lat gmina zamontowała 74 oprawy oświetleniowe. W roku 2021 planuje się kolejne 43 inwestycje w tym przedmiocie - informuje urząd - Zgodnie ze sprawozdaniem z wykonania planu wydatków budżetowych JST porównując rok 2019 i 2020, mimo zamontowania 74 opraw oświetleniowych, oszczędności, jakie gmina poczyniła to ponad 31 tysięcy złotych.

Zapytaliśmy również, co odpowiedzieliby mieszkańcom, którzy czują się niebezpiecznie poprzez brak oświetlenia w godzinach nocnych.

- Wszyscy staramy się oszczędzać nie tylko ze względów ekonomicznych, ale również mając na uwadze, w tym akurat przypadku ochronę środowiska, ekologię. Niech ten czynnik będzie dodatkowym argumentem dla podjętych działań - odpowiedzieli urzędnicy gminy. 

Polityka oświetleniowa gmin Malczyce i Udanin

Dla porównania zwróciliśmy się z prośbą do innych gmin powiatu średzkiego z pytaniem, jaką politykę oświetleniową realizują ich samorządy. Zarówno gmina Malczyce, jak i Udanin, mają budżety mniejsze niż Środa Śląska czy Miękinia, zbliżone do gminy Kostomłoty, więc ta forma oszczędzania mogłaby je zainteresować.

Lampy na terenie gminy Malczyce świecą zgodnie z zaprogramowanym zegarem i częściowo czujnikami zmierzchu, czyli zapalają się, gdy zapada zmierzch i wyłączają się automatycznie rano.

Również gmina Udanin nie wyłącza latarni w godzinach nocnych. - Planowaliśmy wprowadzić takie rozwiązanie w roku 2019, jednak spotkało się ono z brakiem akceptacji ze strony mieszkańców, dlatego podjęliśmy decyzję o odejściu od takiej formy oszczędności. Zgodnie z założeniami pracy w samorządzie jesteśmy po to, aby zaspokajać potrzeby mieszkańców. Jedną z nich jest poczucie bezpieczeństwa w godzinach nocnych - informuje wójt Wojciech Płaziuk - Przyjęta polityka finansowa gminy działa w oparciu o pozyskiwanie środków zewnętrznych oraz oszczędności, które pozwalają nam na rozbudowę oświetlania. Jesteśmy w trakcie negocjacji, które prowadzimy z firmą Tauron. W tym roku montujemy dodatkowe 30 lamp oraz jesteśmy w trakcie projektowania wymiany lamp sodowych na lampy typu led - dodaje.

Podstawa prawna

Przeszukaliśmy także ustawy i rozporządzenia dotyczące obowiązku oświetlaniu dróg. W dalszej części tekstu droga rozumiana jest jako pas drogowy, w skład którego wchodzi m.in. chodnik. Pierwsza akt prawny, do którego sięgnęliśmy to ustawa o samorządzie gminnym. Artykuł 7 opisujący zadania własne gminy jest bardzo ogólny: “1. Zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy. W szczególności zadania własne obejmują sprawy: 2) gminnych dróg, ulic, mostów, placów oraz organizacji ruchu drogowego; 14) porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli”.

Ustawa o prawie energetycznym wydaje się dokładniejsza: “Art. 18. 1. Do zadań własnych gminy w zakresie zaopatrzenia w energię elektryczną, ciepło i paliwa gazowe należy: 2) planowanie oświetlenia znajdujących się na terenie gminy: a) miejsc publicznych, b) dróg gminnych, dróg powiatowych i dróg wojewódzkich, c) dróg krajowych (..) dróg wymagających odrębnego oświetlenia: – przeznaczonych do ruchu pieszych lub rowerów, – stanowiących dodatkowe jezdnie obsługujące ruch z terenów przyległych do pasa drogowego drogi krajowej”. Jednocześnie ten sam artykuł, punkt 4 mówi o “planowaniu i organizacji działań mających na celu racjonalizację zużycia energii i promocję rozwiązań zmniejszających zużycie energii na obszarze gminy”, co jest poniekąd częścią argumentacji urzędu gminy Kostomłoty.

Ciekawy zapis można znaleźć w ustawie o drogach publicznych w artykule 24j: “1. Audyt bezpieczeństwa ruchu drogowego przeprowadza się:

4. Przy przeprowadzaniu audytu bezpieczeństwa ruchu drogowego, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, uwzględnia się w szczególności: 1) bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego i widoczność w różnych warunkach pogodowych oraz porach dnia”

Dokładniej o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie mówi Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej. W paragrafie 109 zawarte są obowiązki oświetlania dróg: “1. Droga powinna być oświetlona ze względów bezpieczeństwa ruchu, w szczególności: (..) 2) w obrębie węzła lub skrzyżowania, jeżeli jedna z krzyżujących się dróg jest oświetlona; 3) na skrzyżowaniu z drogą klasy S; 4) na skrzyżowaniu typu rondo;

5) na skrzyżowaniu skanalizowanym z wyspami w krawężnikach - jeżeli jest to droga klasy GP; 6) między odcinkami oświetlonymi - jeżeli długość odcinka nie przekracza 500 m; 7) na odcinku przyległym do obiektu mostowego (..); 9) na ulicy klasy S; 11) na skrzyżowaniu na terenie zabudowy, przy którym znajdują się budynki użyteczności publicznej, przystanki komunikacji zbiorowej; 12) w obrębie przejścia dla pieszych, przejazdu dla rowerzystów i dojścia do przystanków komunikacji zbiorowej na terenie zabudowy (...) 4. Między oświetlonym a nie oświetlonym odcinkiem drogi powinna być wykonana strefa przejściowa o zmniejszającym się natężeniu światła i długości nie mniejszej niż: 1) 200 m - na drodze klasy A lub S; 2) 100 m - na drodze klasy GP i drogach niższych klas”.

Ostatecznie żadna z ustaw i rozporządzeń nie określa uprawnień wójta w tym temacie, a nawet legalności takich działań. Przywołane w tekście podstawy prawne pozostawiają specjalistom szerokie pole do interpretacji, co chcieliśmy Państwu przedstawić i pozostawić do oceny własnej. 

OLO / fot. zdj. ilustracyjne

 • 0
 • 1
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0


Najczęściej komentowane

Najnowsze komentarze

 • anonimowo powiedział(a) Więcej
  głosowaliście? to macie 22 minut temu
 • brawo powiedział(a) Więcej
  nadzieja jest w mlodych ludziach :) 7 godzin temu.
 • fi57 powiedział(a) Więcej
  Przynajmniej w rynku nie ma pijaków teraz imprezują na bazarze :Pbrawo Adam 7 godzin temu.
 • Ufo powiedział(a) Więcej
  @Komorniki. Tak, oczywiście to może być spisek a buda stoi pusta. Jeżeli to ma Ci poprawić... 7 godzin temu.

Najnowsze artykuły

Wyszukiwarka artykułów:

Bądź na bieżąco!

Powiadomienie push to krótki komunikat informujący o nowo dodanym artykule. Wyglądem przypomina powiadomienie o nowej wiadomości SMS (urządzenia mobilne) oraz wyskakujące okienko w przypadku przeglądarki na PC / laptopie. Powiadomienia możesz w każdej chwili deaktywować, tym samym przyciskiem:

 

Bądź na bieżąco z wiadomościami z powiatu średzkiego! Polityka prywatności.

Lokalne ogłoszenia drobne

04.09.2021 02:53 wrote:

Witam. Sprzedam słoneczne mieszkanie w bloku w Ciechowie przy ulicy Osiedlowej. 3 pokoje,kuchnia,łazienka, wc,garaż i dwie piwnice. Położon…

03.09.2021 07:44 wrote:

KUPIĘ Antyki / Starocie - PORZĄDKI, LIKWIDACJA MIESZKANIA, DOMU, WILLI, KOLEKCJI ANTYKÓW ... Zadzwoń ! KUPIĘ od ręki za GOTÓWKĘ stare : Obr…

31.08.2021 16:15 wrote:

Sprzedam: - jeansy dziewczęce 140cm, dwie  pary, każda po 10 zł, stan idealny, - kurtkę chłopięcą jesienną Decatlon 140-150cm, 30 zł, sta…

11.08.2021 14:39 wrote:

KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE - LIKWIDACJA - PRZEPROWADZKA DOMU, MIESZKANIA - ZADZWOŃ ! KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE za GOTÓWKĘ !Obrazy, Porcelana, Ce…