środa 28.10.2020

Imieniny: Szymona Tadeusza

Reklama na portalu

oraz w bezpłatnym wydaniu gazety - kontakt

Święto Plonów Gminy Kostomłoty (zdjęcia i wideo)

Święto Plonów Gminy Kostomłoty (zdjęcia i wideo)

11.09. 2019

Tegoroczne Dożynki Gminy Kostomłoty zorganizowano w sołectwie Zabłoto. Mieszkańcy na ten dzień ozdobili wioskę, płoty oraz przydrożne chodniki. Można było zobaczyć sprzęt rolniczy oraz wykonane z bel słomy i siana wymyślne dekoracje.

Uroczystość rozpoczęto mszą świętą polową, którą koncelebrował ks. biskup Andrzej Siemieniewski. - 8 września to w tradycji polskiej, święto nazywane Dniem Matki Boskiej Siewnej, w związku z tym przed ołtarzem złożono woreczki z ziarnem, które poświęcone trafią do sołtysów wszystkich sołectw  – mówił prowadzący uroczystość Bogdan Wilczak. – Ekscelencjo, na wstępie pragnę jeszcze raz bardzo serdecznie podziękować za odprawioną mszę św. w intencji rolników. Szanowni rolnicy! Wszyscy zaproszeni goście, mieszkańcy Gminy Kostomłoty dziękuję za przyjęte zaproszenie i chęć bycia z nami w tym szczególnym dniu Święcie Plonów. Dzisiaj na wspólnej modlitwie dziękowaliśmy Bogu za dar chleba. Teraz pragnę w imieniu własnym i samorządu Gminy Kostomłoty gorąco podziękować rolnikom za wielki trud, ogromną pracę i zasługującą na szczególne podkreślenie godną postawę, dzięki której codziennie trafia na stoły w naszych polskich domach chleb. (…) Uroczystość dożynkowa to niewątpliwie żywa lekcja, która służy kultywowaniu polskich tradycji ludowych, pokazaniu młodemu pokoleniu jak ważny w życiu jest szacunek do pracy, chleba i tego, czym ziemia nas karmi. Dla nas mieszkańców, społeczności wiejskiej powodem do dumy, a nie wstydu powinien być fakt, że żyjemy na obszarach rolniczych, blisko natury, śledząc procesy w niej zachodzące, mając bezpośredni i pośredni wpływ na to, co ziemia rodzi. (…) – mówiła Wójt Gminy Kostomłoty, Janina Gawlik.

Po mszy rozpoczęto tradycyjne obrzędy. Na dożynki przygotowano 17 wieńców, które wystawiły sołectwa:  Bogdanów, Chmielów, Godków, Jakubkowice, Jarząbkowice, Jenkowice, Karczyce, Kostomłoty, Mieczków, Osiek, Paździorno, Piersno, Ramułtowice, Samborz, Siemidrożyce, Wichrów, Zabłoto.

 – Szanowni Państwo w imieniu Samorządu Gminy Kostomłoty pragniemy bardzo serdecznie powitać: rolników i mieszkańców Gminy Kostomłoty, ks. biskupa  Andrzeja Siemieniewskiego wraz z księżmi, senatora Jarosława Obremskiego, posła Przemysława Czarneckiego, Wojewodę Dolnośląskiego Pawła Hreniaka, Zbigniewa Michalewskiego z-cę Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa – witał gości przewodniczący Rady Gminy Mariusz Żałobniak Na uroczystości, w związku z innymi ważnymi obowiązkami, nie pojawił się Marszałek Województwa, który przesłał list:  - Szanowna Pani Janina Gawlik Wójt Gminy Kostomłoty, dziękuję serdecznie za zaproszenie na Dożynki Gminne organizowane przez Gminę Kostomłoty dnia 8 września 2019 r. Niestety, z uwagi na wcześniej podjęte zobowiązania, nie będę mógł uczestniczyć w uroczystości osobiście. Dożynki są jedną z najpiękniejszych polskich tradycji, kultywowaną w naszej historii od wieków. To czas, kiedy składamy najserdeczniejsze podziękowania rolnikom za całoroczny trud, a przede wszystkim obfite zbiory. Święto Plonów jest także okazją do pielęgnowania staropolskich tradycji odnoszących się do naszej tożsamości kulturowej. W tym dniu mamy okazję, serdecznie podziękować za dar chleba, który stał się w naszej kulturze symbolem dostatku i pomyślności. Niech dożynkowe uroczystości będą dla Państwa świętem radości i zasłużonej satysfakcji z efektów ciężkiej całorocznej pracy –  napisał Cezary Przybylski Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

- Niezmiernie miło chciałam przywitać na naszej uroczystości obecnego starostę powiatu średzkiego Krzysztofa Szałankiewicza, przewodniczącego Rady Powiatu Artura Boguckiego, wicestarostę Sebastiana Burdzy, członka Zarządu Powiatu Grzegorza Pierzchalskiego, wszystkich radnych powiatowych, samorządowców gmin powiatu średzkiego, przedstawicieli Gminy Kąty Wrocławskie, wójta Gminy Mietków oraz przedstawicieli lokalnych instytucji powiatowych – witała przybyłych gości Alicja Meusz, zastępca wójta.

Następnie odbyła się degustacja swojskiego jadła, a na scenie występowała kapela Kostomłocianie oraz chór sołtysów Dyszkant. Po występach ogłoszono wyniki konkursowe. Chwilę później rozpoczęto blok muzyczny z DJ Omenio, zespołem Black and White oraz gwiazdą disco polo Gesek.

Uwieńczeniem imprezy był pokaz fajerwerków. 

(rol) / fot. mw, wk

Wyniki konkursów dożynkowych

 WIENIEC

NR WIEŃCA

MIEJSCOWOŚĆ

PUNKTY

KWOTA

MIEJSCE

W KONKURSIE

6

BOGDANÓW

44

440

X

14

CHMIELÓW

63

630

II

7

GODKÓW

49

490

VII

11

JAKUBKOWICE

48

480

VIII

15

JARZĄBKOWICE

46

460

IX

5

JENKOWICE

55

550

V

16

KARCZYCE

38

380

XIII

13

KOSTOMŁOTY

43

430

XI

3

MIECZKÓW

59

590

III

2

OSIEK

49

490

VII

4

PAŹDZIORNO

49

490

VII

10

PIERSNO

55

550

V

17

RAMUŁTOWICE

48

480

VIII

9

SAMBORZ

66

660

I

1

SIEMIDROŻYCE

41

410

XII

12

WICHRÓW

53

530

VI

8

ZABŁOTO

56

560

IV

 

 

     

 

CIASTO

NR

MIEJSCOWOŚĆ

PUNKTY

MIEJSCE

7

GODKÓW

53

III

3

JAKUBKOWICE

47

VII

4

KARCZYCE

48

VI

5

MIECZKÓW

52

IV

2

PAŹDZIORNO

53

III

1

PIERSNO

52

IV

12

SIEMIDROŻYCE

51

V

8

WICHRÓW

59

I

6

ZABŁOTO

56

II

 

STOISKO

GODKÓW MIEJSCE  I - 600 zł

PIERSNO  MIEJSCE  II  - 400 zł

Udostępnij ten artykuł:

 

Komentarzy (1)

This comment was minimized by the moderator on the site

Na szczęście było mniej polityki niż w Udaninie. Dożynki dla ludzi, rolników a nie polityków! Chyba, że przyjdą "po cywilnemu" bez swoich WIELKICH przemówień. Prawda Wojciechu - bez spinki.

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

Najbliższe wydarzenie

Wydarzenie rozpocznie się za:

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze

wieś tańczy wieś śpiewa i te kciuki, żenada
Coś ty narobił Jarku. Zniszczyłeś reputację burmistrza i swoją karierę radnego
Popieram popieram jestem za
Arek na Burmistrza jesteś facetem z ikrą masz haryzmę i my cię widzimy na stanowisku Burmistrza,pami...

Lokalne ogłoszenia drobne

27.10.2020 22:15 wrote:

szukam pracy . mężczyzna lat 36 prawo jazdy kat b uprawnienia na suwnice utd uprawnienia na wózki widłowe utd .dyspozycyjny bez nalogów pod…

22.10.2020 21:05 wrote:

Sroda Slaska ul. Skłodowskiej Curie -znaleziono młoda kotkę z białym brzuszkiem. Bardzo przyjazna. tel. 690282606 …

18.10.2020 18:20 wrote:

Kupię przeróżne Antyki – Starocie z Domu, Mieszkania, Strychu, Willi ... Kupię wszystko co będzie przed i powojenne, w każdym stanie, bez s…

13.10.2020 08:55 wrote:

S k u p u j ę ~ A n t y k i ~ płacę Gotówką - zadzwoń - kupię Antyki ! Kupię ANTYKI - Obrazy, Ikony, Ramy, Witraże, Sztućce, Srebra, Plater…

Koronawirus / statystyki:

Ostrzeżenie pogodowe / powiat średzki

TodayNo special awareness requiredTomorrowNo special awareness required... więcej informacji.